قوانین و مجازات های جرم جعل

قوانین و مجازات های جرم جعل


جعل شامل ساخت، تغییر، استفاده یا در اختیار داشتن یک سند مجعول یا نوشته نادرست به منظور ارتکاب کلاهبرداری است.

از منظر قانون، زمانی جعل به‌عنوان جرم محقق می‌شود که منجر به ورود ضرر به شخص یا اشخاص دیگری شود و بدون ایجاد ضرر، اصولا این جرم تحقق پیدا نمی کند و مجازات جعل نیز برای آن در نظر گرفته نمی‌شود.

مجازات جعل اسناد عادی و استفاده از آن‌ها، بین سه ماه تا یک سال حبس یا پرداخت ۳ تا ۱۲ میلیون ریال، جزای نقدی است.در رابطه با اسناد رسمی، اگر فرد جاعل جزو کارمندان دولت باشد، به یک تا پنج سال حبس یا پرداخت ۶ تا ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی و اگر جزو افراد عادی باشد، به شش ماه تا سه سال حبس یا پرداخت ۳ تا ۱۸ میلیون ریال محکوم خواهد شد.

 

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران

جرم جعل :

جعل شامل ساخت، تغییر، استفاده یا در اختیار داشتن یک نوشته نادرست به منظور ارتکاب کلاهبرداری است. این جرم می تواند به اشکال مختلفی رخ دهد، از امضای نام شخص دیگری در چک گرفته تا جعل کارنامه تحصیلی خود. حتی وقتی موضوع جعل ، ارز باشدنیز به آن جعل نیز می گویند. جعل یک جرم جدی است که در قانون ایران جاعل مجازات می شود.

جامعه ما به شدت بر توانایی تولید و مبادله اسناد مشروع و قابل اعتماد متکی است. اسناد جعلی می تواند عواقب منفی جدی و گسترده ای برای مشاغل، افراد و نهادهای سیاسی داشته باشد که دلیل اصلی اعمال مجازات های جدی برای این تخلف است.

رایج ترین شکل جعل، امضای نام شخص دیگری در چک است. تغییر یا اصلاح سند موجود نیز مجازات جعل دارد. این  تغییر شامل نام گیرنده ، پرداخت در چک یا تغییر مبلغ است.

 

مفهوم جرم جعل :

جعل عبارت است از ایجاد یا تغییر چیزی به قصد اصیل بودن آن، معمولاً برای نفع مالی یا به دست آوردن چیز ارزشمند دیگری. اغلب شامل ایجاد ابزارهای مالی نادرست، مانند چک، یا اسناد رسمی است. همچنین می‌تواند شامل امضای نام شخص دیگری در سندی بدون رضایت او یا جعل کردن دست خط آن شخص باشد. جعل پول یا سایر ارزها به طور کلی یک جرم جداگانه در نظر گرفته می شود که به عنوان جعل شناخته می شود، اگرچه کلمه “جعل” ممکن است در مورد جعل کالاهای مصرفی و سایر موارد به کار رود. جعل اغلب در ارتباط با یک یا چند جرم کلاهبرداری رخ می دهد.

 

عناصر جرم جعل:

برای محکوم کردن کسی به جرم جعل، قاضی باید تمام عناصر جرم را بدون تردید معقول اثبات کند. یک شخص می تواند با موارد زیر مرتکب جعل شود:از عناصر مشترک این دو جرم می توان به ابزار جعلی و قصد کلاهبرداری نیز اشاره کرد.

  1. ساخت، تغییر یا استفاده از ابزار جعلی به قصد کلاهبرداری
  2. داشتن ابزار جعل به قصد کلاهبرداری آگاهانه
جرم جعل
گروه وکلای حق وران

وجود ضرر در جرم جعل:

از منظر قانون، زمانی جعل به‌عنوان جرم محقق می‌شود که منجر به ورود ضرر به شخص یا اشخاص دیگری شود و بدون ایجاد ضرر، اصولا این جرم تحقق پیدا نمی کند و مجازات جعل نیز برای آن در نظر گرفته نمی‌شود.

 

تحقق  جرم جعل چگونه قابل اثبات است؟

در صورت انتساب اتهام جعل به فرد، لازم است تا با استناد به یکی از ادله زیر، این جرم برای فرد اثبات شود:

  1. وجود سند یا اسناد مجعول و تطبیق آن‌ها با اسناد اصلی با در نظر گرفتن تمامی شرایط ذکرشده در قانون
  2. نظر کارشناس رسمی دادگستری در زمینه تشخیص اسناد جعلی
  3. اقرار صریح و واضح فرد در حضور مقام قضایی
  4. علم قاضی بر اساس ادله موجود

انواع دیگر جرم جعل را بهتر بشناسیم :

جعل اسناد رسمی

هرگونه تغییر یا تغییر در یک سند رسمی، مانند شناسنامه صادر شده توسط دولت یا مجوزهای محلی صادر شده، با قصد کلاهبرداری، می تواند جعل تلقی شود. به طور معمول، هدف از ایجاد جعل این است که سعی کنید آن را به عنوان واقعی به منظور به دست آوردن خدمات، پول یا چیز با ارزش دیگری به دست آورید. همچنین می‌تواند به منظور محروم کردن شخص دیگری از چیزی با ارزش باشد، مثلاً اگر شخصی سند انتقال دارایی واقعی را با حذف نام گیرنده یا تغییر شرایط انتقال تغییر دهد. جعل اغلب جزء کلیدی سرقت هویت است.

قوانین جعل دولتی تغییرات غیرمجاز را با قصد کلاهبرداری، در وصیت نامه، قانون نامه یا سایر اسنادی که هر چیزی با ارزش را به شخص دیگری منتقل می کند ممنوع می کند. در قوانین ایران ، جرم جعل شامل جعل دست خط، مهر یا امضای شخص دیگری، ایجاد تغییرات متقلبانه در طیف وسیعی از اسناد، و جعل سوابق یا احکام دادگاه است.

 

کالا های تقلبی

کالاهای مصرفی که دارای برچسب تقلبی هستند، مانند لباس های بی کیفیت با برچسب طراح جعلی، معمولاً به عنوان کالاهای تقلبی شناخته می شوند. گاهی اوقات، این کالاها با افشای کامل عدم اصالت به مصرف کنندگانی که قصد فریب دیگران را در مورد منبع کالا دارند، فروخته می شود. قصد مصرف کنندگان در آن نمونه لزوماً مجرمانه تلقی نمی شود، اما قصد کسانی که کالاهای تقلبی را می فروشند طبق قوانین فدرال مجرمانه تلقی می شود. در واقع، قانون فدرال منع قاچاق کالاها یا خدمات تقلبی، هیچ تفاوتی در مورد اینکه آیا خریداران از جعل مطلع هستند و قیمت کامل را پرداخت نمی کنند، یا آگاه نیستند و معتقدند که برای کالاهای اصلی پرداخت می کنند، تفاوتی قائل نمی شود.

 

جعل آثارهنری

ایجاد و فروش آثار هنری جعلی شاید گرانترین نوع جعل تجاری از نظر ضرر و زیان برای خریداران باشد. مجموعه‌داران کارشناسانی را به کار می‌گیرند که می‌توانند تشخیص دهند که آیا یک اثر هنری، مانند تابلویی که ادعا می‌شود اثری اصلی از نقاش معروفی مانند پابلو پیکاسو یا ونسان ون گوگ است، اصیل است یا تقلبی. تلاش برای فروش آثار هنری تقلبی به عنوان قطعات اصلی ، نیزشامل جرم جعل می شود.

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران

جعل مدرک تحصیلی

جعل مدرک تحصیلی یکی از انواع جرم جعل است که اخیرا بسیار شایع شده است. بر اساس ماده ۵۲۷ قانون مجازات اسلامی جعل مدارک تحصیلی دانشگاهی، آموزش عالی و … چه داخلی و چه خارجی جرم محسوب میشود.علاوه بر جعل اینگونه مدارک هر شخصی که با علم به جعلی بودن مدرک اقدام به استفاده از آن نماید مرتکب عمل مجرمانه شده و مجرم محسوب میشود.مجازات این جرم حبس تعزیری به مدت یک تا سه سال است که با توجه به شرایط قاضی میتواند مجازات مجرم را تعیین نماید.اگر یکی از کارکنان دولتی مجرم این جرم باشد به اشد مجازات که سه سال حبس است محکوم خواهد شد.

گواهینامه های رانندگی، چک ها، کارت های اعتباری و سایر انواع هویت ممکن است از قربانیان جرایم دیگر گرفته شود و در جرایم جعل استفاده شود.

سایر ابزار جرم جعل چیست؟

همه نوشته ها با تعریف جعل مطابقت ندارند. برای اینکه مبنای اتهامات جعل قرار گیرد، نوشته مورد نظر باید دارای اهمیت قانونی باشد.اهمیت حقوقی به منظور مجازات جعل، این است که نوشته مورد نظر ، باید دارای اهمیت حقوقی ظاهری باشد.

به عنوان مثال می توان به اسناد صادر شده توسط دولت، مانند گواهینامه رانندگی و گذرنامه اشاره کرد. اسناد معاملاتی، مانند اسناد، اسناد و مدارک و قبض ها؛ ابزارهای مالی، مانند ارز، چک، یا گواهی سهام؛ و اسناد دیگر، مانند وصیت نامه، ثبت اختراع، نسخه های پزشکی، و آثار هنری.

یک سند لزوماً نباید یک سند قانونی یا صادر شده توسط دولت باشد . به همین دلیل اسنادی مانند توصیه نامه یا یادداشت های پزشکان نیز ممکن است موضوع جعل باشد. در مقابل، امضای نام شخص دیگری در نامه ای به یک دوست احتمالا جعل محسوب نمی شود، زیرا در بیشتر موارد، اهمیت قانونی ندارد.

گروه وکلای حق وران

قصد کلاهبرداری درتحقق جرم جعل؟

جعل همچنین مستلزم اثبات این است که متهم، قصد کلاهبرداری از شخص یا نهادی مانند یک سازمان دولتی را داشته است (اگرچه کلاهبرداری لازم نبود تکمیل شده باشد). کلاهبرداری شامل اظهارات نادرست آگاهانه یا دروغی است که برای به دست آوردن منفعت استفاده می شود. الزام به عنصر کلاهبرداری مانع از آن می شود که افراد بی گناه در صورتی که عمداً اسناد متقلبانه را در اختیار نداشته یا امضاء نکرده باشند، در معرض مسئولیت کیفری جعل قرار نگیرند. به عنوان مثال، اگر یک خودروی دست دوم خریداری کنید اما بعداً متوجه شوید که عنوان خودرو توسط فروشنده جعل شده است، برای داشتن عنوان جعلی مشمول هزینه جعل نخواهید شد زیرا قصد کلاهبرداری نداشتید.

مجازات جرایم جعل چیست؟

در بیشتر موارد، مجازات‌های ساخت، تغییر و استفاده از ابزارهای جعلی سخت‌تر از مجازات در اختیار داشتن ابزار جعلی است، به‌ویژه اگر جرم منجر به ضرر قربانی شده باشد.

مطابق ماده ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی، مجازات جعل اسناد عادی و استفاده از آن‌ها، بین سه ماه تا یک سال حبس یا پرداخت ۳ تا ۱۲ میلیون ریال، جزای نقدی است.در رابطه با اسناد رسمی، اگر فرد جاعل جزو کارمندان دولت باشد، به یک تا پنج سال حبس یا پرداخت ۶ تا ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی و اگر جزو افراد عادی باشد، به شش ماه تا سه سال حبس یا پرداخت ۳ تا ۱۸ میلیون ریال محکوم خواهد شد. همچنین، در صورت استفاده فرد از اسناد رسمی جعل‌شده، شش ماه تا سه سال حبس یا ۳ تا ۱۸ میلیون ریال جزای نقدی برای وی تعیین می‌شود.

در متن قانون جدید کاهش حبس تعزیری، درصورتی‌که سند جعل‌شده جزو اسناد عادی و غیررسمی باشد، امکان کاهش مجازات متهم (صرفا مجازات حبس) وجود دارد. همچنین، در قانون جدید مربوط به مجازات جعل، مواردی مانند ضرر و زیان مادی و معنوی جعل، موضوع جعل، نوع جعل و همچنین آسیب‌های ناشی از آن نیز مورد بررسی قرار گرفته و حکم نهایی صادر خواهد شد. گفتنی است، این جرم با کلاهبرداری و خیانت در امانت متفوات بوده و هر یک دارای مجازات خاص خود هستند.

 

چه زمانی جعل جرم محقق می شود؟

به این بستگی دارد که بدانیم چه زمانی اسناد خاصی ، واقعی و مهم هستند. پول، اسناد قانونی،  گواهی تحصیلات، و گواهی سهام شرکت ابزارهایی هستند که مردم به معنای چیزی مهم به ان اعتقاد دارند. جعل جرمی است که به اسناد مهم ،معنای دیگری می دهد. برخی از انواع جعل اتهامات جنایتی را به همراه دارند در حالی که برخی دیگر، جنحه محسوب می شوند.

بیاموزید که چه نوع جعل می تواند شما را با اتهامات جنایی روبرو کند.

اگر کارت بانکی مادربزرگتان را برای او امضا کنید، زیرا او آرتروز دارد و از شما می‌خواهد که برای او امضا کنید، شما را به زندان نمی‌برد. اگر شما خردسال هستید و مادرتان برای امضای کارنامه در خانه نیست، اما آن را برای او امضا می‌کنید، لازم نیست نگران اتهامات جعل و جعل باشید. با این حال، لازم است نگران باشید که مادرتان وقتی متوجه شود چه خواهد کرد.

 

دریافت کمک هنگام اتهام جعل

اگر متهم به جعل هستید، در اولین فرصت ممکن با یک وکیل جعل مشورت کنید. یک وکیل با تجربه می تواند به شما در درک قوانین حاکم بر جعل در کمک کند، قدرت شواهد علیه شما را ارزیابی کند، در مورد دفاعیاتی که ممکن است مطرح کنید به شما مشاوره دهد، گزینه های خود و نتایج احتمالی هر کدام را توضیح دهد و از حقوق شما محافظت کند.

گروه وکلای حق وران

 

سخن پایانی :

بهترین روش برای اعتراض به احکام قطعی صادر شده از جانب دادگاه  دادخواست اعاده دادرسی می باشد.  دادخواست اعاده دادرسی ، تنها در موارد خاصی امکان پذیر می باشد. بهتر است در این مسیر از یک وکیل باتجربه کمک بگیرید تا بتواند از حقوق شما در برابر صدور رأی نادرست  به خوبی دفاع کند.

در صورتی که سوالی در مورد جرم و مجازات جعل را دارید و در تهران ساکن هستید می توانید از یکی از  ده وکیل خوب تهران که به شما معرفی میشود بهره ببرید.

همچنین اگر که تمایل به مطرح کردن سوال خود به صورت رایگان دارید ، می توانید از صفحه پرسش و پاسخ اقدام نمائید.

و اگر که می خواهید در اسرع وقت پاسخ خود را بیابید ، مشاوره حقوقی تلفنی راهکار شماست .

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس : ۰۹۱۲۹۴۲۶۶۷۴

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید

 haghvaran@

خانم آخرتیمشاهده نوشته ها

Avatar for خانم آخرتی

این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *