شکایت از مراکز خدمات زیبایی

شکایت مراکز زیبایی وکلای شکایت از مراکز زیبایی وکلای متخصص وکیل حق وران


 

کلینیک‌های زیبایی، در اشکال مختلف فعالیت می کنند.چنانچه  طی یک جراحی زیبایی  به دلیل بی احتیاطی و عدم تخصص پزشک ، به بیمارآسیب برسد ، آسیب وارده از جرایم پزشکی محسوب شده و جرم به وجودآمده غیرعمد به حساب می‌آید.

مطابق ماده ۴۹۵قانون مجازات اسلامی :هرگاه پزشک در معالجاتی که انجام میدهد موجب تلف یا صدمه بدنی گردد، ضامن دیه است .

شکایت از مراکز خدمات زیبایی یکی از موارد مهم و رو به افزایش می باشد.

مدیر کل نظارت و ‎اعتباربخشی وزارت بهداشت گفت : وزارت بهداشت طی آیین نامه های خاص خود فقط به کلینیک های کاشت مو، پوست و مو مجوز می دهد. و در کل کلینیکی با نام کلینیک زیبایی در کشور نداریم.و تمام کلینیک هایی که خود را کلینیک زیبایی معرفی می کنند متخلف هستند.

شکایت از مراکز خدمات زیبایی چه زمانی اتفاق می افتد؟

همه روزه، مراکز زیبایی در سراسر ایران مشتریان زیادی را به خود جذب می‌کنند. ارائه خدمات متنوع زیبایی و پوست و مو، از قبیل آرایش، اصلاح مو و ابرو، رنگ مو و… از مهم‌ترین خدماتی است که می‌توان در مراکز زیبایی یافت. اما استفاده از خدمات زیبایی همیشه هم بی‌دردسر و کم‌خطر نیست.

همواره مواردی وجود داشته است که افراد پس از دریافت خدمات زیبایی، با مشکلاتی نظیر سوختگی پوست یا سایر بیماری‌های ناشی از عدم رعایت نکات بهداشتی در محیط مرکز زیبایی، مواجه شوند.

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران ارائه خدمات مشاوره و وکالت حقوقی

مجوز برای خدمات زیبایی:

بسیاری از خدمات مانند لیزر پوست، سولاریوم، تزریق ژل، عمل زیبایی و… نیازمند داشتن مجوزهای پزشکی و انجام توسط پزشک متخصص و یا نظارت پزشک متخصص است. و اصولا مراکز زیبایی نباید این‌گونه خدمات را ارائه کنند. چرا که ممکن است لطمات بدنی جبران‌ناپذیری مانند سوختگی پوست، ایجاد عفونت، صدمه به چشم هنگام انجام خدمات مرتبط با ابرو و… به وجود بیاید.

 

معضلات فعالیت غیر مجاز کلینیک‌ زیبایی: 

کلینیک‌های زیبایی، در اشکال مختلف فعالیت می کنند.چنانچه  طی یک جراحی زیبایی  به دلیل بی احتیاطی و عدم تخصص پزشک ، به بیمارآسیب برسد ، آسیب وارده از جرایم پزشکی محسوب شده و جرم به وجودآمده غیرعمد به حساب می‌آید.

.

ولی در کلینیک‌های غیر مجاز زیبایی، به دلیل اینکه فرد از دانش کافی برخوردارنیست و مجوز چنین فعلی را از سوی مراکز بهداشتی ندارد ، غیر قانونی بوده و در نهایت این جرم در دسته جرایم عمدی قرار می‌گیرد.

در کلینیک‌های قانونی یکی از عوارض شایع ، عفونت بعد از عمل جراحی است. که جرم محسوب نمی گردد. درحالی که اگر  عفونت بعد از عمل جراحی در کلینیک‌های غیر مجاز  صورت بگیرد ، دردسته جرائم قرارمی گیرد.

یکی دیگر از معضلات عمل جراحی  آمبولی است . این عارضه بعد از ابتلای فرد ، در مواردی ممکن است منجر به مرگ بیمار شود. در کلینیک‌های غیر مجاز ، این موضوع جرم محسوب میگردد. فرد بیمار نه تنها به خاطر اینکه بعد از عمل چنین عوارضی به وجود آمده است بلکه به دلیل غیر مجاز بودن و نداشتن مجوز می‌تواند از کلینیک شکایت کند.

موادقانونی مرتبط با مجازات کلینیک غیرمجاز:

مطابق ماده ۴۹۵قانون مجازات اسلامی :هرگاه پزشک در معالجاتی که انجام میدهد موجب تلف یا صدمه بدنی گردد، ضامن دیه است . مگر آنکه عمل او مطابق مقررات پزشکی و موازین فنی باشد یا این که قبل از معالجه برائت گرفته باشد و مرتکب تقصیری هم نشود و چنانچه اخذ برائت از مریض به دلیل نابالغ یا مجنون بودن او، معتبر نباشد و یا تحصیل برائت از او به دلیل بیهوشی و مانند آن ممکن نگردد، برائت از ولی مریض تحصیل می شود.

تبصره ۱- در صورت عدم قصور یا تقصیر پزشک در علم و عمل برای وی ضمان وجود ندارد هرچند برائت اخذ نکرده باشد.

تبصره ۲- ولیّ بیمار اعم از ولی خاص است مانند پدر و ولی عام که مقام رهبری است. در موارد فقدان یا عدم دسترسی به ولی خاص، رئیس قوه قضائیه با استیذان از مقام رهبری و تفویض اختیار به دادستانهای مربوطه به اعطای برائت به طبیب اقدام مینماید.

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران

نحوه شکایت از مراکز خدمات زیبایی:

شکایت از کلینیک زیبایی عموما در سه حوزه عمده تخلفات صنفی، تخلفات پزشکی و نقض حریم خصوصی مشتریان انجام می شود و افرادی که به نحوی با این موارد درگیر هستند می‌تواند از کلینیک زیبایی شکایت کنند و خواستار حق خود شوند.

برای شکایت از تخلفات پزشکی باید به دادسرای ویژه جرایم پزشکی مراجعه کنیم.

زیرا اگر کلینیک زیبایی اقدامات پزشکی را بدون مجوزهای پزشکی انجام دهد، به مداخله غیرمجاز در امور پزشکی متهم می‌شود و پس از رسیدگی به این گونه تخلفات، کلینیک زیبایی محکوم به پرداخت خسارت و دیه می شود گاها این تخلفات موجب تعطیلی واحد متخلف می‌شود.

سازمان نظام پزشکی: 

برای شکایت از تخلفات صنفی یا شکایت ازپزشک به دلیل قصور پزشکی باید به سازمان نظام پزشکی مراجعه کرد که پس از انجام بررسی های لازمه؛ دریافت اخطار، جریمه‌های نقدی، تعطیلی موقت و حتی در موارد حاد، پلمب واحد صنفی در انتظار متخلفین صنفی کلینیک زیبایی می باشد.

برای شکایت از نقض حریم خصوصی باید به داسرای ویژه جرائم رایانه ای مراجعه کرد و پس بررسی های به عمل آمده طبق تخلفات رایانه ای با آن ها برخورد می شود، در این زمینه می توانید از تخصص یک وکیل جرایم رایانه ای هم بهره بگیرید.

 

سخن آخر:

پیشنهاد ما این است که پیش از استفاده از خدمات مراکز زیبایی، با استفاده از سامانه نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور، شناسه صنفی مرکز مورد نظر را استعلام کنید و در واقع از رسمی بودن و تحت نظارت بودن واحد صنفی مورد نظر اطمینان حاصل کنید. همچنین در خصوص این نوع دادخواست ها به دلیل پیچیدگی های خاص خود در صورت همراهی یک وکیل جرایم پزشکی ماهر و با تجربه قطعا نتیجه ی بهتری حاصل میگردد. وکلای ما برای همراهی شما در هر شرایطی آمده اند.

 

گروه وکلای حق وران

 

در صورتی که سوالی در مورد  دیه یا خسارت ناشی ازفعالیت کلینیک های غیرمجاز ،برای خود یانزدیکانتان  را دارید و در تهران ساکن هستید می توانید از یکی از  ده وکیل خوب تهران که به شما معرفی میشود بهره ببرید.

همچنین اگر که تمایل به مطرح کردن سوال خود به صورت رایگان دارید ، می توانید از صفحه پرسش و پاسخ اقدام نمائید.

و اگر که می خواهید در اسرع وقت پاسخ خود را بیابید ، مشاوره حقوقی تلفنی راهکار شماست .

 

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس : ۰۹۱۲۹۴۲۶۶۷۴

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید

 haghvaran@

 

مشاوره حقوقی رایگان

در صورتی که پاسخ سوال خود را دریافت نکردید ، اینجا بپرسید

کارشناسان حق وران در اسرع وقت به سوال شما پاسخ خواهند داد. شما پاسخ سوالات خود را در اینجا می توانید بیابید .

گروه وکلای حق وران پاسخگوی سوالات حقوقی شما پیرامون مسائل مربوط به شکایات پزشکی ، جرائم پزشکی و … به صورت حضوری ، تلفنی ، آنلاین و رایگان می باشد.

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ارائه خدمات مشاوره حقوقی رایگان می باشد.

برای گرفتن پاسخ سوالات حقوقی خود به صورت رایگان می توانید از بخش پرسش و پاسخ اقدام نمائید.

در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره حقوقی در کمترین زمان ممکن را دارید و یا نیاز به مشاوره تلفنی دارید از بخش مشاوره تلفنی حق وران اقدام نمائید تا در کمترین زمان به پاسخ سوالات خود برسید.

اگر تمایل به مشاوره حضوری دارید و یا به دنبال بهترین وکلای تهران از طریق لینک وکیل خوب تهران اقدام به شناسایی وکلا از طریق معرفی انجام شده نموده و درخواست مشاوره حضوری نمائید.

همچنین خدمات مشاوره با وکلای متخصص در مسائل مختلف را از جمله :

قاچاق کالا و ارز

دعاوی ملکی

 مالیاتی

روابط نامشروع

جرایم اینترنتی

تابعیت

پیش فروش آپارتمان

ارث

شرب خمر

می توانید پیگیری نمایید.

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس : ۰۹۱۲۹۴۲۶۶۷۴

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید

 haghvaran@

4 دیدگاه

  • به ی دندون پزشکی مراجعه کردم و دندونم رو عصب کشی کرد. الان متوجه شدم که دکترش دندونپرشک نبوده. باید چیکار کنم؟

    • سلام. اگر که شخصی بدون داشتن پروانه طبابت و یا پروانه دندانپزشکی اقدام به مداوای اشخاص نماید موضوع در تهران از طریق دادسرای جرایم پزشکی و در شهرستان ها از طریق دادسرای عمومی قابل شکایت خواهد بود. لازم به ذکر است که به دستور مقام قضایی ظرف 24 ساعت محل فوق پلمپ می گردد و حتی شخصی که مکان را به ذکتر فاقد پروانه اجاره داده است قابل پیگرد می باشد.

  • سلام. ابروم تاتو كردم و خوب رنگ نگرفته و خيلي هم اتازگيا رفتم ريموو كردم می تونم پولم رو پس بگیرم یا شکایت کنم؟

    • سلام . براساس قانون شما ابتدا میتونایند به صنف مربوطه مراجعه کنید و اگر که به نتیجه ای نرسیدید اقدام به طرح شکایت از طریق شورای حل اختلاف نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *