تصرف غیرقانونی ملک (Illegal possession of property)

تصرف غیرقانونی ملک (Illegal possession of property) 09129426674


تصرف غیرقانونی ملک زمانی اتفاق خواهد افتاد که :

افراد با آگاهی کامل اقدام به تصرف ملک و ساخت و ساز در زمین دیگران کرده و خود را مالک تلقی می کنند.

گاهی هم  افراد به علت عدم آگاهی در ساخت و ساز ها متوجه تجاوز به زمین و ملک دیگر آن نخواهند شد.

هرگونه تصرف غیرقانونی ملک دیگری غیر قانونی بوده و موجب طرح دعاوی ملکی خواهد شد که وکیل ملکی متخصص میتواند راهنمای شما در این امور باشد. 

تصرف غیر قانونی ملک

برای اینکه اقدام به بازپس گیری زمینه تصرف شده کنیم باید اقدام به طرح دعوای رفع تصرف یا خلع ید نماییم.

طرح دعاوی نیاز به تخصص لازم و آگاهی از مواد قانونی و تبصره ها می باشد.

زیرا عدم آگاهی نسبت به قوانین و مقررات می تواند موجب :

عدم رسیدگی صحیح به پرونده های قانونی

اختلال در روند رسیدگی

پیچیدگی های بیشتر پرونده خواهد شد.

بنابراین بهتر است تا اقدام به طرح دعوی توسط بهترین وکیل خوب نماییم.

مشاوره با بهترین وکیل ملکی میتوانند تمامی حقوق شما در برابر:

هرگونه تصرف غیرقانونی ملک

صرف هزینه های اضافی

دفاعیه لازم را از شما داشته باشند.

تماس با وکیل متخصص09129426674

انواع تصرف غیرقانونی ملک

تصرف عدوانی حقوقی

تصرف عدوانی کیفری

طبق ماده ۱۵۸ قوانین آیین دادرسی دادگاه عمومی و انقلاب دعاوی تصرف عدوانی شامل:

ادعای صاحب تصرف قبلی بر مبنای اینکه شخصی دیگر اموال غیرمنقول وی را غصب کرده باشد .

به همین اساس ادعای تصرف خود را نسبت به مال درخواست می کند.

نحوه شکایت از جرم تصرف غیرقانونی ملک در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی می باشد.

باید اقدام به ثبت شکواییه تصرف عدوانی اقدام کرد و جزئیات را در متن شکواییه ادا کرد .

نحوه ارائه ثبت شکواییه و دادخواست پرونده ها اهمیت زیادی دارد.

چرا که به راحتی می‌تواند شما را از مسیر اصلی دور و یا موفقیت آمیز باشد.

زمانی که تصرف بدون رضایت مالک یا بدون اجازه گرفتن از وی توسط غاصب با علم به تصرف و از روی تعمد انجام بگیرد؛ تصرف عدوانی کیفری محسوب می شود.

مطابق با ماده ۶۹۰ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی قاضی باید نسبت به طرح شکایت مطابق با قانون آیین دادرسی کیفری رسیدگی و اقدام به مجازات مجرم بر اساس مورد تصرف حکم دهد.

برای اموال منقول باید به قانون اصلاح جلوگیری از تصرف عدوانی مصوب ۱۳۵۲ استناد داشت.

لیست اسامی بهترین وکلای ملکی تهران

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید.

تماس با وکیل متخصص09129426674

خلع ید

خلع ید دعاوی حقوقی اموال غیر منقول می باشد که در تصرف غیرقانونی شخصی دیگر باشد و مالک اصلی می تواند با ارائه دادخواست خلع ید به مراجع قضایی مطابق با ماده ۳۰۸ قانون مدنی درخواست اخراج متصرف از ملک خود را درخواست کند.

تصرف غیرقانونی ملک + خلع ید+ پاسخ به سوالات شما

هنگامی که شخصی به صورت غیر قانونی اقدام به تصرف ملک دیگری کند و مالک خواهان رفع این تصرف باشد؛ باید اقدام به اثبات مالکیت بر ملک نماید.

نحوه استعلام از طریق دادگاه ها از دفاتر املاک می باشد.

پس از اینکه مالکیت خواهان بر ملک مورد تصرف عدوانی مشخص شد و مورد تایید قرار گرفت که خوانده از ابتدا تصرف غیرقانونی داشته است؛ می توان دعوای خلع ید غاصبان را ایراد کرد.

در دعاوی که خلع ید امانی بین طرفین قرارداد ثبت میشود و رابطه حقوقی بین طرف برقرار می باشد .

پس از پایان موعد قرارداد چنانچه مالک عدم تمایل به ادامه قرارداد و رابطه حقوقی را داشته باشد و متصرف همچنان به تصرفات خود ادامه دهد؛ چون ملک را به صورت غیر قانونی در تصرف دارد شناخته شده و دعاوی خلع ید امانی برای وی قابل مطرح کردن میباشد.

ملک مشاعی جز املاکی است که همزمان چند نفر نسبت به ملک حق مالکیت دارند و هیچ یک بدون رضایت دیگری نمی تواند تصرف مادی در ملک داشته باشد.

زمانی که یکی از مالکین یا شخص ثالث به جز مالک اقدام به تصرف ملک مشاع به صورت غیرقانونی نماید کلیه مالکین می‌توانند از طریق مراجعه و دادگاه صالح اقدام به اقامه دعوای خلع ید ملک مشاع نمایند.

چنانچه نیاز به مشاوره های بیشتر در زمینه ی تصرف غیرقانونی ملک داشته باشید همکاران ما در مجموعه حق وران آماده پاسخگویی به سوالات شما خواهند بود.

پاسخ فوری به سوالات شما از بخش مشاوره تلفنی امکان پذیر می باشد.

خدمات مشاوره رایگان حق وران را می توانید از بخش پرسش و پاسخ پیگیری کنیم جهت اطلاعات بیشتر هم با شماره09129426674 تماس بگیرید.

تماس با وکیل متخصص09129426674

روش‌های موثر در جلوگیری و پیشگیری از تصرف غیرقانونی املاک

تصرف غیرقانونی املاک یکی از مشکلات عمده‌ای است که در بسیاری از جوامع به وجود می‌آید. این مشکل در بسیاری از کشورها، از جمله ایران، نیز وجود دارد و باعث شده است که بسیاری از افراد تحت تاثیر قرار گیرند. در ادامه، روش‌هایی که می‌توان برای جلوگیری و پیشگیری از تصرف غیرقانونی املاک استفاده کرد را بررسی خواهیم کرد.

۱- استفاده از قوانین و مقررات: یکی از راه‌های موثر برای جلوگیری از تصرف غیرقانونی املاک، استفاده از قوانین و مقررات است. در بسیاری از کشورها، این مسئله با صدور قوانین و مقرراتی که حفاظت از املاک را تضمین می‌کنند، مدیریت می‌شود. در ایران نیز، قوانین و مقرراتی وجود دارد که به افراد کمک می‌کند تا از تصرف غیرقانونی املاک جلوگیری کنند.

۲- ثبت اسناد: ثبت اسناد یکی از راه‌هایی است که می‌توان برای جلوگیری از تصرف غیرقانونی املاک استفاده کرد. با ثبت اسناد، اطلاعات مالکیت و حقوق مالک برای عموم قابل دسترسی خواهد بود و در صورت بروز هرگونه تصرف غیرقانونی، می‌توان به راحتی مالکیت را اثبات کرد.

۳- مشاوره حقوقی: در صورت وجود شک و تردید در مورد مالکیت یک املاک، بهتر است به یک وکیل ملکی یا مشاور حقوقی مراجعه کرد. مشاوره حقوقی به افراد کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنند که مالکیت آن‌ها برای همیشه محافظت می‌شود.

۴- توافقنامه: برای جلوگیری از تصرف غیرقانونی املاک، می‌توان از توافقنامه استفاده کرد. در این توافقنامه، شرایط و مقرراتی را که باید پس از فروش یا انتقال املاک رعایت شود، تعیین می‌کنند. با امضای همه طرفین به این توافقنامه، از تصرف غیرقانونی املاک جلوگیری می‌شود.

با بکارگیری این روش‌ها، می‌توان جلوی تصرف غیرقانونی املاک را گرفت و املاک را به طور قانونی محافظت کرد. البته باید توجه داشت که به دلیل پیچیده بودن این مسئله، باید به کمک یک وکیل یا مشاور حقوقی مراجعه کرد.

۵- استفاده از خدمات املاک: استفاده از خدمات املاک نیز یکی از روش‌های موثر برای جلوگیری از تصرف غیرقانونی املاک است. با استفاده از خدمات املاک، اطلاعات و جزئیات مالکیت و سابقه املاک در دسترس قرار می‌گیرد و به این صورت، می‌توان از تصرف غیرقانونی جلوگیری کرد.

۶- ارتقای فرهنگ قانون‌مداری: ارتقای فرهنگ قانون‌مداری نیز یکی از روش‌هایی است که می‌توان برای جلوگیری از تصرف غیرقانونی املاک به کار برد. ایجاد آگاهی در جامعه و آموزش مردم در خصوص حقوق مالکیت، می‌تواند باعث ارتقای فرهنگ قانون‌مداری و کاهش تصرف‌های غیرقانونی شود.

به طور کلی، جلوگیری از تصرف غیرقانونی املاک یکی از مسائل پیچیده است که باید با استفاده از روش‌های مختلفی به آن پاسخ داد. همچنین، باید توجه داشت که به دلیل پیچیدگی این مسئله، بهتر است این موضوع را با کمک یک وکیل یا مشاور حقوقی مرتبط مطالعه کرد و راه‌حل مناسب را پیدا کرد.

وکلای خوب تهران در مجموعه حق وران آماده پاسخگویی پیرامون و مسائل مختلف خواهند بود از جمله:
وکیل قاچاق کالا و ارز ؛وکیل ملکی؛ وکیل مالیات؛ وکیل ارث، وکیل شرب خمر؛ وکیل رابطه نامشروع؛ وکیل جرایم اینترنتی؛ وکیل تابعیت؛ وکیل پیش فروش آپارتمان و…

تماس با وکیل متخصص09129426674

 

 

منیره شفیعیمشاهده نوشته ها

Avatar for منیره شفیعی

من منیره شفیعی با بیش از 4 سال سابقه، نویسنده گروه وکلای حق وران هستم . این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

2 دیدگاه

  • پدر بنده درسال ۹۲اقدام ب فروش ده هکتار از زمین های کشاورزی من نموده اند بدون هیچ مبایعنامه خرید فروش وهیچ وکالتی وصرفا ب مدت ۱۰ سال زمین هارو کشت کرده بود من سال ۹۷رفتم زمین هارو بکارم برادرم جلومو گرفت ومن سند رسمی مالکیت دارم گفتم اگ الان شکایت کنم مشمول مرورزمان میگردد

    • با سلام. موضوع شما جنبه ی حقوقی دارد و مشمول مرور زمان نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *