ازدواج سفید در ایران

ازدواج سفید در ایران و چگونگی آن


 ازدواج سفید در سالهای  اخیر واژه داغ و مهمی است که در بحث پاسخگویی به نیازهای جنسی زن و مرد در ایران مطرح شده است . احتمالا تا حدودی در خصوص مسئله ازدواج سفید یا همباشی‌ های ناپایدار و شرایط مربوط به آن اطلاعاتی  دارید.

ازدواج سفید هنگامی اتفاق می‌افتد که طرفین ازدواج، تمایل دارند با یکدیگر مناسبات عاطفی، جنسی، عقلانی و اخلاقی داشته باشند، اما به هر دلیلی نمی‌توانند از پسِ تعهدات اقتصادی و اجتماعی ازدواج دائم برآیند، تصمیم به ازدواج سفید می‌گیرند و در کنار یکدیگر عاشقانه زندگی می‌کنند.

حتمامی دانید که ازدواج سفید در ایران از هیچ جایگاه قانونی، شرعی و عرفی برخوردار نیست و بحث و جدال های زیادی را تابه امروز باخود به همراه داشته است.

سحر ۳۱ ساله است و یکسالی است که ازدواج سفید کرده‌است. ازدواجی که هیچ سند و مدرکی پشت آن نیست. اما سحر در آن باردار شده‌است و حالا دوست دارد که آن را رسمی کند ولی مهرداد زیر بار نمی‌رود.

او اول تصمیم گیری درباره‌ی بچه را به خودم واگذار کرد و قول داد هر تصمیمی گرفتم مرا حمایت کند اما همچنان حرفی از عقد رسمی نزد! از چند روز پیش که من متوجه مسائل حقوقی مرتبط با این نوع بچه‌ها شده‌ام دائم به او درباره‌ی عقد رسمی پافشاری می‌کنم. این مسئله کمی اختلافات‌مان را تشدید کرده است و تصمیم گیری من درباره بچه‌ای که از همین حالا عاشقش هستم را تحت الشعاع قرار داده است.» منبع خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا

 

تاریخچه ازدواج سفیددردنیا

Mariage blanc  (در فرانسوی، به معنای واقعی کلمه “ازدواج سفید”) ازدواجی است که بدون پایان است.

افراد ممکن است به دلایل مختلفی ازدواج کرده باشند، برای مزیت اقتصادی، اجتماعی یا قانونی.

با این حال، کلمه فرانسوی blanc را می توان به انگلیسی به معنای خالی ترجمه کرد. به عنوان مثال، cartouche à blanc به عنوان یک کارتریج خالی یا کارتریجی که فاقد گلوله است ترجمه می شود.

نمونه ازدواج سفیددراروپا ازدواج یک غیریهودی با یک یهودی بود برای محافظت از آن شخص در دوران یهودی ستیزی شدید، مانند دوران پیشروی جنگ جهانی دوم در مناطقی از اروپا که در معرض تهدید نازیسم قرار داشت: «بارون فدریکو فون برزوویچی-پالاویسینی د ر دهه سی با خواهرزاده صاحبان یهودی دمل ، ازدواج کرد و به او اجازه داد به صومعه ای به نام او وارد شود و از جنگ جان سالم به در ببرد.

 

ازدواج سفید در ایران
ازدواج سفید در ایران و چگونگی آن

تاریخچه ازدواج سفیددر ایران

در ایران ازدواج سفید نقطه مقابل ازدواج سنتی است، یعنی زوجی که قصد دارند بدون ازدواج با هم زندگی  کنند و علاوه بر آن رابطه جنسی   هم دارند.

این عمل در ایران غیرقانونی است، و به عنوان نمونه ای از «سبک زندگی غربی وارداتی» که معروف ترین آن توسط رهبر معظم انقلاب  که آن را «تاریک ترین نوع زندگی زناشویی» توصیف کرد، به شدت مورد انتقاد قرار می گیرد. با وجود چنین نگرانی‌هایی، این عمل در آغاز قرن بیست و یکم رایج‌ شد.

کشور ایران نیز مانند هر ملت  دیگری  دارای فرهنگ و آداب و رسوم مختص به خود است دراین فرهنگ  روابط جنسی زن و مرد رافقط براساس چهارچوب ازدواج می شناسد . همانطور که مستحضرید، فرهنگ و آداب و رسوم قالب کشورایران برگرفته از مبانی دینی واحکام قرآنی   بوده و عموم مردم ایران متدین به دین اسلام و دارای مذهب شیعه می‌باشند .

همانطور که مستحضرید  دین اسلام و مذهب شیعه، پاسخگویی به نیازهای جنسی زن و مرد را فقط در چارچوب مشخص شده  که همان ازدواج و عقد نکاح است تعریف کرده است. در ایران، تنها راه قانونی، عرفی ،شرعی و اخلاقی برای برآورده کردن نیازهای جنسی زن و مرد به شکل ازدواج دائم و موقت تعریف شده است.

مفهوم ازدواج سفید درایران

اگر بخواهیم ازدواج سفید را به صورت ساده تعریف نماییم بایدبگوییم که این نوع   ازدواج ، شروع و تشکیل زندگی یاهمباشی بین  زن و مرد بدون وجود چارچوب قانونی، حقوقی، شرعی و عرفی  که همان ازدواج به روش سنتی است می‌باشد.

در واقع در این نوع همباشی‌ های ناپایدار زن و مرد زندگی خود را درکنارهم آغاز می کنند بدون ثبت رسمی و قانونی مسئله ازدواج و بدون برگزاری  هیچگونه مراسمی . صرفا باهم بودن  را شالوده وخمیرمایه شروع زندگی‌شان زیر یک سقف مشترک است . طبعتاً در چنین ارتباطی طرفین نسبت به هم هیچگونه تعهد قانونی و شرعی  ندارند و نمی‌توانند ادعای حق و حقوقی نسبت به یکدیگر داشته باشند.

 ازدواج سفید هنگامی اتفاق می‌افتد که طرفین ازدواج، تمایل به برقراری رابطه عاطفی و جنسی دارند ، اما به هر دلیلی نمی‌توانند از پسِ تعهدات اقتصادی و اجتماعی ازدواج دائم برآیند، بنابراین تصمیم به ازدواج سفید می‌گیرند .

نظریه منتقدان  ازدواج سفید

منتقدان این نوع ازدواج با اشاره به این که در ازدواج سفید، افراد هیچ تعهدی به یکدیگر ندارند و می توانند هر زمان که بخواهند از رابطه خارج شوند یا حتی در ارتباط با شخص دیگر در حین رابطه فعلی با هیچ محدودیتی مواجه نیستند، عنوان می کنند، ازدواج سفید باعث سست شدن نظام خانواده می شود و به نوعی تروج بی بند و باری اخلاقی در جامعه محسوب می شود.

 

حقوق فرزندان حاصل ازازدواج سفید

الف : نسب 

ماده 1167 قانون مدنی :  طفل متولد از زنا ملحق به زانی نمی شود.

بنا براین ماده در ازدواج سفید نسب بین فرزند و پدر برقرار نمی شود و طفل منتسب به پدر خود نمی شود،  اما  بین مادر و فرزند  نسب برقرار است.

ب : ارث

ماده 884 قانون مدنی: ولد الزنا از پدر و مادر و اقوام آنان ارث نمی برد، لیکن اگر حرمت رابطه که طفل ثمره آن است نسبت به یکی از ابوین ثابت و نسبت به دیگری به واسطه اکراه یا شبهه مجازات زنا نباشد طفل فقط از این طرف و اقوام او ارث می برد و بالعکس.

در ازدواج سفید ، نسب بین پدر و فرزند به وجود نمی آید، بنابراین هیچکدام ازیکدیگر ارث نمی برند. نه پدر از فرزند ارث می‌برد نه فرزند از پدر.

اما در مورد مادر ، این مسئله متفاوت است . فرزند از لحاظ نسب به مادر منتسب می‌شود بنابراین هم مادر از فرزند ارث می‌برد و هم فرزند از مادر.

 

در صورتی که در مورد مسائل مرتبط با ارث سوال دارید می توانید از وکیل ارث متخصص سوال بفرمائید.

 

پ : نفقه و سایرهزینه ها

در ازدواج دائم، کلیه هزینه‌های  زندگی فرزند تا سن مشخص و با توجه به جنسیت فرزند با پدر می باشد . اما فرزند حاصل از زنا ، هرچند ارث نمی برد ، ولی مشمول دریافت نفقه از پدر خود می شود.

 

ت :گرفتن شناسنامه

فرزند به وجود آمده ، حاصل از ازدواج سفید در ایران ، همچون سایر اطفال می تواند به نام مادر و پدر خود دارای شناسنامه  باشد.

قانون گذار به جهت حمایت از این کودکان که خود نقشی درتولدشان نداشته اند  حمایت کرده است.

ث :حضانت

هر چند  فرزند حاصل از ازدواج سفید ،فرزند شرعی نیست ولی  رابطه طبیعی این فرزند با پدر و مادر همچنان به قوت خود باقیست .

لذا شرایط حضانت ، نفقه و ولایت  همانند سایر اطفال با پدر و مادر خود دارا می باشد.

مجازات قانونی ازدواج سفید

هرچنددر قانون ایران  ازدواج سفید به طور دقیق جرم انگاری نشده است اما این به معنای عدم مجازات طرفین نمی باشد اما می توان براساس سایر مواد قانونی در قانون مجازاتهای اسلامی   مجازات برای آن تعیین کرد.

درازدواج سفید طرفین به لحاظ برقراری  روابط نامشروع (زنا ) قابل مجازات هستند.

مجازات ازدواج سفید باتوجه  به اینکه زنای محصنه یا غیرمحصنه اثبات شود در کیفیت حد اثرگذاراست.

هرچند ازدواج سفید از باب عدم ثبت  ازدواج نیز قابل پیگیری است. زیرا براساس قانون مقرر چنانچه  زوج ازدواج را ثبت نکنند  مجازات خواهند شد.مجازات ازدواج سفید به لحاظ اینکه رابطه نامشروع درچه درجه ای قراربگیرد متفاوت بوده و شامل حد و تعزیر می باشد.

 

ازدواج سفید در ایران
ازدواج سفید در ایران و چگونگی آن

دلایل استقبال ازدواج سفید در ایران

1 . مشکلات اقتصادی

نداشتن شغل مناسب و بالارفتن  هزینه های زندگی مثل تهیه منزل ،لوازم منزل ،هزینه های مراسم و… سبب شده است که جوانان نتوانند ازدواج دائمی را شکل دهند و برای رفع نیاز جنسی خود به ازدواج سفید روی آورده اند.

2 . افزایش سن ازدواج 

البته افزایش سن ازدواج، به دلیل وجود مشکلات اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و اقتصادی برسرراه جوانان جامعه است که بررسی و رفع عوامل آن نیازمندبرنامه ریزی دقیق و اصولی مسئولین جامعه می باشد.

3 . بالارفتن آمار طلاق

در سال های اخیر آمار طلاق رشد روزافزونی داشته است و همین امر سبب ترس جوانان ازازدواج و پیامدهای منفی نسبت به ازدواج می گردد و زمینه جذب هرچه بیشتر ازدواج جوانان را به سمت وسوی ازدواج سفید مهیا تر می کند.

 

در صورتی که در مورد مسائل مرتبط سوال دارید می توانید از وکیل خانواده متخصص سوال بفرمائید.

4 . عدم تعهد

از آنجا که در ازدواج سفید مسئولیتی بر دوش طرفین نیست، برخی این موضوع رایکی ازعوامل جذابیت این گونه ازدواجها دانسته ، به چنین ازدواج‌هایی روی می آورند.

6 .کم رنگ شدن وسست شدن اعتقادات مذهبی

ضعیف بودن پایه مذهبی و اعتقادی یا نداشتن اعتقاد مذهبی سبب روی آوردن عده ای به چنین ازدواج هایی شده است.

درنهایت سبک زندگی در جامعه مدرن به سمت وسویی می رود که گریز از این ازدواج  بسیارسخت ودشواربه نظر می رسد.

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران

جایگاه قانونی ازدواج سفید در ایران

جایگاه حقوقی این ازدواج به نوع نگاه قانون بستگی دارد. به موجب ماده ۱۰۶۲ قانون مدنی ازدواج به ایجاب و قبول به الفاظی که صریحاً دلالت بر قصد ازدواج کند، واقع می‌شود.

بنابراین در ازدواج سفید هرچند طرفین  باهم ودرکنار هم هستند، چون قصد ازدواج وجود ندارد دارای وجاهت قانونی نیست. باید دانست ازدواج سفید در قوانین جمهوری اسلامی ایران صراحتاً جرم‌انگاری نشده است. ولی مطابق با قوانین کشورعزیزمان ایران  زندگی دو نفر در کنار هم تنها در قالب عقد نکاح  صحیح قلمداد می‌شود.

البته منظور از ازدواج صحیح صرفاً ازدواجی نیست که ثبت شده باشد، زیرا ممکن است ازدواجی به صورت رسمی صورت بگیرد،اما ثبت نشده باقی بماند.

استفتاء ازآیت الله مکارم شیرازی درباره ازدواج سفید

متاسفانه از دیدگاه فقها مخصوصا آیت الله مكارم شیرازی اصل براین است که این ازدواج حكم زنا را دارد .درواقع هم خانه شدن بدون ازدواج رسمی، از نظر دینی هیچ فرقی با زنا ندارد. و به هیچ عنوان نمی توان خصیصه هاي ازدواج را در آن یافت.

در صورتی که سوالی در مورد ازدواج سفید وفرزندان حاصل ازاین ازدواج را دارید و در تهران ساکن هستید می توانید از یکی از  ده وکیل خوب تهران که به شما معرفی میشود بهره ببرید.

همچنین اگر که تمایل به مطرح کردن سوال خود به صورت رایگان دارید ، می توانید از صفحه پرسش و پاسخ اقدام نمائید.

و اگر که می خواهید در اسرع وقت پاسخ خود را بیابید ، مشاوره حقوقی تلفنی راهکار شماست .

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس : ۰۹۱۲۹۴۲۶۶۷۴

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید

 haghvaran@

خانم آخرتیمشاهده نوشته ها

Avatar for خانم آخرتی

این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *