اگر زن راضی به طلاق نباشد چه میشود؟

اگر زن راضی به طلاق نباشد چه میشود؟


مطابق قانون مدنی ، حق طلاق برای مرد می باشد و زوج (شوهر) می تواند علیرغم رغم مخالفت وی او را طلاق  بدهد. ولی اگر زن راضی به طلاق نباشد دادگاه سخت گیری بیشتری در مورد اینگونه پرونده ها انجام می دهد. ولی درنهایت پس از بررسی  تمام جوانب پرونده ، حکم طلاق را صادر می کند.

اگر در مورد طلاق  و یا دعاوی خانوادگی به کمک نیاز دارید ، وکیل خانواده ، همین امروز آماده پاسخگویی ومشاوره به شما می باشد.

مشاوره رایگان از طریق بخش پرسش و پاسخ بوده و پاسخ ها توسط وکلای پایه یک دادگستری که جزو وکیل خوب تهران هستند به شما ارائه می شود.برای مشاوره (رایگان) پرسش و پاسخ با گروه وکلای حق وران از وب سایت ما https://haghvaran.com دیدن کنید و با ما ارتباط برقرار کنید.

 

اگرمرد طلاق بخواهد و زن راضی به طلاق نباشد؟

‬مطابق‭ ‬ماده‭ ‬۱۱۳۳‭ ‬قانون‭ ‬مدنی‭ ‬و‭ ‬قاعده‭ ‬فقهی‭ ‬مرد ، ‬اختیار‭ ‬دارد‭ ‬هروقت‭ ‬که‭ ‬بخواهد‭ ‬همسرش‭ ‬را‭ ‬طلاق‭ ‬دهد‭ ‬و‭ ‬مخالفت‭ ‬و‭ ‬عدم‭ ‬رضایت‭ ‬همسر،‭ ‬در‭ ‬این‌خصوص‭ ‬موثر‭ ‬نیست.

بنابراین ‬اگر طلاق از سمت مرد باشد و زن راضی به طلاق نباشد، قانون به مرد این اجازه را داده است که هر زمان بخواهد زن را طلاق دهد.

ناگفته نماند که اگر زن راضی به طلاق نباشد دادگاه سخت گیری بیشتری انجام می دهد. درنهایت پس از بررسی  تمام جوانب پرونده حکم درست و دقیقی صادرمی کند.

پرداخت حقوق مالی زن هنگامی که به طلاق راضی نباشد چگونه است ؟

اگرچه قانونگذار حق طلاق را به مرد واگذار کرده است و حتی اگر زن راضی به طلاق نباشد در نهایت حکم طلاق صادر می‌شود.

امااگر دلایل مرد برای طلاق زن غیر موجه ، شناخته شود و دادگاه این موضوع را تایید نماید مرد می تواند زن را طلاق داده ، علاوه برمهریه ، نفقه و اجرت المثل به زن تعلق خواهد گرفت.

اگر دلایل موجه مرد برای طلاق زن ثابت شود (مثل عدم تمکین زن ،  سوء معاشرت یااعتیادزن و..) و این موضوع به تائید دادگاه نیز برسد، مرد می تواند زن را طلاق داده و فقط مهریه او را بپردازد. در این شرایط نفقه و اجرت المثل به زن تعلق نخواهد گرفت.

 

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران

در صورت طلاق از طرف مرد آیا مهریه تقسیط می شود؟

اگر مرد امکان پرداخت مهریه و دیگر حقوق  مالی زوجه (اعم ازنفقه ، اجرت المثل و..) را به صورت یکجا نداشته باشد می تواند در همان شعبه ای که رای برای مهریه صادرشده است دعوی اعسار و تقسیط مهریه را نیز مطرح کندو دادگاه به آن رسیدگی می کند. اگر عدم توانایی مالی مرد (اعسار) برای دادگاه ثابت شود، مهریه تقسیط می شود حتی اگر زن راضی به طلاق نباشد.

 

شاید به خواندن این مطلب هم علاقه مندباشید

 سوال 654 ( نفقه و اعسار زوج )

نمونه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

 طلاق خلع (سوال 1144)

اگر همسرم در زندان باشد می توانم طلاق بگیرم؟ 

سوال239(شروط پذیرش دادخواست طلاق از جانب زوجه)

 

 اگر زن درخواست طلاق دهد و  مرد راضی به طلاق نباشد؟

اگر زن درخواست طلاق دهد و مرد راضی به طلاق نباشد، احتمال عدم پرداخت حقوق مالی زن وجود دارد.

این را نیز اضافه می کنیم که حقوق زن تنها به پرداخت مهریه محدود نمی‌شود و نفقه، اجرت المثل و..  نیز جز حقوق مالی زن به حساب می‌آید.

نکته ی بسیار مهم :

  1. در دو مورد رضایت مرد برای طلاق خیلی اهمیت ندارد و زن تقریبا می‌تواند به راحتی طلاق بگیرد.با اثبات مواردی که درادامه می آید زن می تواند بدون رضایت مرد و یکطرفه اقدام به طلاق نماید.
  1. اگر زن دارای حق طلاق باشد می‌تواند ،بدون رضایت مرد طلاق بگیرد.
  2. زن می‌تواند با استناد به یکی از شروط طلاق زن  که شامل (ترک نفقه ی زن حداقل به مدت ۶ ماه، مریضی سخت و لاعلاج شوهر، اعتیادمضر زوج ، ازدواج مجدد زوج بدون رضایت همسرو..) واثبات این شرط ، بدون رضایت مرد ، رای طلاق را اخذ کند.

اگر زن درخواست طلاق کند مهریه تعلق میگیرد؟

بر اساس قانون مدنی و فقهی ، مهریه جزو مهم ترین حقوق  مالی یک زن محسوب می‌شود.

بنابراین زن از زمان عقد نکاح مالک مهریه خود است و می‌تواند آن را از همسر خود مطالبه کند. لذادرپاسخ به این سوال ، باید بگوییم که بله مهریه در هر صورت به زوجه تعلق می‌گیرد و هر زمان که بخواهد می‌تواند آن را مطالبه کند.

البته به دلیل اینکه حق طلاق در ایران با مرد است ، پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که قصد طلاق یک طرفه از طرف زن دارید برای گرفتن مهریه و طلاق حتما با یک وکیل متخصص مشورت کنید.

برای راهنمایی بیش‌تر و ارتباط با وکیل مهریه می‌توانید همین امروز ازطریق بخش پرسش و پاسخ  با گروه وکلای حق وران مشاوره رایگان داشته باشید.

اگر زن درخواست طلاق کند نفقه تعلق میگیرد؟

بعد از طلاق زن، نفقه بر عهده مرد نیست، مگر در دو حالت که به شرح آن می پردازیم

بارداری زن: درصورت بارداری تا پایان وضع حمل، مرد ملزم به پرداخت نفقه است.

البته، بعد از وضع حمل ، مرد، فقط، موظف به پرداخت نفقه فرزند خود است؛ اما در خصوص پرداخت نفقه زوجه، وظیفه ای ندارد.

طلاق رجعی: اگر طلاق از نوع رجعی باشد ، زن، موظف است تا پایان مدت عده طلاق، در منزل همسرش سکونت نماید. در مقابل، شوهر هم موظف است که نفقه ی زن را تا پایان مدت عده به پایان برسد (مشروط به اینکه طلاق به علت نشوز زن نبوده باشد) . اما در مواردی که طلاق از نوع طلاق بائن است، زن، حق نفقه در دوران عده نخواهد داشت.

 

شاید به خواندن این مطلب هم علاقه مندباشید

طلاق و اقسام آن

شروط طلاق کدام است؟

سوال209(شروط ضمن عقد و حق طلاق )

در چه صورت نفقه به زن تعلق نمیگیرد؟

ماده 1108 قانونی مدنی مقررمی دارد  «هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند، مستحق نفقه نخواهد بود».

بنابراین می‌توان  پی برد که تامین نفقه زن توسط همسر وی مشروط به انجام وظایف عام و خاص زناشویی خواهد بود. لذا چنانچه زن از انجام تکالیف قانونی و یا شرعی امتناع ورزد، نفقه به او تعلق‌ نمی‌گیرد.

باید عنوان کرد در صورتی که زن به علل موجه و مشروع چون بیماری قادر به انجام وظایف زناشویی خود نباشد، همچنان حق نفقه او محفوظ خواهد بود و مستحق دریافت آن از جانب همسر خویش است.

به طور خلاصه می‌توان گفت در صورتی که زن بدون داشتن عذری موجه از انجام وظایف زناشویی ( تمکین عام وخاص) سر باز زند، حق خود را از دریافت نفقه از دست خواهد داد.

اگر مرد طلاق ندهد تکلیف زن چیست؟

زن با اثبات عسر و حرج خود یا داشتن حق طلاق میتواند از طریق دادگاه مجوز صدور طلاق را بگیرد.

طبق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی «در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، زوجه می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند. چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید. در صورتی که اجبار میسر نباشد، زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می‌شود.

اگر زن به هیچ روش نتواند عسر و حرج خود را ثابت نمیاد و دلیلی برای طلاق از همسرش نداشته باشد در این موارد تکلیف زن چیست؟ 

در این حالت زن راه طولانی و سختی را پیش رو دارد.

بعنوان مثال زن می تواند با بخشیدن نصف یا کل مهریه خود مرد را راضی به طلاق نماید یا به روش های دیگر رضایت مرد را بگیرد.

یا از طریق دادگاه، با بذل مهریه و اثبات کراهت و تنفر شدید از مرد تقاضای طلاق خلع نماید.

گروه وکلای حق وران

خدمات گروه وکلای حق وران

خدمات گروه وکلای حق وران شامل الف )مشاوره حقوقی تلفنی در تهران ب ) مشاوره رایگان  ج ) مشاوره حقوقی حضوری می شود.

 مشاوره حقوقی تلفنی در تهران

سریع‌ترین و بهترین راه حل برای حل مشکلات حقوقی و دریافت پیشنهاد ، مشاوره حقوقی تلفنی است. تیم ما در طول روزهای کاری آماده پاسخگویی به شماست. با تماس با خط تلفنی مشاوره حقوقی، شما می توانید به صورت مستقیم با یک مشاور حقوقی ارتباط برقرار کنید.برای مشاوره تلفنی بایدازطریق لینک زیر(مشاوره حقوقی تلفنی) اقدام به رزرو مشاوره نمایید. پس ازپرداخت وجه مشاوره و دریافت شماره تماس وکیل ، دراسرع وقت می توانید باوکیل مورد نظر ارتباط برقرارکنید.

نحوه رزرو مشاوره حقوقی تلفنی

  1. ابتداوارد صفحه اصلی سایت به آدرس haghvaran.com می شوید.سپس مشاوره تلفنی را انتخاب نموده روی آن کلیک می نمایید.

2.وارد صفحه مشاوره تلفنی می شوید.سپس سریع و بدون اتلاف وقت از میان متخصصین و وکلای پایه یک، فرد مورد نظر خود را انتخاب و برروی رزرو مشاوره کلیک می نمائید.

3.مدت زمان مشاوره را انتخاب کنید، شماره موبایل خودرا وارد نموده ،سپس برروی تائید شماره موبایل کلیک کنید.

4.جهت ادامه مراحل ، می بایست کد فعالسازی را در کادر مربوطه وارد نمایید.سپس ارسال مجدد رابزنید.

5. اکنون می توانید پرداخت راانجام دهید.

6.پس ازپرداخت وجه مشاوره  ، شماره وکیل مورد نظر دراختیار شما قرار می گیرد و دراسرع وقت می توانید با وکیل مورد نظر ارتباط برقرار کنید.

مشاوره  حقوقی رایگان (آنلاین )

مشاوره حقوقی رایگان برای این است که فرصتی در اختیار افراد قرار گیرد تا وضعیت پرونده خود را با یک وکیل یا مشاور حقوقی در میان گذاشته و به این اطمینان برسد که وکیل حقوقی می‌تواند به او کمک کند تا گره کور پرونده رابازکند.

در مشاوره حقوقی رایگان، هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود. فرد در طول گفتگوی رایگان متوجه می شود که آیا وکیل حقوقی یا کیفری می‌تواند برای وضعیت او پیشنهاداتی را برای نحوه رسیدگی به پرونده مطرح کند یا خیر.

موسسه‌های زیادی وجود دارند که در تمامی مسائل حقوقی مشاوره رایگان می‌دهند. تا اطمینان حاصل کنند که همه در صورت نیاز به عدالت دسترسی دارند. اما در انتخاب آن‌ها باید بسیار دقت داشته باشید موسسه حقوقی حق وران با وجود چندین وکیل سرآمد درزمینه دعاوی ملکی  می توانند به شما و عزیزانتان خدمات مشاوره ای با کیفیت خوب و قیمت مناسب ارائه کنند.

نحوه دریافت مشاوره حقوقی رایگان

  1. ابتداوارد صفحه اصلی سایت به آدرس haghvaran.com می شوید.سپس مشاوره آفلاین را انتخاب نموده روی آن کلیک می نمایید.

2 .وارد صفحه پرسش و پاسخ شده ،  می توانید سوال خودرا جستجو نمائیدویا روی پرسیدن سوال کلیک  نمایید.

3. پس ازاینکه وارد صفحه (ارسال سوال حقوقی ) شدید. شماره تلفن همراه  وسوال حقوقی خود را درقسمت مشخص شده بنویسید.

4. پس از یادداشت سوال کدامنیتی را بزنید و درپایان برروی کلمه ( ارسال سوال ) کلیک نمائید.

5. پس ازارسال سوال ، منتظر پاسخ موسسه حق وران بمانید. شما می توانید درکوتاه مدت پاسخ سوال خودرا دریافت کنید.

خدمات مشاوره حقوقی حضوری :

برای مشاوره حضوری با گروه وکلای حق وران ، می توانید باشماره های (۰۲۱۸۸۱۰۹۵۶۰ الی ۶۲) تماس بگیرید و وقت خودرا با وکیل خوب تهران  رزرو کنید.

آدرس گروه وکلای حق وران :

دفتر مرکزی : تهران خیابان میرزای شیرازی ، بالاتر از مطهری ، پلاک ۲۱۹ ، طبقه پنجم ، واحد دو ، گروه وکلای حق وران
تماس :  ۸۸۱۰۹۵۶۰الی ۶۲
تماس اضطراری :۰۹۱۲۹۴۲۶۶۷۴
پست الکترونیک: haghvaran@gmail.com

 

خانم آخرتیمشاهده نوشته ها

Avatar for خانم آخرتی

این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *