آیا مرد می تواند زن را طلاق ندهد

آیا مرد می تواند زن را طلاق ندهد 09129426674


آیا مرد می تواند زن را طلاق ندهد دقیقاً سوالی که برای اکثر بانوانی که تمایلی به ادامه زندگی با همسر خود ندارند پیش می‌آید یا برخی مردان به گمان اشتباه فکر می‌کنند با عدم طلاق زن می‌توانند از زیر بار مهریه فرار کنند. در صورتی که مطابق ماده ۱۱۴۳ قانون مدنی مرد با در نظر گرفتن شرایط در این قانون از دادگاه می‌تواند درخواست طلاق کند و در صورت امتناع زوج از دادن نفقه و عسر و حرج نبودن شوهر بیشتر از ۴ سال زن می‌تواند تقاضای طلاق کند. مطابق ماده ۲۶ قانون جدید حمایت از خانواده در صورتی که طلاق از طرف زن باشد طبق قانون در صورت عدم طلاق مرد دادگاه حکم طلاق صادر می‌کند.

آیا مرد می تواند زن را طلاق ندهد؟

در حالت کلی می توان گفت بله مرد تا هر زمانی که بخواهد می‌تواند زن را طلاق ندهد. چرا که حق طلاق با مرد است.

در صورتی که هیچ آزار و اذیتی برای زن ایجاد نکرده باشد؛ نفقه و خرجی همه چی به موقع باشد و در واقع زن هیچ دلیل خاصی برای جدایی نتواند برای دادگاه احراز کند که قابل قبول باشد ؛امکان جدایی زوجه به صورت یک طرفه از دگاه امکان‌پذیر نیست.

برای طلاق‌های یک طرفه از طرف زن تا زمانی که شما به روش‌های قانونی طلاق از طرف زن اشراف نداشته باشید نیاز به چندین سال رفت و آمد برای ثبت درخواست طلاق و نهایتاً به نتیجه رسیدن آن می‌باشد.

لذا حضور وکیل خانواده برای ثبت درخواست طلاق یک طرفه برای زوجه اهمیت پیدا می‌کند که می‌تواند این مسیر چند ساله را خیلی کوتاه‌تر و سریع‌تر پیگیری نماید.

معمولاً مستندات و ادله‌ای که وکیل طلاق جهت اثبات عدم توانایی زوجه جهت ادامه زندگی برای اجع قانونی ارائه می‌کنند ؛قانون‌هایی است که می‌تواند دادگاه از طریق آن طلاق را صادر کند و معمولاً افراد عادی در خصوص این قوانین شناخت لازم را ندارند .

آیا مرد می تواند زن را طلاق ندهد
تماس با وکیل متخصص09129426674
دفتر مرکزی : تهران خیابان میرزای شیرازی ، بالاتر از مطهری ، پلاک ۲۱۹ ، طبقه پنجم ، واحد دو ، گروه وکلای حق وران
پست الکترونیک: haghvaran@gmail.com
آیا مرد می تواند زن را طلاق ندهد

در چه صورتی زن می‌تواند حتی با عدم رضایت مرد اقدام به اخذ طلاق کند؟

شما تنها با اخذ مشاوره توسط بهترین وکیل خوب تهران هم می توانید شخصا اقدام به اخذ طلاق از مبادی قانونی کنید.

مطابق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی برای اینکه زن بتواند در صورت عدم طلاق مرد بتواند شخصاً اقدام کند باید یکی از شروط ماده ۱۱۱۹، ۱۱۲۹ و ۱۱۳۰ را محقق نماید.

  • شرط ضمن عقد داشتن حق طلاق عسر و حرج زن

  • داشتن شرط ضمن عقد برای گرفتن طلاق توسط زوج

از آنجایی که هر شرطی که در عقدنامه قید شود لازم الاجراست و در صورت عدم انجام آن می‌توان آن را از طریق مراجع قانونی پیگیری نمود.

از جمله این شروط شرط ضمن عقد می‌باشد که زوجه با داشتن این نوع حق در واقع یک وکالت‌نامه برای جدایی دارد و در صورت امتناع مرد از طلاق می‌تواند شخصاً اقدام به اخذ طلاق کند.

در این گونه موارد زن می‌تواند با مراجعه به دفتر خدمات قضایی و حضور در جلسات مشاوره حضور در جلسات دادگاه اقدام به گرفتن حکم طلاق و نهایتاً ثبت طلاق در دفتر طلاق و ازدواج نماید.

زمانی که زن حق طلاق داشته باشد حضور مرد الزامی نیست و در واقع نیاز به امضا و اجازه مرد نخواهد بود.

البته قابل توجه بانوان محترم اینکه در زمان گرفتن حق طلاق شما باید حق طلاق را به صورت بلاعزل بگیرید. حق طلاق باید حق توکیل با غیر را داشته باشد. چرا که با وجود این سه شرط می‌تواند با استناد به حق طلاق اقدام به درخواست طلاق کند؛ چرا که در واقع زوج به همسر خود وکالت داده که تمامی مراحل را بدون حضور وی طی کند.

اقدام به طلاق توسط زن از طریق عدم پرداخت نفقه

در صورتی که مرد نفقه نپردازد زن مطابق ماده ۱۱۲۹ می‌تواند اقدام به درخواست طلاق نماید.

چرا که مرد باید این حق زن را تعدیه کند. در صورت عدم تعدیه حق ؛زن ‌می تواند حکم طلاق را بگیرد.

البته پیش از اخذ حکم طلاق مرد محکوم به پرداخت خواهد شد.

با عدم پرداخت مجدد نفقه زن می‌تواند اقدام به اخذ طلاق کند.

لازم به ذکر است که اخذ مهریه هیچ تاثیری در گرفتن حکم طلاق ندارد.

مراحل طلاق زن به دلیل عدم پرداخت نفقه می‌تواند با داشتن سند ازدواج مدارک شناسایی به دفتر خدمات الکترونیک قضایی رفته و در خصوص نفقه معوقه اقدام نماید.

با تشخیص دادگاه در خصوص پرداخت نفقه و در صورتی که مرد از پرداخت نفقه خودداری کند یا ناتوانی مرد از پرداخت نفقه محرز شود زن طبق ماده ۱۳۲۹ ضمن اینکه این مورد جزو شرط ضمن عقد در بند یک عقدنامه جزو مواردی است که می‌تواند از دادگاه خانواده تقاضای صدور اجازه طلاق نماید.

در واقع با عدم پرداخت نفقه از طرف شوهر به مدت ۶ ماه و عدم امکان الزام مرد به پرداخت نفقه از طریق دادگاه امکان‌پذیر است.

با وجود عسر و حرج زن؛ آیا مرد می تواند زن را طلاق ندهد

یکی از مواقعی که می توانید متوجه شوید که آیا مرد می تواند زن را طلاق ندهد در زمان عسر و حرج زن است.

عسر و حرج زن یعنی وقتی که زوجه به سختی افتاده باشد؛ امکان زندگی راحت برای او وجود نداشته باشد؛ امکان طلاق برای او امکان‌پذیر است.

یعنی در صورتی که مرد زن را هم طلاق ندهد به واسطه ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی دوام زوجیت باعث عسر و حرج زن می‌شود.

زوجه می‌تواند به مراجع قانونی مراجعه نموده و تقاضای طلاق کند. البته زن باید بتواند این عسر و حرج را در دادگاه اثبات کند تا دادگاه زوج را مجبور به طلاق کند و در صورت عدم اجبار طلاق زوجه اجازه حاکم شرع طلاق داده می‌شود. از جمله موارد عسر و حرج زن شامل موارد زیر است:

  • ترک زندگی توسط مرد به مدت ۶ ماه متوالی یا ۹ ماه متناوب در یک سال بدون عذر موجه
  • اعتیاد زوج به مواد مخدر یا مشروبات الکلی
  • محکومیت زوج به حبس ۵ سال یا بیشتر
  • ابتلای زوج به بیماری‌های صعب العلاج
  • ضرب و شتم و رفتارهای هنجارشکنانه زوج
تماس با وکیل متخصص09129426674

طلاق به دلیل عدم تهیه مسکن

خانم‌هایی که فکر می‌کنند به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی مرد نمی‌تواند زن را طلاق دهد سخت در اشتباه اند. چرا که وقتی با یک وکیل خانواده خبره در ارتباط باشند؛ وکیل می‌تواند با ارائه راهکارهای مختلف بر اساس شرایط زوجه طلاق زوج را از مرد بگیرد.

یکی از این راه‌ها طلاق به دلیل عدم تهیه مسکن از طرف زوج می‌باشد. برای چگونگی این امر تا پایان مقاله با ما همراه باشید .وقتی که زن و مرد با یکدیگر ازدواج می‌کنند و به خاطر شرایط مالی تصمیم می‌گیرند که شروع به زندگی مشترک در نزد خانواده همسر کنند؛ در صورتی که حقشان سکونت در منزل مستقل می‌باشد و باید به گونه‌ای باشد که شان و منزلت زن زیر سوال نرود.

بر همین اساس اگر مرد اقدام به تهیه مسکن نکند و حتی با صدور حکم از طرف دادگاه منزلی درخور زوجه تهیه نکند؛ زن می‌تواند اقدام به طرح درخواست کیفری نفقه مطرح کند و گواهی عدم امکان تمکین بگیرد و حتی محکوم به حبس شود. برای این منظور پیش از هر کاری باید زن از طریق دفاتر خدمات قضایی دادخواست الزام به تهیه مسکن را به دادگاه ارائه کند.

برای این منظور شما نیاز به سند ازدواج شناسنامه و کارت ملی خواهید داشت. سپس الزام به تهیه منزل را گرفته تکمیل می‌کنید و به دادگاه تقدیم می‌کنید .مطابق ماده ۱۱۰۷ پرداخت نفقه از وظایف زوج می‌باشد. یکی از موارد پرداخت نفقه تهیه مسکن می‌باشد. در صورتی که زوجه از پرداخت نفقه امتناع کند؛ زوجه با مراجعه به دادگاه می‌تواند زوج را محکوم به پرداخت نفقه نماید.همچنین می تواند از دادگاه حکم طلاق با توجه به عدم پرداخت نفقه که از شروط ۱۲گانه زمان عقد است بگیرد از آنجایی که عدم تامین مسکن مناسب جزو مصادیق عسر و هرج می‌باشد به استناد این ماده قانونی زن می‌تواند تقاضای طلاق کند.

روش الزام مرد به تهیه مسکن جداگانه

مطابق ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی زن می‌تواند مرد را مجبور به تهیه مسکن جداگانه کند. برای این منظور زن باید به دفتر خدمات قضایی مراجعه کند و با ارائه دادخواست الزام زوج به تهیه مسکن و تکمیل فرم مربوط آن را به دادگاه تقدیم کند.

طبق این دادخواست زوج موظف به تهیه منزل در شأن زوج خواهد بود. فرقی نمی‌کند که منزل خریداری شده رهن یا اجاره باشد. بر همین اساس زوجه مسکنی که زوج تهیه می‌کند باید تمکین کند. مطابق ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی زن باید در منزلی که شوهر تعیین می‌کند زندگی کند .مگر اینکه حق مسکن بر عهده زن باشد.

در صورتی که زن نسبت به مسکن تهیه شده توسط مرد اقدام نکند و تمکین نداشته باشد ناشزه شده و مستحق نفقه نیست .لذا مطابق ماده ۱۱۰ قانون مدنی مسکن باید در شأن زن باشد و ربطی به استطاعت مالی زوج ندارد و این نکته را دادگاه مشخص خواهد کرد.

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *