حکم اعدام

فارغ از اینکه چه مجرمانی دارای حکم اعدام هستند ، آیا می توانید لحظه ای خود را جای آن ها تصور کنید ؟وقتی شخصی در زندان در انتظار فرا رسیدن موعد مرگش به سر می برد ، بر او چه میگذرد ؟چه شده که او حکم اعدام گرفته ؟ آیا از بد ذاتی او بوده و یا درگیر مشکلاتی شده است که او را به این مسیر کشانده است ؟خیلی از محکومین به اعدام به خطر قتل نفس ، به جهت عدم توانایی بر کنترل خویشتن در یک لحظه و ناخود آگاه سبب به قتل رساندن شده اند.اما قانون قانون است .اگر قانون اجرا نشود ، سنگ بر سنگ بند نمیشود و زمینه برای گسترش ظلم در جامعه گسترش می یابد .قانون اگر چه تلخ است ، اما باید اجرا شود که برای سایرین امنیت فراهم شود.

اعدام این مفهوم تلخ ، این نیاز سخت جامعه ، درچه کشورهایی وجود دارد ؟ و آیا همه ی کشورها دارای این قانون هستند ؟

با ما همراه باشید تا درمورد این عنوان تلخ بیشتر بدانیم….

 

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران

حکم اعدام چه زمانی اجرا می شود ؟

طبق قانون و شرع حکم اعدام در ماه های رمضان و محرم اجرا نمی گردد.معمولا در سایر روزهای سال برای اجرای قانون اعدام مشکلی وجود ندارد.اما معمولا روز چهارشنبه برای اجرای حکم انتخاب می شود.که یک روز یا دو روز قبل اعدامی را از بند به قرنطینه برده تا برای بار آخر با خانواده دیدار کند.معمولا در شب قبل ، روحانی برای گرفتن وصیت نزد اعدامی می روند.سپس صبح هنگام زندانی برای اجرای حکم به محوطه مربوطه برده می شود.بسیاری از زندانیان خصوصا آن ها که به صورت ناخواسته درگیر قتل نفس شده اند تا واپسین لحظات انتظار بخشش دارند.

اینکه آن ها در خلوت خود از خدای خود چه می خواهند رازی ست مگو بین آنها که بخشیده شده اند و در آخرین لحظه از اعدام بازگشته اند.در برخی موارد  قاضی اجرای احکام، زندانی و خانواده مقتول را در اتاقش در زندان ملاقات می‌کند تا در صورتی که امکان بخشش وجود دارد ،  بتواند رضایت شاکی را کسب کند.

 

مجازات اعدام 

اعدام یک حکم قانونی درایران است که به موجب آن فرد به جرم خطایی که مرتکب شده به اعدام محکوم می‌شود. این حکم در بسیاری از کشورها به عنوان حداکثر مجازات برای جرایمی مانند قتل، قاچاق مواد مخدر، تروریسم و جرائمی که به شدت آسیب‌زننده برای جامعه هستند، صادر می‌شود.

با این حال، در بسیاری از کشورها، اعدام به دلیل مخالفت با حقوق بشر و احتمال اشتباه در صدور حکم اعدام، مورد انتقاد قرار گرفته است.

اعدام یکی از سخت‌ترین و جدی‌ترین مجازات‌هایی است که در برخی کشورها برای جرایم خاصی اعمال می‌شود. در این مجازات، فرد محکوم به مرگ است و به صورت قانونی اعدام می‌شود. در بسیاری از کشورها، اعدام برای جرایمی مانند قتل، قاچاق مواد مخدر، تروریسم و خیانت به کشور اعمال می‌شود.

مکان اجرای حکم :

حکم اعدام می تواند در محوطه ی زندان و یا خارج از آن اجرا شود.اجرای علنی تنها در صورتی است که رئیس قوه قضائیه به دلایل تشخیصی و به دلیل ضرورت های اجتماعی تشخیص دهد . در غیر این صورت به صورت خصوصی تر انجام می شود.

چرا محکوم به اعدام را قبل از اعدام معاینه می کنند ؟

یکی از اشخاصی که باید در هنگام اعدام حضور داشته باشد پزشکی قانونی است.پزشکی قانونی باید سلامت متهم را تائید کند. به این دلیل که برخی از محکومین به اعدام ، اقدام به مصرف داروی آرامش بخش می کنند.پزشکی قانونی باید هوشیاری محکوم به اعدام را اعلام کند تا وی برای اعدام آماده گردد.پزشکی قانونی اعدام یکی از سخت ترین مشاغل است که بسیاری از پزشکان تمایلی به انجام این کار ندارند و تنها به حکم وظیفه در آن حضور دارند.

چه کسانی در هنگام اجرای حکم اعدام حضور دارند ؟

  1. قاضی صادر کننده حکم
  2. رئیس زندان یا شخص نماینده او
  3. فرمانده نیروی انتظامی یا شخص نماینده او
  4. پزشکی قانونی
  5. روحانی
  6. منشی دادگاه
  7. وکیل محکوم

 

تفاوت قصاص و اعدام

مجازات اعدام صرفا با اقامه دعوا از جانب مدعی العموم واقع می‌شود.اعدام یک مجازات تعزیری و بازدارنده است .مجازات اعدام ، یعنی مجرم با از دست دادن جان خود، تقاص عمل مجرمانه خود را بدهد.

اما قصاص یک حدشرعی است که درقرآن از به صراحت یاد می کند. حق شخصی بزه‌دیده یا اولیای‌دم است؛اجرای مجازات قصاص ممکن است به فوت محکوم‌علیه منتهی شود که اصطلاحا به آن قصاص نفس می‌گویند و در موارد ارتکاب قتل عمدی و به خواست اولیای‌دم اجرا می‌شود. در عرف گاهی به جای استفاده از عبارت قصاص نفس از واژه اعدام استفاده می‌شود. همان‌طور که اشاره شد، تنها مورد اجرای مجازات قصاص نفس ارتکاب عمدی جرم قتل است.

در چه مواردی حکم اعدام صادر می شود ؟

موارد صدور حکم اعدام ، ارتکاب جرایم جنسی از قبیل زنای به عنف  ،تجاوز جنسی،  قاچاق موادمخدر، دزدی مسلحانه، آدم‌ربایی، ، رابطه جنسی با محارم، زنای محصنه، رابطهٔ جنسی نامشروع، لواط، همجنس‌گرایی، سوءرفتار جنسی، تن‌فروشی، تروریسم ،برخی جرایم علیه امنیت همچون بغی ، محاربه و افساد فی الارض تلاش برای براندازی نظام جمهوری اسلامی می باشد

محاربه

یکی از مصادیق صدور حکم اعدام ، حکم محاربه است.که در این چند وقتی که اعتراضات شیوع پیدا کرد ، این مبحث بسیار مطرح شد.عده ای معترضینی که اعدام به قتل مامورین کرده بودند را معتقد بودند که محارب نیستند اما جمهوری اسلامی حکم محارب برای آن هاتشخیص داد و به حکم محاربه برای ان ها اعدام صادر شد.بحث محاربه تا مدت ها نقل محافل بود و در تمامی جمع ها از جهات گوناگون به آن پرداخته می شد.

حکم اعدام برای قاتلان اصفهان در 28 دی 1401

3 نفر از بازداشت شده های حادثه ی 28 دی 1401 در خانه اصفهان ، به نام های صالح میرهاشمی بلطاقی، مجید کاظمی شیخ شبانی و سعید یعقوبی کردسفلی به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده‌اند.یکی از اتفاقات بی سابقه ای که در اعتراضات اخیر اتفاق افتاد ، مسلح بودن معترضین و شلیک به سمت پایگاه های بسیج و یا نیروی انتظامی بود.

که با برخورد شدید قوه قضائیه روبرو شد و محکومین این حادثه به اتهام محاربه به اعدام محکوم شدند.

اعدام علیرضا اکبری

اعدام علیرضا اکبری که به سوژه ی پر سر و صدا و اینبار در رسانه های انگلیسی تبدیل شد ، مسئله ای بود که پای امنیت ملی ایران به میان آمد.علیرضا اکبری که با سوابق درخشان انقلابی و مدت های طولانی فعالیت در دم و دستگاه جمهوری اسلامی به یک جاسوس قدر تبدیل گشته بود ، به اعدام محکوم شد.

گروه وکلای حق وران یک مجموعه تخصصی وکلا – مشاور است که از مجموعه ی حرفه ای وکلای با تحصیلات عالی و تجربه مدید در زمینه های زیر فعالیت میکند.

قاچاق کالا و ارز ، وکیل روابط نامشروع ، وکیل ملکی ، وکیل مالیات ، وکیل ارث ، وکیل شرب خمر ، وکیل پیش فروش اپارتمان ، وکیل تابعیت ، وکیل خانواده ، وکیل دعاوی شهرداری ، وکیل جرایم اینترنتی 

گروه وکلای حق وران

منیره شفیعیمشاهده نوشته ها

Avatar for منیره شفیعی

من منیره شفیعی با بیش از 4 سال سابقه، نویسنده گروه وکلای حق وران هستم . این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *