نصب ناظر بر قیم

نصب ناظر بر قیم حق وران 09129426674


نصب ناظر بر قیم

سوال:

چگونه میتوانم ناظر بر امور قیومیت زن برادرم باشم برادرم تمکین مالی داشته . زن برادرم میگوید پولی و پس اندازی ندارد.

کارت بانکی او گم کرده اند.هزینه بستری .فوت و خاکسپاری را خواهرم پرداخت کرده.سه فرزند پسر دارد.

یکی از پسر ها شش ماه دیگر ۱۸ساله میشه.امکان دارد فرزند ارشد برادرم قیومیت بگیرد به جای زن برادرم. با تشکر 

پاسخ سوال:

سلام علیکم

پس از اطلاع دادستان از طریق اشخاص حقیقی یا مرجع انتظامی. دادستان بلافاصله دستور تحقیقات در مورد محجور و حفظ اموال او، محجور را به مرجع انتظامی معرفی می نماید. در صورتی که بستگان محجورین یا سایر اشخاص پیشنهاد قیم محجور را به دادستان بدهند. دادستان ضمن تحقیق در خصوص احراز حسن سابقه ی آن ها، مراتب را جهت تعیین قیم محجور به دادگاه اعلام، و فرد مورد نظر را جهت تصدی قیمومت به دادگاه معرفی می نماید. ضمنا دادستان نیز می تواند راسا یک نفر را که دارای حسن سابقه است، انتخاب نموده وتقاضای تعیین قیم بودن وی را به دادگاه اعلام نماید.

بر ساس ماده ١٢٤٧ قانون مدنی قیم همچون امین است و در صورت تعدی یا تفریط مسئول جبران خسارت خواهد بود. لذا ظارت بر عملکرد قیم توسط دادستان صورت می پذیرد به این نحو که دادستان باید در کلیه کارهای مهم و غیر مهم قیم نظارت داشته باشد و با رسیدن هرگونه گزارش از طرف نزدیکان محجور یا بستگان باید  موارد را مورد رسیدگی قرار دهد و در صورت احراز خیانت قیم، نسبت به عزل قیم اقدام نماید. قیم می بایست صورت حساب سالیانه تصدی خود را تحویل دادستان دهد تا وی نحوه  هزینه های انجام شده را کنترل کند.

مرجع حل اختلاف بین ناظر و قیم

 بنا به ماده 63 قانون امور حسبی، اگر بین قیم و ناظر و یا قیم ها و ناظرها در چگونگی اداره امور مولی علیه، اختلاف نظر شود دادگاه یا خود رأساً حل اختلاف می کند یا نظر ناظر را متبع اعلام می کند و یا شخص ثالثی را به عنوان مرجع حل اختلاف معین می کند.

نصب ناظر بر قیم

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس : ۰۹۱۲۹۴۲۶۶۷۴

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید

 haghvaran@ 

2 دیدگاه

  • سلام، من چندسالی هست که پدرم فوت شده برای سهامم باید قیم نامه داشته باشم؛ میخواستم بدونم برای قیم نامه باید کجا برم ؟

    • سلام با تشکر از همراهی شما با وکلای حق وران

      شرایط دریافت قیم نامه، این است که متقاضی، باید نمونه فرم درخواست قیمومت را به انضمام مدارک لازم، با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، به دادگاه خانواده ارسال نماید و نحوه استعلام صدور این سند نیز، از طریق ملاحظه ابلاغیه های صادره در سامانه ثنا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *