Rate this post

گرفتن مهریه بدون طلاق (Getting dowry without divorce) با توجه به این موضوع که حق زوجه می باشد، امکان پذیر است. همان طور که می دانید مهریه به عنوان یک دین هنگام جاری شدن صیغه عقد به عهده آقا است و در صورتی که زوجه آن را بخواهد مرد موظف است مهریه را به طور کامل پرداخت کند.
در حالت کلی مهریه به دو صورت عندالمطالبه و عندالاستطاعه وجود دارد و هنگام جاری شدن خطبه عقد با توجه به توافق طرفین آن را مشخص خواهند کرد. در صورتی امکان اخذ مهریه بدون طلاق وجود دارد که مهریه خانم عندالمطالبه باشد.
چنانچه آقا دارای اموالی باشد با توجه به حکمی که از طرف دادگاه صادر می‌شود باید قسمتی از آن را به عنوان مهریه به خانوم بپردازد و در صورت نداشتن اموال یکسری موارد مختلف دیگر همچون شغل او، میزان گردش های حساب در طول سال و میزان درآمد در نظر گرفته شده و این امکان فراهم است با توجه به این موارد مهریه را قسطی کنند.

مراحل لازم برای گرفتن مهریه بدون طلاق

شاید بسیاری از افراد این تفکر را داشته باشند که قطعاً برای گرفتن مهریه باید پای طلاق در میان باشد در صورتی که این طرز فکر اشتباه است و مهریه یک پرونده مالی جدا و کاملا مستقل از پرونده طلاق تلقی می‌شود و به همین دلیل می‌توان گفت که دریافت مهریه هیچ ارتباطی به طلاق ندارد.
طبق قانون قدیمی، لازم بود وکیل طلاق به دادگاه مراجعه کرده و یک درخواست کامل بنابراین که خانم قصد گرفتن مهریه را دارد طرح کند، در ادامه نیز تمامی اموال و دارایی های شوهر به دادگاه ارائه داده می شد تا پس از انجام مراحل لازم و کارشناسی با در نظر گرفتن میزان مهریه آن را توقیف کنند، اما با توجه به قانون جدیدی که امروز به وجود آمده خانم یا حتی وکیلی که در اختیار دارد باید به دفتر ثبت ازدواج و طلاقی که در آن عقد صورت گرفته مراجعه فرماید و پس از این کار متصدی دفتر اسناد باید یک کار مهم انجام دهد و آن هم احراز هویت کردن خانم از و در ادامه در صورت درست بودن هویت و مشخص شدن هویت خانم درخواست او جهت به اجرا گذاشتن مهریه را به اداره اجرای ثبت اسناد ارسال خواهند کرد.

چه مدارکی برای دریافت مهریه بدون طلاق لازم است؟

همانطور که گفته شد جهت اقدام برای دریافت مهریه بدون طلاق هم خانم ها و هم وکیل می‌توانند مراحل لازم را انجام دهند. پیشنهاد ما برای تمامی خانم هایی که قصد گرفتن مهریه را دارند این است که با توجه به مراحل گوناگون و اتفاقاتی که برای گرفتن مهریه وجود دارد قبل از اقدام حتماً با  بهترین وکیل دادگستری تهران مشورت های لازم را انجام دهند.
از جمله مدارک لازم عبارتند از:

شناسنامه کارت ملی سند ازدواج در صورت داشتن وکیل ارائه وکالت نامه

 

برای گرفتن مهریه بدون طلاق چه مدت زمانی لازم است؟

برای پاسخ به این سوال امکان مشخص کردن یک زمان دقیق وجود ندارد و متغیرهای متفاوتی می تواند این موضوع را مشخص کند.

میزان مهریه خانم اموال شخصی آقا انتقال سند و اسناد به نام فرد دیگر از طرف آقا

بهترین وکلای خوب تهران در مجموعه حق وران می ‌توانند این بازه زمانی را کوتاه کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *