تظاهر به روزه خواری در ملاء عام

تظاهر به روزه خواری


خوردن وآشامیدن درملاء عام ودرماه رمضان روزه خواری محسوب می شود.

درماده 638 قانون مجازات اسلامی ، در مورد مجازات تظاهر به فعل حرام در ملا عام، مقرر داشته است:

«هر کس علنا، در انظار عمومی و معابر، تظاهر به عمل حرامی کند، علاوه بر کیفر عمل، به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.

داخل اتومبیل فضای خصوصی محسوب نمی‌شود و چنانچه فردی در داخل اتومبیل در معرض دید سایر افراد به روزه خواری مبادرت نماید، ممکن است مشمول ماده ۶۳۸ در مورد تظاهر به فعل حرام شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور ۱۳ فروردین در آستانه ماه مبارک رمضان در نامه‌ای خطاب به سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی. خواستار اقدامات پیشگیرانه برای عدم روزه‌خواری در ملأعام و برخورد با حرمت‌شکنان شد. (نقل از خبرگزاری قطره)

روزه گرفتن :

بر اساس موازین دین مبین اسلام ، روزه گرفتن همانند نماز از واجبات دین الهی می باشدوتمام  مسلمانان درسراسر دنیا در ماه مبارک رمضان مکلفند این واجب الهی را رعایت کنند. با این حال، هستند افرادی که به دلایلی همچون بیماری خاص ، کهولت سن و سفراز این حکم مستثنی می شوند و روزه گرفتن بر آنها، واجب نیست.

این اشخاص حتی در ملا عام و باتوجه به اینکه دین مبین اسلام ایشان رااز روزه داری منع کرده است ، نباید مرتکب عمل روزه خواری گردند.

لذا یکی از موضوعاتی که همواره وبا فرارسیدن ماه مبارک رمضان مورد توجه مردم قرار می‌گیرد نگاه قانونی و حقوقی به موضوع روزه‌خواری است.

گروه وکلای حق وران

معنای تظاهر به روزه خواری:

خوردن وآشامیدن درملاء عام ودرماه رمضان روزه خواری محسوب می شود.

بین یک عمل حرام و تظاهر به عمل حرام تفاوت وجود دارد.

زمانی که یک فردی بر اثر بیماری توان  روزه گرفتن را نداشته باشد عمل حرامی انجام نداده است. ا

ما اگر همین فرد در معبر و در انظار عمومی ودرملاء عام اقدام به خوردن و آشامیدن کند، عمل او تظاهر به روزه خواری محسوب می شود .

گاهی اوقات ممکن است فردی دچار بیماری باشد،یابعنوان مسافردرمعبرحضورداشته باشد و امکان استفاده ازجایگاههای خصوصی رانداشته باشد بنابراین ناچار به خوردن و آشامیدن در اماکن عمومی می شود.

لذا در این حالت آن فرد مرتکب رفتار مجرمانه تظاهر به عمل حرام نشده است که البته تشخیص آن بر عهده محاکم می باشد.

این تظاهر به معنای آن است که عملی با قصد آشکار کردن صورت بگیرد. ارتکاب عمل به صورت علنی و در انظار عمومی به معنای آن نیست که کسی شاهد عمل بوده باشد بلکه قابلیت عمل برای این که در معرض دید دیگران قرار بگیرد، کافی است.

از نقطه نظر قوانین جزایی نیز(ماده 214 مکرر قانون مجازات عمومی سابق و قوانین جزایی دیگر) مقصود از ارتکاب عمل به طورعلنی، ارتکاب آن در ملا عام و درمنظر عموم است؛ اعم از این که محل ارتکاب از اماکن عمومی یا اماکنی باشد که آماده برای پذیرفتن عموم و مورد استفاده و مراجعه جمعی یا عموم مردم است .

از قبیل بیمارستانها، درمانگاهها، سالنهای نمایش، سینماها، بوستانها، کارخانه ها، موزهها، پایانه های مسافربری، فروشگاهها، اماکن فرهنگی، اماکن ورزشی، کتابخانه های عمومی، مدارس، دانشگاهها و مراکز آموزشی و پژوهشی، وسایل نقلیه عمومی) اتوبوس،تاکسی، مترو و…(، مؤسسات و سازمانهای دولتی و عمومی و غیره.

جرم انگاری تظاهربه روزه خواری

روزه خواری در ملأ عام، علاوه براینکه اینکه موجب حرمت شکنی درماه رمضان  می‌ شود، درواقع نوعی بی احترامی به دین و افراد روزه دار محسوب می شود.

تظاهر به روزه خواری از نظر حقوق ایران  و فقه اسلامی هرچند به صراحت عنوان نشده است اما بررسی محتوای قوانین  وگزاره‌های فقهی، تظاهر به روزه خواری را جرم تلقی می‌کند.

جرم تظاهر به روزه خواری در قانون:

ماده 638 قانون مجازات اسلامی : هرکس علنا در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید ، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می گردد .

در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل داری کیفر نمی باشد ولی عفت عمومی را جریحه دار نماید فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

گروه وکلای حق وران

به موجب این قانون ، می‌توان فهمید  با توجه به اینکه در دین اسلام، روزه خواری فعلی حرام است، لذا در صورتی که شخصی در ملا عام و در معبری که محل رفت و آمد عموم می‌باشد به روزه خواری اقدام نماید به مجازات روزه خواری در ملا عام که ۱۰ روز تا ۲ ماه حبس یا تا ۷۴ ضربه شلاق است، محکوم خواهد گردید.

مجازات روزه خواری دراتومبیل:

در  مورد روزه خواری دراتومبیل بین فقها اتفاق نظر وجود ندارد؛ ولی با توجه به برخورد مجریان قانون (  نیروی انتظامی )  برداشت می‌شود که داخل اتومبیل فضای خصوصی محسوب نمی‌شود و چنانچه فردی در داخل اتومبیل در معرض دید سایر افراد به روزه خواری مبادرت ورزد، ممکن است مشمول مفاد ماده ۶۳۸ در مورد تظاهر به عمل حرام گردد.

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران

پایان سخن:

همانطور که گذشت ، بین یک عمل حرام و تظاهر به عمل حرام تفاوت وجود دارد.

که دقت در این مطلب حائز اهمیت است. تظاهر به عمل حرام یعنی اینکه عملی با قصد آشکار کردن صورت بگیرد.

اگر کسی بر اثر بیماری توان گرفتن روزه را نداشته باشد. عمل حرامی انجام نداده است.

اما اگر همین فرد در معبر و در انظار عمومی اقدام به خوردن و آشامیدن کند. عمل او تظاهر به روزه‌خواری است.

در صورتی که سوالی در مورد مجازات روزه خواری وجرم بودن یانبودن آن و.. را دارید و در تهران ساکن هستید می توانید از یکی از  ده وکیل خوب تهران که به شما معرفی میشود بهره ببرید.

همچنین اگر که تمایل به مطرح کردن سوال خود به صورت رایگان دارید ، می توانید از صفحه پرسش و پاسخ اقدام نمائید.

و اگر که می خواهید در اسرع وقت پاسخ خود را بیابید ، مشاوره حقوقی تلفنی راهکار شماست .

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس : ۰۹۱۲۹۴۲۶۶۷۴

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید

 haghvaran@

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *