مجازات چاقوکشی زیر 18 سال

مجازات چاقوکشی زیر 18 سال


مجازات چاقوکشی زیر ۱۸ سال بر اساس ماده ۸۸ قانون مجازات اسلامی و ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی تعیین می‌شود و برای افرادی که سن آنها بین ۹ تا ۱۵ سال باشد به مددکار اجتماعی روانشناس ارجاع داده می‌شوند یا اینکه کودک به والدین و سرپرستی قانونی آنها تحویل داده می‌شود و تعهدات لازم گرفته می‌شود.

دادگاه صالح برای رسیدگی به چاقوکشی زیر ۱۸ سال دادگاه اطفال و نوجوانان می‌باشد .برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با یکی از ۱۰ وکیل خوب تهران در حوزه کیفری تماس بگیرید.09129426674

جرم چاقو کشی

جرم چاقو کشی عبارت است از استفاده اشخاص از سلاح سرد چاقو به جهت ایجاد رعب و وحشت در دیگران و یا استفاده از آن و شکل گیری محاربه. جرم چاقوکشی با توجه به نوع استفاده و میزان آسیب می تواند متفاوت باشد.

در این مقاله سعی داریم به بررسی مجازاات جرم چاقوکشی برای افراد زیر 18 سال بپردازیم. برای اطلاع از نحوه ی مجازات چاقو کشی از وکیل کیفری کمک بگیرید.

مجازات جرم چاقوکشی برای اشخاص زیر 18 سال به چه صورت تعیین می گردد؟

مجازات چاقوکشی زیر ۱۸ سال
مجازات چاقوکشی زیر ۱۸ سال

براساس کنوانسیون حقوق کودک که کشور ایران هم بدان پیوسته است منظور از کودک افراد زیر 18 سال می باشد. بر طبق ماده 88 قانون مجازات اسلامی هم هجده سال تمام شمسی می باشد.

در تعیین مجازات چاقو کشی عوامل مختلفی می تواند تاثیرگذار باشد. از جمله این عوامل سن اشخاص می باشد. بر اساس این موضوع قانون گذار هم در تلاش است که ضررهای جرم چاقوکشی را جبران گردد و هم مجرم را اصلاح نماید. جهت اطلاع از مجازات جرم چاقوکشی افراد زیر 18 سال با وکیل کیفری مشاوره نمایید.

مسئولیت کیفری اشخاص زیر 18 سال

در صورت ارتکاب جرم شخص طبق مسئولیت کیفری که دارد باید مجازات گردد. در دادگاه ها منافع کودک مهم تر از هر مجازاتی می باشد.جهت اطلاع از مسئولیت کیفری اشخاص زیر 18 سال از وکیل خوب تهران کمک بگیریرد.

مستند به ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی:« در جرایم موجب حد یا قصاص هرگاه افراد بالغ کمتر از هجده سال، ماهیت جرم انجام‌ شده و یا حرمت آن را درک نکنند و یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، حسب مورد با توجه به سن آنها به مجازات‌ های پیش‌ بینی شده در این فصل محکوم می‌ شوند.»

براساس قانون مذکور دادگاه جهت رفع شبهه در زمینه ی رشد عقلی کودک می تواند وی را به پزشک قانونی ارجاع دهد یا از هر کس دیگری که توسط دادگاه تعیین گردد استفاده نماید.

نکته:

افراد زیر 18 سال به دو دسته تقسیم می گردند :

الف) افرادی که به سن بلوغ رسیده اند.

ب) افرادی که به سن بلوغ نرسیده اند و به اضطلاح

صغیر محسوب می گردند. بلوغ براساس قانون مدنی برای پسر 15 سال قمری و برای دختر 9 سال تمام قمری می باشد. مسئولیت کیفری در افراد به سن بلوغ بستگی دارد که شخص در زمان ارتکاب جرم باید بالغ باشد. در غیر این صورت شرایط مجازات تغییر خواهد نمود.

مجازات چاقوکشی زیر 18 سال چیست؟

مجازات چاقوکشی زیر ۱۸ سال
مجازات چاقوکشی زیر ۱۸ سال

براساس قانون مجازات اسلامی افراد زیر 18 سال که مرتکب جرایم تعزیری از جمله چاقوکشی گردیده اند و سن آن ها بین 9تا15 سال می باشد به مجازات هایی به شرح ذیل دچار می شوند:

1.تحویل کودکان به والدین یا سرپرست قانونی آن ها و تعهد گرفتن از آن ها در زمینه ی تربیت و مراقبت های اخلاقی

2.معرفی به مددکار اجتماعی و روان شناس و همکاری با آن ها

با تشخیص دادگاه جلوگیری از ارتباط شخص با افرادی که آسیب رسان هستند صورت می گیرد.

جلوگیری از رفت آمد طفل به محل های معین

در صورتی که کودک به سن بلوغ نرسیده باشد قاضی می تواند وی را نصیحت نماید و یا اخطار و تذکری جهت عدم تکرار جرم به وی دهد.
در صورتی که شخص کمتر از 18 سال داشته باشد ولی به سن بلوغ رسیده باشد مجازات وی در خصوص جرایم تعزیری درجه یک تا پنج

نگهداری در کانون اصلاح و تربیت از سه ماه تا یک سال می باشد.

دادگاه صالح جهت بررسی چاقوکشی افراد زیر 18 سال

بررسی پرونده های مربوط به افراد زیر 18 سال در صلاحیت دادگاه اطفال و نوجوانان می باشد. نکته ای که خصوص دادگاه اطفال و نوجوانان وجود دارد این است که قاضی می تواند با توجه به تحقیقاتی که در دست دارد و گزارش های مددکاران و پزشک قانونی در تصمیم خود مبنی بر مجازات کودک و نوجوان تجدیدنظر نماید.

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *