قرار تامین خواسته

دستیابی سریعتر خواهان به خواسته ازطریق قرار تأمین خواسته از دادگاه حقوقی و کیفری


تامین خواسته

قرار تأمین خواسته از دادگاه حقوقی و کیفری امتیازیست که قانون برای خواهان به وجود آورده تا هرچه سریع‌تر و راحت‌تر خواهان بتواند به حقوق خود دست پیدا بکند.

با صدور قرار تامین خواسته از ضایع شدن حقوق خواهان جلوگیری می‌شود.
زیرا  تا صدور حکم قطعی زمانی نسبتا طولانی سپری می شود که در این مدت ممکن است خوانده اموالش را از مالکیت خود خارج کند. بنابراین  صدور قرار تامین خواسته باعث می شوداز ضایع شدن حقوق خواهان جلوگیری شود.

 با صدور قرار تامین خواسته و اجرای آن، خواهان عین خواسته یا معادل آن را از اموال خوانده تا پایان جلسه دادرسی  توقیف می کند و از  انتقال آن جلوگیری می کند تا بتواند طلب خود را وصول کند.

در ادامه در خصوص تامین خواسته ، شرایط صدور و…. توضیحات لازم ارائه خواهد شد.

 

تعریف تأمین خواسته

تعریف تامین خواسته در عرف با عبارت “ توقیف کردن ” اموال شناخته شده است.

به عبارت ساده تر تامین خواسته به معنای در امنیت قرار دادن است و تامین خواسته ابزاری است در اختیار خواهان که خواسته خود را تا زمان پیروزی در دعوا و اجرای حکم در امنیت کامل قرار بدهد.

 موارد صدور قرار تامین خواسته 

 مطابق ماده 108 قانون آیین دادرسی مدنی خواهان می‌تواند قبل از تقدیم دادخواست یا ضمن دادخواست راجع به اصل دعوا یا درجریان دادرسی تا وقتی که حکم قطعی صادر نشده است در موارد زیر از دادگاه درخواست تامین خواسته نماید و دادگاه مکلف به قبول آن است:

  •  دعوا مستند به سند رسمی باشد.
  •  خواسته در معرض تضییع یا تفریط باشد.
  •  در مواردی از قبیل اوراق تجاری واخواست شده که به موجب قانون، دادگاه مکلف به قبول درخواست تامین باشد.
  •  خواهان، خساراتی را که ممکن است به طرف مقابل وارد آید نقدا به صندوق دادگستری بپردازد.

تبصره – تعیین میزان خسارت احتمالی، با درنظر گرفتن میزان خواسته به نظر دادگاهی است که درخواست تامین را می‌پذیرد. صدور قرار تامین موکول به ایداع خسارت خواهد بود.

 روند صدور قرار تامین خواسته حقوقی

خواهان قرار تامین خواسته ،می‌تواند قبل از اینکه دعوای اصلی را مطرح کند در دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به دعوای اصلی را دارد برگه دادخواست تنظیم نماید و تقاضای صدور قرار تامین نماید.

در صورتی که شرایط صدور قرار تامین خواسته وجود داشته باشد دادگاه مکلف به پذیرش درخواست می‌باشد.

یادآوری می شود که  خواهان به عنوان متقاضی صدور قرار، می‌تواند همزمان با تقدیم دادخواست اصلی و یا زمانی که پرونده در جریان رسیدگی قرار داردو تا زمانی که حکم قطعی صادر نشده تقاضای صدور تامین خواسته نماید.

قرار تامین خواسته به صورت فوری به خوانده ابلاغ و اجرا می‌شود. اگر ابلاغ فوری امکان پذیر نباشد به نحوی که موجب ضایع شدن حق خواهان شود دارای فوریت  است و می‌تواند ابتدا قرار تامین را اجرا کند سپس به خوانده ابلاغ شود.

مرجع صالح برای صدور قرار تامین خواسته 

 مرجع صالح مطلقاً دادگاهی است که نسبت به اصل دعوا صالح به رسیدگی می‌باشد .

اگر قرار تامین خواسته از دادگاه حقوقی درخواست شده باشد دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل موضوع را دارد صالح برای صدور قرار تامین خواسته است.

بنابراین اگر خواهان ابتدا درخواست تامین خواسته را داده باشد و به شعبه صالح ارجاع شود رسیدگی به خواسته اصلی نیز در همان دادگاه  به عمل می‌آید .بهتر است خواهان در زمان تقدیم دادخواست اصلی دادگاه را از وجود پرونده تامین خواسته مطلع کند.

اما برای صدور قرار تامین خواسته کیفری مستند به ماده ۱۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری صرف درخواست کفایت می‌کند و نیازی به تقدیم دادخواست و تودیع خسارت احتمالی نمی باشد.

ماده ۱۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری عنوان می‌دارد شاکی می‌تواند تامین ضرر و زیان خود را از بازپرس بخواهد و نیاز به گرفتن تامین از شاکی نیست . نکته‌ای که مهم است اینست که نسبت به توقیف اموال ناشی از اجرای قرار تامین خواسته مطابق مقررات اجرای احکام مدنی رسیدگی می‌کند.

 دارنده چک کیفری می‌تواند نسبت به درخواست تامین خواسته از طریق دادسرا اقدام نماید به عنوان مثال دارنده چک کیفری می تواند پس از تقدیم شکواییه و یا همزمان با آن و حتی تا زمانیکه دادرسی خاتمه پیدا نکرده باشد اقدام به درخواست قرارتامین خواسته از بازپرس پرونده نماید.

بازپرس در صورتیکه موجبات تحقق جرم صدور چک بلامحل را وارد بداند نسبت به صدور قرار تامین خواسته و توقیف اموال متهم اقدام خواهد نمود.

حق اعتراض به قرار تامین خواسته

اما در بعد حقوقی و کیفری درخواست تامین خواسته به طرف مقابل ابلاغ می شود و نامبرده حق اعتراض نسبت به قرار صادره را دارد و می تواند به توقیف اموال خود اعتراض نماید.

به اعتراض فوق همزمان با خواسته اصلی رسیدگی خواهد شد.دادگاه در اولین جلسه به اعتراض به تامین قرار خواسته رسیدگی می‌کند.

مرجع اعتراض به قرار هم آنچنان که در بالا عنوان شد همان مرجع صادر کننده قرار است.قرار تامین خواسته قابل تجدید نظر و فرجام خواهی نیست.

رفع اثر از قرار تامین خواسته

چنانچه دعوای خواهان به شکست قطعی منجر شود یارای بربی حقی خواهان صادرشودبه خودی خود از قرارتامین رفع اثر می‌شود  یعنی اموالی که بازداشت شده آزاد می‌شود همچنین زمانی که قرار تامین خواسته مورد اعتراض خوانده قرار می‌گیرد و این اعتراض باعث فسخ قرار تامین می‌شود.

به درخواست ذینفع یا با دستور مقام قضایی از تامین آزاد می‌شود و چنانچه خسارتی از محل صدور قرار تامین اجرای آن به خوانده واردشود ظرف 20روزقابل مطالبه است .

مطالبه خسارت بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی و بدون پرداخت هزینه دادرسی به عمل می آید.

 

در صورتی که سوالی در مورد چک ، چک بلامحل و تامین خواسته دارید ،و در تهران ساکن هستید ، می توانید از یکی از ده وکیل خوب تهران که به شما معرفی میشود ، بهره ببرید.

همچنین اگر که تمایل به مطرح کردن سوال خود به صورت رایگان دارید ، می توانید از صفحه پرسش و پاسخ اقدام نمائید.

و اگر نیاز دارید که در اسرع وقت پاسخ خود را بیابید ، مشاوره تلفنی با وکلای حق وران راهکار شماست .

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *