هبه در معامله ملک

هبه در معامله ملک حق وران 09129426674


هبه در معامله ملک

سوال:

سلام موقع گرفت وام مسکن زوجین. نصف خانه باید به نام همسر بشه.

ایا میشه این رو به عنوان هبه سند زد. که اگر بعدا مشکلی پیش اومد قابل پس گرفتن باشه؟

پاسخ سوال:

سلام علیکم

بله می شود در محضر خانه این هبه بودن را رسمی نمایید البته لازم به ذکر است که بر اساس ماده ۸۰۳ قانون مدنی در شرایطی امکان پس گرفتن عین موهوبه وجود ندارد و ان شرایط عبارتند از:

۱) در صورتی که متهب پدر یا مادر یا اولاد واهب باشد.
۲) در صورتی که هبه معوض بوده و عوض هم داده شده باشد.
۳) در صورتی که عین موهوبه از ملکیت متهب خارج شده یا متعلق حق غیر واقع شود خواه قهراً مثل اینکه عین موهوبه برهن داده شود.
۴) در صورتی که در عین موهوبه تغییری حاصل شود.

هبه در معامله ملک به معنای دادن یا دریافت مقداری از مال یا خدمات با ارزش به عنوان هدیه یا تسهیلات به هنگام خرید یا فروش ملک است.

در برخی موارد، هبه می‌تواند به صورت نقدی یا غیرنقدی انجام شود .

انواع بخشش در معامله ملک
  1. هبه نقدی: در این حالت، مبلغی از پول به عنوان هبه به خریدار یا فروشنده ملک داده می‌شود. این نوع هبه معمولاً به صورت تخفیف قیمت ملک در نظر گرفته می‌شود تا باعث جذب مشتریان بیشتر شود.
  2. هبه غیرنقدی: در این حالت، به جای پرداخت پول به عنوان هبه، خدمات یا امکانات دیگری به مشتریان ارائه می‌شود. این ممکن است شامل تخفیف در پرداخت مالیات، امکانات اضافی در ملک مورد نظر (مانند وسایل خانه، مبلمان، آشپزخانه مجهز و غیره) یا خدمات پس از فروش باشد.
  3. هبه وابسته به شرایط: در برخی موارد، هبه‌ها به شرایط خاصی وابسته هستند. به عنوان مثال، در صورتی که مشتری یک ملک را در طول مدت زمان مشخصی نگه دارد، هبه‌ای به او تعلق می‌گیرد. یا در صورتی که معامله در یک بازه زمانی خاص انجام شود، هبه‌ای به مشتری داده می‌شود.
هبه در معامله ملک

آیا میتوان ملک هبه شده را پس گرفت ؟

سوالات ملکی خود  را از بخش پرسش و پاسخ  به صورت رایگان بپرسید.

و در صورت نیاز میتوانید از وکیل ملکی کمک بگیرید.

شماره تماس : ۰۹۱۲۹۴۲۶۶۷۴

4.3/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه

    • با سلام و تشکر از انتخاب حق وران برای مشاوره حقوقی

      چنانچه، برای انعقاد عقد هبه، یک سند تنظیم گردد، به این سند، هبه نامه گفته می شود. هبه نامه یا همان سند مکتوب هبه، بر دو نوع می باشد: هبه نامه عادی و هبه نامه رسمی. منظور از هبه نامه عادی، هبه نامه ای است که توسط خود طرفین و بدون مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و پرداخت هزینه آن، تنظیم می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *