حضور بانوان در ورزشگاه ها ازنگاه قانون

حضور بانوان در ورزشگاه ها


تساوی حقوق زن و مرد و  بهره‌مندی زنان از حقوق اقتصادی و اجتماعی ، همانندمردان  مطابق قانون اصل سوم ، بند 14  ، اصل نوزدهم و اصل بیستم ، درقانون اساسی تصریح شده است.

با توجه به عدم منع قانونی این مساله،می توان تدابیری از جمله اختصاص جایگاه‌های مناسب برای حضور توام با آسایش بانوان در محیط ورزشگاه‌ها به وجود آورد.

 

محمدباقر قالیباف رییس مجلس:

«رفتار غیرمنطقی و دور از شأن در مواجهه با بانوان محترم در ورودی ورزشگاه که ناشی از کاستی‌های مدیریتی و تصمیم گیری‌های شتابزده بود. عموم مردم را متأسف و متأثر کرده است. کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مأمور شده است تا با قید فوریت و با احضار مسئولان خاطی، به این سوء مدیریت رسیدگی کند و زمینه  استیفای حقوق بانوان محترم و ارجمند را فراهم نماید.» منبع خبرگزاری الف

آنچه درمشهداتفاق افتاد:

تیم ملی فوتبال کشورمان در ورزشگاه امام رضا (ع) مشهد به رقابت با تیم ملی لبنان پرداخت که علی رغم بلیت فروشی به زنان، اجازه ورود به آن ها به ورزشگاه داده نشد. بر اساس تصاویر منتشر شده زنان با داشتن بلیت بازی در دست خود اجازه ورود به ورزشگاه را پیدا نکردند!!

گروه وکلای حق وران

 ورود به ورزشگاه:

براساس اصل بیستم قانون اساسی کشورمان زن و مرد به‌طور یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند. همچنین اصل بیست و یکم معطوف به حقوق زن است.که بر اساس این اصل برابری زن و مرد در قانون اساسی کشور به کرات مطرح شده است.

از سوی دیگر اصل در نظام حقوق اسلام و نظام حقوقی ایران بر جواز بوده و بر منع  نیست. یعنی اگر نص با استناد بر قانون اساسی به طور صریح منع نشده باشد؛ اصل بر  جواز  آن است.

 در نتیجه با توجه به اینکه منعی در قانون وجود ندارد می توان به صراحت بیان کرد که  هیچ گونه منع قانونی در زمینه حضور زنان در ورزشگاه‌ها وجود ندارد. ورود زنان به ورزشگاه های قانونی است.

اما نکته ای که در این زمینه وجود دارد و باعث تشدد آراء گردیده است مساله شرعی _ اخلاقی این قضیه است .

بررسی  فقهی وحقوقی ورود زنان به ورزشگاه :

مسئله حضور زنان در ورزشگاه ها برای تماشای ورزش مردان، دارای ابعاد مختلف فقهی و حقوقی است که فقیهان و حقوقدانان درباره هر یک از آن ابعاد، غالبا اختلاف نظر دارند.

از این رو نمی توان درباره حضور زنان در همه ورزشگاه ها و نسبت به همه ورزش ها یکسان نظر داد. بنابراین با رجوع به فقه اسلامی و دیدگاه حقوقدانان ومنابع در این پژوهش، دیدگاه مخالفین و موافقین حضور زنان در اماکن ورزشی، مورد نقد و بررسی قرار گرفت و این نتیجه به دست آمد که اصل حضور زنان در اماکن ورزشی با هیچ منع شرعی همراه نیست .

مضاف اینکه  با توجه به سیره ائمه معصومین و قاعده اباحه و حقوق طبیعی زن و ماده 20 و 21 قانون اساسی کشور، حضور زنان در اماکن ورزشی جایز بوده و موید آن، عموم روایاتی است که حضور بانوان در اجتماع را جایز شمرده اند.

گروه وکلای حق وران

دلایل مخالفان ورود زنان به ورزشگاه‏‌ها:

چنانچه عده‌ای حضور زنان در ورزشگاه‌ها را خلاف شرع بدانند، آیا می‌توانند خوددرجایگاه قانونگذارقرارگرفته ، قانونگذاری نمایند وخود مجری قانون شده  و چنین ممنوعیتی را ایجاد کنند؟

برخی افراد معتقدند که به علل نبود امکانات ،زیرساختها و فضای نامناسب برای بانوان.، محیطی نا امن، عدم رعایت شئونات بانوان و حتی وجود فتوایی که رویت مستقیم بدن مردان توسط زنان را حرام اعلام نموده اند. حضور زنان در ورزشگاه  جایز نیست.

دراین راه حتی به آیات قرآن وروایات نیز استناد می کنند.ومستندآن ،آیه 33 سوره احزاب راعنوان میکنندکه اسلام  ” بر عدم خروج غیرضروری زن از منزل ” تاکید دارد.

برخی ازفقها به این آیه استنادمیکنندوعنوان می کنند مطابق این آیه خروج زن ازمنزل برای مسائل غیرضروری ممنوع است. وطبق نظر فقها اماکن ورزشی ازجمله موارد غیرضروری به شمار می رود.

مشاوره با وکیل خانواده متخصص حق وران 

 حضور  زنان در ورزشگاههای ایران

در روز پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ عده‌ای از بانوان ایرانی برای اولین بار، رسماً به عنوان تماشاگر زن فوتبال به استادیوم آزادی در تهران راه یافتند تا بازی ایران و کامبوج را از نزدیک تماشا کنند.

این اولین مرتبه بود که زن‌های ایرانی نه با دعوت‌نامه یا با لباس مبدل و در نقش مرد، بلکه به عنوان زن فوتبال‌دوست بلیت خریدند و به تماشای بازی فوتبال رفتند.

حضور زنان در این بازی در شرایطی ممکن شد که فدراسیون جهانی فوتبال تهدید کرده بود که در صورت ممانعت مجدد ایران از حضور زنان در ورزشگاه‌ها فوتبال ایران را محروم خواهد کرد.

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران

تساوی حقوق زن و مرد و بهره‌مندی زنان از  حقوق اجتماعی و انسانی

تساوی حقوق زن و مرد و نیز بهره‌مندی زنان از حقوق اقتصادی و اجتماعی همانندمردان  مطابق قانون اصل سوم ، بند14  ، اصل نوزدهم و اصل بیستم ، درقانون اساسی تصریح شده است.

براساس (اصل نهم) قانون اساسی ، هیچ مقامی حق سلب آزادی‌های مشروع شهروندان را حتی درصورت وضع قوانین و مقررات ندارد ومقرر(اصل چهارم)قانون اساسی ، تشخیص انطباق قوانین و مقررات با شرع مقدس صرفا بر عهده شورای نگهبان قرارگرفته است.

مطابق(اصل چهارم)قانون اساسی،  مجازات و اجرای آن فقط به موجب قانون واز طریق دادگاه انجام می شود.

مقرر(اصل صد‌و‌شصت‌و‌نهم)  هیچ فعل یا ترک فعلی به استناد قانون بعدی جرم محسوب نمی‌شود  لذا ممنوعیت زنان از حضور در ورزشگاه‌ها درواقع محروم کردن زنان ازحقوق اولیه اجتماعی وشهروندی  محسوب می شود.

این خود برای زنان که نیمی از جمعیت کشور راتشکیل می دهند نوعی مجازات به شمار می‌رود. چرا باید زنان ‌را از حقوق اولیه انسانی و اجتماعی محروم نمود ؛ حال آنکه قانون اساسی بهره‌مندی آنان رااز همه حقوق انسانی، اقتصادی و اجتماعی  ضمانت نموده است؟

حرف آخر:

به نظر می رسد با توجه به عدم منع قانونی این مساله. می توان تدابیری از جمله اختصاص جایگاه‌های مناسب برای حضور توام با آسایش بانوان در محیط ورزشگاه‌ها به ویژه از طریق شماره‌گذاری صندلی‌ها و تفکیک محیط‌های خانوادگی از سایر محیط‌ها.، اعمال قوانین و مقررات شفاف و اجرای دقیق این قوانین مبنی بر رعایت مقررات انضباطی در محیط‌های ورزشی از جمله ورزشگاه‌ها که ضامن تامین فضایی سالم و پرنشاط برای علاقه مندان رشته‌های مختلف ورزشی از جمله تماشاگران فوتبال خواهد بود.

برای فراهم نمودن محیطی مطلوب برای حضور بانوان در ورزشگاه ها ایجاد نمود. که دیگر شاهد این وقایع و تضییع حقوق زنان نباشیم.

 

در صورتی که سوالی در مورد حقوق زنان وسلب آزادیهای زنان و.. را دارید و در تهران ساکن هستید می توانید از یکی از  ده وکیل خوب تهران که به شما معرفی میشود بهره ببرید.

همچنین اگر که تمایل به مطرح کردن سوال خود به صورت رایگان دارید ، می توانید از صفحه پرسش و پاسخ اقدام نمائید.

و اگر که می خواهید در اسرع وقت پاسخ خود را بیابید ، مشاوره حقوقی تلفنی راهکار شماست .

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس : ۰۹۱۲۹۴۲۶۶۷۴

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید

 haghvaran@

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *