اعتراض به تقسیم ارث (Objection to division of inheritance)

وکیل برای اعتراض به تقسیم ارث (Objection to division of inheritance) :09129426674


اعتراض به تقسیم ارث (Objection to division of inheritance) زمانی اتفاق می‌افتد که ورثه در تقسیم ارث اتفاق نظر ندارند و اختلافات آنها باعث درگیری خواهد شد.

لذا برای پیشگیری از دعاوی و اختلافات بین وارثین وکیل ارث می تواند به صورت کاملا قانونی از طریق مراجع قانونی از جمله دادگاه مراحل اعتراض به تقسیم ارث را در کوتاهترین زمان ممکن پیگیری کند.

لذا توصیه می‌کنیم قبل از هر کاری جهت اعتراض به تقسیم ارث از بهترین وکیل دادگستری تهران در حوزه تخصصی ارث کمک بگیرید.

چه کسانی حق اعتراض به تقسیم ارث دارند؟

ورثه متوفی ورثه از جمله کسانی هستند که حق اعتراض به نحوه تقسیم ارث را خواهند داشت.
وقتی اسم یکی یا تعدادی از ورثه در لیست وارثین نباشد می توانند برای اثبات نسبت خود با متوفی اقدام به اعتراض کنند.
دادستان اعتراض دادستان در زمان تقسیم ارث در خصوص متوفی بلا وارث وارد می باشد.
افراد ذینفع افراد ذینفع جزوه ورثه محسوب نمی شوند در واقع یا جزو طلبکار ها محسوب می شوند که ممکن است در اثر خرید و فروش یا هرگونه معامله از متوفی طلبکار باشد و می تواننددر اموال متوفی سهیم باشند.
وصی یا وکیل متوفی وصی یا وکیل متوفی کسی است که وظیفه رسیدگی به وصایای متوفی را بر عهده دارد.
موصی له شخصی که با وصیت متوفی مشمول سهم ارث خواهد شد.

مدت زمان حق اعتراض به تقسیم ارث

تمامی افرادی که در بالا به آنها اشاره شد میتوانند در طول سه ماه پس از صدور گواهی انحصار وراثت اقدام به اعتراض به تقسیم ارث کنند.

تقسیم ارث بعد از مدت زمان مذکور قابل قبول نمی باشد و ورثه باید حتماً در طول این مدت مراجعه کنند.

چنانچه ورثه به تقسیم ارث صورت گرفته اعتراضی نداشته باشند تقسیم اموال انجام خواهد شد.

مراحل اعتراض به تقسیم ارث

شخص معترض برای اعتراض به نحوه تقسیم ارث باید دو مرحله را پشت سر بگذارد این دو مرحله برای ابطال تقسیم نامه می باشد.

اعتراض به تقسیم ارث (Objection to division of inheritance)
اعتراض به تقسیم ارث (Objection to division of inheritance)

ابطال تقسیم نامه ارث

وقتی یک نفر یا چند نفر از بین تمام ورثه به نحوه تقسیم ارث انجام شده اعتراض داشته باشند؛ می توانند با ثبت دادخواستی با عنوان ابطال تقسیم نامه ارث در دفاتر خدمات قضایی موضوع را مورد پیگیری و رسیدگی قرار دهند.

برای همین منظور خواهان با مشخص شدن وقت رسیدگی و تشکیل دادگاه مدارک و اسناد معتبر را به دادگاه ارائه می کند.

مراجع ذیصلاح بررسی پرونده و تحقیقات مورد نیاز صدور حکم ابطال تقسیم نامه را ابلاغ می کنند.

ابطال تقسیم نامه

ابطال تقسیم نامه در زمانی اتفاق می افتد که ورثه خودشان اقدام به تقسیم ارث می کند و پس از مدتی به اشتباه بودن آن پی می برند که برای این منظور باید در طی دو مرحله به دادگاه مراجعه کنند.

یک بار برای اینکه ثابت کنند شخص فوت شده است.

یک بار هم برای اینکه اثبات کنندخودشان جزو ورثه می باشند.

ارتباط با بهترین وکیل ارث در تهران

اعتراض به تقسیم ارث توسط وکیل رث

وضعیت ارثیه در زمان شکایت ورثه برای اعتراض به تقسیم ارث

وقتی یکی از ورثه نسبت به تقسیم ارث اعتراض داشته باشند دادگاه پرونده کلیه اموال موروثی را تا بررسی کامل پرونده توقیف خواهد کرد.

در این مدت فرد شاکی باید بتواند در دادگاه با ارائه مدارک و ادله کافی اثبات کند که سهم الارث او پرداخت نشده و یا نبوده است.

در صورت عدم اثبات شاکی اموال توقیفی وراث مورد اتهام از توقیف در خواهد آمد.

عدم رعایت حقوق زنان در تقسیم ارث و نیاز به اصلاح قوانین آن

یکی از موضوعات بحث بسیار پردردسر در حوزه حقوق زنان، عدم رعایت حقوق آنها در تقسیم ارث می‌باشد. در قوانین کنونی کشورمان، به دلیل عدم رعایت حقوق زنان، تفاوت‌های زیادی در صورتی که فردی مرد یا زن باشد، در تقسیم ارث بوجود می‌آید.

بدون شک، اصلاح قوانین موجود در این زمینه حیاتی است و باید توسط نمایندگان مجلس و دستگاه‌های قضایی به جدیت پیگیری شود. در این راستا، می‌توان از برخی اصول و مواد قانونی ارائه شده در قوانین موجود استفاده کرد.

ماده ۱۱۶۴ قانون مدنی، از جمله موادی است که به تقسیم ارث اختصاص دارد. این ماده مشخص می‌کند که در صورتی که فردی بدون وصیت خاص متوفی شود، اموال و دارایی‌های او بر اساس قوانین تقسیم ارث به وراثت خواهد رسید. بر اساس این قوانین، زوج همسر به عنوان یکی از وراثان، حق دارد در تقسیم ارث شرکت کند.

با این حال، در صورتی که همسر متوفی مرد باشد، زن به عنوان همسر بازمانده نه تنها حقی در تقسیم ارث ندارد، بلکه در برخی مواقع ممکن است به تمامی از ارث محروم شود. به عنوان مثال، در صورتی که مرد متوفی دارای فرزندان یا زنان دیگر باشد، زن بازمانده هیچ حقی در تقسیم ارث ندارد و فقط به عنوان مادر فرزندان مرحوم، یک سوم اموال را به ارث می‌برد. حتی این حق هم به زنان دیگری که بچه با او دارند، تعلق می‌گیرد.

عدم رعایت حقوق زنان در تقسیم ارث و نیاز به اصلاح قوانین آن

این نابرابری در حقوق زنان، به عنوان یک مورد جدی و مهم، باید توسط قوانین اصلاح شود. بهترین راه برای این منظور، اصلاح مواد قانونی است که در تقسیم ارث مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اصلاحات به عنوان یکی از مهمترین پاسخ‌های قانونی، می‌تواند به رشد و توسعه جامعه کمک کند و به صورت مستقیم به رفاه و سلامت زنان و خانواده

اضافه می‌شود. بنابراین، اصلاح قوانین موجود در تقسیم ارث، از جمله اصلاحات ضروری است که به عنوان یکی از مسائل حیاتی و اساسی دوره حقوق زنان، باید در برنامه‌های قانونی دولت مطرح شود.

همچنین، باید به این نکته توجه کرد که تفاوت‌هایی که در تقسیم ارث بر اساس جنسیت وجود دارد، باعث ضعف و ناتوانی زنان در زندگی اجتماعی، اقتصادی و حتی خانوادگی می‌شود. این تفاوت‌ها می‌تواند باعث شکست روابط خانوادگی و همچنین تشدید فقر و بی‌ثباتی اقتصادی زنان شود.

به عنوان نمونه، در برخی موارد، زنان ممکن استاز حق و حقوق اصلی به عنوان وراث مستقیم محروم می‌شوند و این موضوع به ویژه در مناطق روستایی کشور مشهود است. برای حل این مشکل، می‌توان با اصلاح قوانین تقسیم ارث، به زنان حقوق بیشتری در تقسیم ارث اعطا کرد و از این طریق به نابودی تفاوت‌های جنسیتی در این زمینه کمک کرد.

در نتیجه، برای رسیدن به یک جامعه عادلانه و برابر، لازم است که هر چه زودتر اصلاحات لازم در قوانین موجود صورت گیرد. این اصلاحات به سمت ترکیب جنسیت‌ها در تقسیم ارث، حفظ حقوق زنان و برابری جنسیتی در توزیع دارایی‌ها خواهد شد. به این ترتیب، جامعه‌ای پویا و پیشرفته را خواهیم داشت که به همه اعضای آن امکان فراهم شده است تا به خوبی از حقوق و مزایای خود بهره‌مند شوند.

مشاوره حقوقی با وکیل ارث و میراث در تهران

باده وکیل خوب تهران در مجموعه حق وران در ۲۴ ساعت شبانه روز توسط بهترین وکلای حوزه‌های تخصصی شامل:

وکیل قاچاق کالا و ارز ؛وکیل ملکی؛ وکیل مالیات؛ وکیل شرب خمر؛ وکیل رابطه نامشروع؛ وکیل جرایم اینترنتی؛ وکیل تابعیت؛ وکیل پیش فروش آپارتمان و وکیل دعاوی شهرداری ؛وکیل دعاوی خانواده

اطلاعات بیشتر: 09129426674

منیره شفیعیمشاهده نوشته ها

Avatar for منیره شفیعی

من منیره شفیعی با بیش از 4 سال سابقه، نویسنده گروه وکلای حق وران هستم . این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

4 دیدگاه

  • باسلام.
   بله، امکان پذیر میی باشد. برابر قانون امور حسبی هریک از ورثه از این حق برخوردار می باشند.

 • سلام خانم وکیل
  با عرض ادب احترام سوالی در زمینه تقسیم ارث با تقسیم نامه بین وراث داشتم ممنون هستم اگر پاسخ مرحمت فرمائید.
  حدود ۸سال پیش زمینهایی که از پدر مادر خانم بنده به ارث رسیده توسط احدی از ورثه تقسیم شده و تقسیم نامه هم به امضای همه ورثه رسیده آنموقع چون موقعیت زمینها مشخص نبوده و مادر خانم بنده هم اطمینان کامل داشته که درست و عادلانه تقسیم گردیده امضا کردند ولی حالا که تقسیم نامه به رویت چند نفر کارشناس رسانده اند متوجه شده اند که عادلانه تقسیم صورت نگرفته و سه نفر از مجموع شش نفر به تقسیم نامه معترض هستند و اعلام می دارند که ناحقی صورت گرفته و. بایستی مجددآ تقسیم گردد ولی بقیه وراث زیر بار نمیروند آیا از نظر‌ حقوقی میتوان این قضیه را پیگیری کرد یا نه خواهشمنداست نظریه حقوقی خودتان را اعلام بفرمایید از لطف جنابعالی کمال تشکر و قدردانی میگردد.

  • با سلام.
   در ابتدا باید تقسیم نامه ها دیده شود. سپس اسناد مالکیت و در صورت عدم وجود سند مالکیت، حدود اربعه برمانای نقشه هوایی رویت شود. نهایتا بر مبنای سابقه تصرف و موارد قبلی امکان اظهارنظر حقوقی وجود خواهد داشت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *