استعلام مالیات خودروهای سنگین

استعلام مالیات خودروهای سنگین


استعلام مالیات خودروهای سنگین

 مالیات و اقسام آن

مالیات،در اصطلاح انگلیسی (tax) به معنای هزینه مالی است که مودیان مالیات که شامل اشخاص حقیقی و حقوقی می شوند در جهت تامین هزینه های عمومی باید به دولت پرداخت کنند ؛ ماده 51 قانون اساسی کشور نیز به بحث مالیات اشاره کرده و بیان می‌کند که «هیچ مالیاتی وضع نمی‌شود مگر به موجب قانون.موارد معافیت و بخشودگی و تخفیف مالیاتی به موجب قانون مشخص می‌شود.» مطابق با ماده مذکور عدم پرداخت مالیات دارای تبعات قانونی می باشد که طبق قانون مجازات هایی برای آن پیش‌بینی شده است.

مالیات در حقوق ایران به دو دسته ی مستقیم و غیرمستقیم تقسیم میگردد.مالیات های مستقیم به دو صورت از مردم دریافت می شود:

الف) مالیات بر درامد
ب) مالیات بر دارایی

همچنین از جمله مهم ترین مالیات های غیر مستقیم حقوق و عوارض گمرکی ، مالیات بر مصرف یا همان ارزش افزوده است که روزانه از کالاهای مصرفی مردم دریافت می شود.

در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع مالیات بر خودروهای سنگین بپردازیم و سپس به ضمانت اجرای عدم پرداخت این مالیات را توضیح دهیم.

استعلام مالیات خودروهای سنگین
استعلام مالیات خودروهای سنگین

استعلام مالیات خودروهای سنگین

یکی از اقسام مالیات های مستقیم که بصورت روزانه توسط مردم به دولت پرداخت می شود مالیاتی است که مالکین خودروهای سنگین به عنوان یک قسم از مالیات بر دارایی پرداخت می کنند.

استعلام مالیات خودروهای سنگین بر مبنای شاخصی تحت عنوان خودروی سنگین محاسبه و پرداخت می شود بنابراین اگر که برابر قوانین خودروی شخصی سنگین محسوب شود وی مکلف است مالیات فوق را به دولت پرداخت نماید.

اما ممکن است این سوال شکل بگیرد که با توجه به حجم تورم فعلی و قیمت سرسام آور خودروها پس چه خودرویی، سنگین محسوب می شود؟

آیا منظور از خودروی سنگین، در مقابل خودروهای سبک مثل پژو و سمند و غیره است یا منظور از خودروی سنگین، خودرویی است که قیمت آن سنگین است؟

براساس قانون بودجه سال 1401 مالیات خودروهای لوکس شامل خودروهایی می‌شد که ارزش آن‌ها بیشتر از ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بود. برابر مقررات فعلی منجمله لایحه بودجه 1402 خودروهای لوکسی که ارزش آنها بیشتر از ۳ میلیارد تومان است، مشمول ۱٪ مالیات خواهد شد.

بنابراین اگر ارزش خودرویی زیر ۳ میلیارد تومان باشد، خودروی لوکس نیست و مشمول مالیات نمی‌شود.

خودروهای مشمول مالیات در سال 1402

مطابق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، کلیه خودروهای سواری و وانت‌های ۲ کابینه که دارای شماره انتظامی و مالک حقوقی یا حقیقی هستند و بیشتر از ارزش تعیین‌شده اصلی قیمت‌گذاری شده‌اند، مشمول مالیات خواهند شد. نرخ سالانه مالیات این خودروها ۱ درصد است.

خودروهای مشمول مالیات در سال ۱۴۰۲(استعلام مالیات خودروهای سنگین )
خودروهای مشمول مالیات در سال ۱۴۰۲(استعلام مالیات خودروهای سنگین )

مأخذ محاسبه مالیات بر خودرو موضوع بند ف تبصره 6 که توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می گردد به شرح ذیل است:

1) قیمت روز انواع خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا واردات آن
2) براساس مشخصات مالک خودرو مندرج در شناسنامه خودرو

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند مالیات سالانه مربوط به خودروهای زیر را پرداخت نمایند:

1) خودروهای تحت تملک خود
2) خودرو فرزندان کمتر از هجده سال
3) خودرو افراد محجور تحت تکفل

ثبت نقل و انتقال خودروهایی که به موجب این بند برای آنها مالیات وضع گردیده است قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل موارد زیر ممنوع است:

1) مالیات بر دارایی
2) نقل و انتقال قطعی
3) اجاره

نکته:

متخلفین از حکم این بند در پرداخت مالیات متعلقه مسؤولیت تضامنی دارند.

 مالیات بر درامد ناشی از مشاغل خودروهای سنگین

استعلام مالیات خودروهای سنگین
استعلام مالیات خودروهای سنگین

فصل چهارم قانون مالیات های مستقیم به مالیات بر درامد مشاغل اختصاص دارد.
مالیات بر درآمد مشاغل خودرو بدین معناست که تمامی صاحبین مشاغلی که از طریق خودرو شخصی خود کسب درآمد می‎ نمایند، مکلف به پرداخت کردن مالیات می باشند.

برخی از این خودرو ها به شرح ذیل می باشد:

  • تاکسی
  • مینی‌بوس
  • اتوبوس
  •  وانت‌بار
  • کامیون
  • کامیونت

مستند به ماده 93 قانون مالیات های مستقیم درآمدی که شخص حقیقی از طریق اشتغال به مشاغل یا به عناوین دیر غیر از موارد مذکور در سایر فصل‌های این قانون در ایران تحصیل‌کند پس از کسر معافیت‌های مقرر در این قانون مشمول مالیات بر درآمد مشاغل می‌باشد.

برای محاسبه مشاغل خودرویی محاسبه طبق میزان درآمد به دو صورت زیر است:

1) مالیات مقطوع بر مشاغل مربوط به وسایل نقلیه سنگین
2) مالیات بر درآمد مشاغل وسایل نقلیه سنگین بر ارائه اظهارنامه مالیاتی

براساس تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم ؛صاحبان مشاغل خودرویی در صورتی که از میزان تعیین شده در قانون درامد کمتری داشته باشند از پرداخت مالیات یا ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف می‌شوند.
همچنین به موجب ماده 131 قانون مذکور نرخ مالیات بر درامد که دارای نرخ جداگانه در مقدار می باشد تعیین گردیده است.

ضمانت اجرای عدم پرداخت مالیات

 

ضمانت اجرای عدم پرداخت مالیات
ضمانت اجرای عدم پرداخت مالیات

مودیان مالیات ، موظفند از طریق سایت مربوط به پرداخت مالیات با آدرس tax.gov.ir به ثبت اظهارنامه مالیاتی خود بپردازند و نسبت به پرداخت مالیات های خود اقدام کنند.

عدم پرداخت مالیات ، سبب وقوع جرایم مالیاتی برای مشمولان پرداخت می گردد. که در طی مقاله به ان ها اشاره خواهیم کرد.
ماده 238 قانون مالیات‌های مستقیم، مودی تا 30 روز پس از تاریخ دریافت برگ تشخیص مالیات فرصت دارد که به آن اعتراض کند، بنابراین اگر نسبت به برگه تشخیص مالیاتی اعتراضی نداشته باشد، همان برگه ابلاغی، حکم مالیات قطعی را دارد.

جریمه عدم پرداخت مالیات قطعی می‌تواند مواردی نظیر ممنوع الخروجی، پرداخت درصدی از اصل مالیات به عنوان جریمه یا مسدود شدن حساب‌های بانک باشد.

براساس ماده 202 قانون مالیات های مستقیم ، وزارت امور اقتصادی و دارایی یا سازمان امور مالیاتی کشور می تواند از خروج بدهکاران مالیاتی که میزان بدهی آنها از ده میلیون ریال بیشتر است، از کشور جلوگیری کند.

مستند به تبصره ماده فوق در صورتي كه موديان مالياتي به قصد فرار از پرداخت ماليات اقدام به نقل و انتقال اموال خود به همسر يا فرزندان نمايند سازمان امور مالياتي كشور مي تواند نسبت به ابطال اسناد مذكور از طريق مراجع قضايي اقدام نمايد.

 

ملیحه شفیعیمشاهده نوشته ها

Avatar for ملیحه شفیعی

این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *