قطع بیمه بیکاری

 

بیمه بیکاری چیست؟

در خصوص تعریف بیمه بیکاری باید گفت که دو گروه از شاغلین شامل قوانین بیمه بیکاری می شوند. دسته اول کارکنان رسمی یک سازمان که به صورت کاملا غیر ارادی کار خود را از دست داده اند و دسته دوم کارکنان قراردادی که قرارداد آنها در سازمان مربوطه به پایان رسیده است.

البته باید توجه داشته باشیم که بیمه بیکاری تعهدی کوتاه‌مدت به شمار می‌رود چراکه مدت پرداخت آن به نسبت تعهدات بلندمدت سازمان تامین‌اجتماعی (مثل مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مستمری بازماندگان) کوتاه است.

تعلق بیمه بیکاری

از نظر قانون کار بیکار دارای تعریفی می باشد که آن بدین صورت است که: “بیکار بیمه شده است که بدون هیچ گونه اراده و میل شخصی خود بیکار شده و آن شخص از هر لحاظ آمادگی ادامه فعالیت کاری خود را داراست.” بر اساس این قانون چنانچه شخص بیکار که تحت پوشش بیمه می باشد و بر اساس تغییرات سازمان مربوطه یا تغییرات و مشکلات اقتصادی آن سازمان و همچنین با تشخیص وزارت خانه و تایید شورای عالی کار، به صورت موقت بیکار شده باشد و همچنین شاغلین بیمه شده ای که به علت حوادث طبیعی غیر مترقبه مانند: آتش سوزی، سیل، زلزله یا حوادث ناشی از جنگ کار خود را از دست داده اند مشمول استفاده از شرایط قانون بیمه بیکاری خواهند بود.

با توجه به توضیحات داده شده می بایست سازمانی که مورد تایید وزارت کار باشد موضوع ارادی یا غیر ارادی بودن شخص بیکار یا تشخیص اثرات ناشی از حوادث غیر مترقبه را تایید نماید. این سازمان کمیته ای را متشکل از نمایندگان اداره کار و امور اجتماعی، جهت بررسی موضوعات فوق و صحه گذاری بر بیکارشدن شخص بیمه شده، سازماندهی نموده است.

 

موارد قطع بیمه بیکاری

– بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد.
– بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سواد آموزی خودداری کند.
– بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
– بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود.
– بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.
– مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیکاری خاتمه یابد.

البته شایان ذکر است که سقف پرداخت مقرری بیمه بیکاری برای متاهلین یا متکفلین ٥٠ ماه و برای مجردین ٣٦ ماه است و حداقل دوره پرداخت نیز برای متاهلین ١٢ ماه و برای مجردین ٦ ماه است.

این رویه در تمامی کشورهایی که مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کنند جاری است، زیرا بیکاری اتفاقی موقتی است و فرد بیکار می‌تواند و باید به دنبال شغل جدیدی باشد و مقرری فقط بابت اعاده معاش فرد و خانواده وی در مدت بیکاری پرداخت می‌شود.

 

نحوه شکایت از قطع بیمه

اگر موارد که در بالا اشاره کردیم را نداشتید ولی بیمه بیکاری شما لغو شد نگران نباشید. ممکن است بنا به دلایل مختلف بازرس بیمه بیکاری، اقدام به قطع مقرری کند. معمولا به فواصل زمانی مختلف بازرس اقدام به حضور و غیاب جلو درب منزل خواهد کرد. در بسیاری مواقع در صورت غیبت غیرمجاز افراد، مقرری آنها قطع خواهد شد. با این حال، امکان اعتراض به قطع بیمه بیکاری فرد وجود دارد.

در تبصره ماده ۱۷ آیین‌نامه اجرایی قانون بیمه بیکاری به چگونگی اعتراض کارگر نسبت به قطع بیمه بیکاری اشاره شده است. این تبصره اشاره می‌کند که «در صورت اعتراض کارگر نسبت به قطع مقرری توسط بیمه تامین اجتماعی، واحد کار و امور اجتماعی موظف است که مراتب را بررسی و اعلام نظر نماید. نظر واحد کار و امور اجتماعی قطعی و لازم‌الاجرا است.»

گاهی اوقات افراد با مراجعه به سازمان تامین اجتماعی موفق به برقراری مجدد مقرری خود می‌شوند اما برخی اوقات نیز این کار امکان‌پذیر نیست. در این مواقع متقاضیان باید شکایت خود از سازمان تامین اجتماعی را به دیوان عدالت اداری ارائه دهند. در این حالت معمولا متقاضیان دردسر بیشتری خواهند داشت. پس بهتره با وکلای ما تماس بگیرید تا کارتان راحت تر شود.

مشاوره حقوقی رایگان

در صورتی که پاسخ سوال خود را دریافت نکردید ، اینجا بپرسید

کارشناسان حق وران در اسرع وقت به سوال شما پاسخ خواهند داد. شما پاسخ سوالات خود را در اینجا می توانید بیابید .

گروه وکلای حق وران با بهره گیری از وکلای خوب تهران پاسخگوی سوالات حقوقی شما پیرامون مسائل مربوط به قطع بیمه بیکاری،سقف پرداخت مقرری بیمه بیکاری و غیر مطابق با آیین‌نامه اجرایی قانون بیمه بیکاری می باشد.

یکی از خدمات گروه وکلای ارائه خدمات مشاوره حقوقی رایگان میباشد .

برای دسترسی به پاسخ سوالات حقوقی خود به صورت رایگان میتوانید از بخش پرسش و پاسخ اقدام کنید.

در صورتی که تمایل به مشاوره حقوقی فوری دارید می توانید از بخش مشاوره تلفنی حق وران اقدام نمایید.

همچنین میتوانید درخواست مشاوره های خود را به صورت حضوری، آنلاین و یا تلفنی در مباحث مختلف پیگیری کنید.

مجموعه گروه وکلای حق وران با بهره مندی از ده وکیل خوب تهران آماده پاسخگویی به سوالات و مشکلات شما عزیزان در بخش های مختلف می باشند.

از جمله اساتید متخصص مباحث مختلف شامل:

وکیل قاچاق کالا و ارز، وکیل شرب خمر، وکیل رابطه نامشروع، وکیل ارث، وکیل تابعیت، وکیل جرایم اینترنتی، وکیل پیش فروش آپارتمان، وکیل مالیات، وکیل ملکی و…

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس : ۰۹۱۲۹۴۲۶۶۷۴

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید

 haghvaran@

 

3/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *