تنصیف دارایی

نصف کردن دارایی حق وران 09129426674


تنصیف دارایی

سوال:

سلام .لطف میکنید در مورد تنصیف اموال توضیح بدید .ممنون . 

پاسخ سوال:

سلام علیکم

تنصیف به معنی نصف کردن است. زمانی که می گوییم نصف کردن  دارایی یعنی دارایی های زوج را نصف کرده و نیمی از آن متعلق زوجه شود. ولی این شرط به راحتی محقق نمی‌شود و شرایط خاصی برای تحقق این موضوع وجود دارد که در صورت رعایت نشدن این شروط نصف  کردن  دارایی در طلاق اتفاق نمی‌افتد.

تنصیف دارای یکی ازشروط ضمن عقد است که در زمان جاری شدن صیغه ازدواج خانم و آقا آن را امضا می‌کنند. و محقق نمی گرد مگر آنکه متقاضی طلاق زوج باشد.یعنی حتی اگر طلاق توافقی باشد باز هم این شرط اجرا نمی گردد.

شرط تنصیف اموال فقط شامل اموالی می‌شود که آقا بعد از ازدواج بدست آورده نه اموالی که از قبل از ازدواج هم داشته.

در عصر اطلاعات و فناوری، دارایی‌ها به یکی از عوامل حیاتی در موفقیت سازمان‌ها تبدیل شده‌اند.

بنابراین، مدیریت صحیح و کارآمد دارایی‌ها به منظور حفظ و بهینه‌سازی ارزش آنها، نقش بسزایی در رشد و توسعه سازمان دارد. یکی از مفاهیم کلیدی در این حوزه، “تنصیف دارایی” است.

 1. اهمیت نصف کردن دارایی: نصف کردن دارایی دارای اهمیت بسیاری در راستای مدیریت دارایی‌ها و استفاده بهینه‌ای از آنها است. با نصف کردن  دارایی، سازمان قادر خواهد بود بر روی نحوه استفاده، نگهداری، تعمیر و بهسازی دارایی‌ها تصمیم‌گیری نماید. علاوه بر این، تنصیف دارایی به مدیران کمک می‌کند تا به شناسایی دارایی‌های بی‌فایده یا زائد بپردازند و منابع مالی را بر روی دارایی‌های ارزشمندتر متمرکز کنند.
 2. روش‌های تنصیف دارایی: برای نصف کردن  دارایی، روش‌های گوناگونی وجود دارد. در زیر به برخی از مهم‌ترین روش‌های تنصیف دارایی اشاره خواهیم کرد:

  • تنصیف بر اساس نوع دارایی: در این روش، دارایی‌ها بر اساس نوع و طبقه‌بندی خاصی مانند تجهیزات، ساختار، نرم‌افزار و غیره تنصیف می‌شوند.
  • تنصیف بر اساس وضعی
تنصیف دارایی

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس : ۰۹۱۲۹۴۲۶۶۷۴

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید

 haghvaran@

2.8/5 - (14 امتیاز)

2 دیدگاه

 • سلام
  اگر در قراردادی جداگانه که در دفتر اسناد رسمی تنظیم شود، میتوان بدون توجه به اینکه درخواست طلاق از طرف زوج یا زوجه باشد، حق تنصیف اموال قابل اجرا باشد؟

  • با تشکر از انتخاب حق وران برای مشاوره حقوقی

   بله، توافقات طرفین اعم از اینکه ضمن عقد نکاح باشد یا خارج از عقد نکاح، معتبر و لازم الاجرا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *