رعایت مصلحت در حضانت طفل

رعایت مصلحت در حضانت طفل وکیل خانواده حق وران 09129426674


رعایت مصلحت در حضانت طفل

سوال:

سلام .چطور میتوانم مصلحت طفل رو در دادگاه ثابت کنم ؟

میخوام  بچه رو پیش خودم نگه دارم.

پاسخ سوال:

سلام علیکم

 مطابق ماده ۴۵ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ در زمان اختلاف در حضانت فرزندان بین والدین دادگاه بر اساس مصلحت طفل عمل خواهد نمود.

حال این مصلحت گاهی از مواردی است که قانون گفته است همچون ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی که  هر گاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می‌تواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضاییه تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند، اتخاذ کند.

انحطاط اخلاقی همچون: اشتهار به فساد اخلاق و فحش. سوءاستفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضداخلاقی مانند فساد و فحشا، تکدی‌گری و قاچاق. تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف. اعتیاد زیان‌آور به الکل، مواد مخدر و قمارو …

البته گاهی ممکن است این موارد نباشد.

ولی به تشخیص دادگاه، مصلحت طفل از جمله در وابستگی‌های شدید طفل و والد و اثر سوء جدایی آنها از یکدیگر اقتضا می‌کند که حضانت او بر عهده یکی از والد باشد.

با توجه به مطالب فوق این قاضی است که بر اساس مجموع شرایط و ویژگی های پدر ؛ مادر و فرزند مصحلت سنجی میکند و حضانت را واگذار می نماید.

رعایت مصلحت در حضانت طفل

گروه وکلای حق وران تنها یک موسسه حقوقی نمی باشد بلکه یکی از  سامانه های اینترنتی فعال در حوزه

خدمات مشاوره حقوقی آنلاین؛ مشاوره حقوقی رایگان و مشاوره حقوقی تلفنی در ۲۴ ساعت شبانه روز است.

شما می توانید در صورت نیاز با مقایسه رزومه تمامی وکلا وکیل مناسب خود را انتخاب کنید.

حوزه‌های تخصصی بهترین وکلای گروه‌ حق وران شامل :

وکیل ملکی؛ وکیل مالیات؛وکیل قاچاق کالا و ارز؛ وکیل شرب خمر ؛وکیل رابطه نامشروع ؛

وکیل جرایم اینترنتی؛ وکیل تابعیت وکیل پیش فروش آپارتمان ؛وکیل دعاوی خانواده؛ وکیل دعاوی شهرداری و…

آدرس دفتر مرکزی :

تهران خیابان میرزای شیرازی ، بالاتر از مطهری ، پلاک ۲۱۹ ، طبقه پنجم ، واحد دو ، گروه وکلای حق وران

تلفن  تماس جهت مشاوره با وکیل:09129426674 

3 دیدگاه

  • بر اساس مواد قانونی منجمله قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده حضانت فرزند مشترک، تا هفت سالگی با مادر او می باشد و بعد از هفت سالگی تا سن بلوغ دختر (نه سالگی) و پسر(۱۵ سالگی) حضانت با پدر خواهد بود، مگر در صورت بروز اختلاف که در این صورت، دادگاه با توجه به شخصیت طفل و سایر عوامل موثر در قضییه، مصلحت طفل را لحاظ خواهد کرد. بعد از بازه سنی 9 سالگی، دختر از سن حضانت خاص، خارج شده ولیکن احتیاج به سرپرست دارد و خود او، می تواند تصمیم بگیرد تا با کدام والد، زندگی کند.

  • با سلام. در صورت توافق زوجین، می توان حضانت را به یکی از آنها واگذار نمود در این صورت همان شخص عهده دار امر حضانت خواهد بود برای مثال زوجه می تواند در حین طلاق و در ازای بذل مهریه خود، حضانت فرزند مشترک را برای همیشه عهده دار گردد. در صورتیکه توافقی در کار نباشد حضانت تا سن هفت سال از جمله حقوق و تکالیف زوجه است و پس از سن هفت سال تا زمان بلوغ، حضانت با پدر طفل خواهد بود. البته اگر که در مدت زمانی که حضانت با مادر یا با پدر هست، وی به مصلحت طفل عمل ننماید یا عملی انجام دهد که برخلاف مصلحت طفل است، دادگاه می تواند حضانت را از وی گرفته و به طرف مقابل واگذار نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *