الزام به تنظیم سند رسمی ملک

الزام به تنظیم سند رسمی ملک 09129426674 حقوران


الزام به تنظیم سند رسمی ملک زمانی اتفاق خواهد افتاد که فروشنده تحت هر عنوانی اقدام به تنظیم سند رسمی به نام خریدار نکند و به بهانه های واهی از این امر اجتناب کند.

بنابراین خریدار می تواند از محاکم دادگاه الزام فروشنده را به تنظیم سند رسمی بخواهد.

به این دعاوی؛ دعوای الزام به تنظیم سند رسمی ملک گفته می شود .

بهتر است پیگیری پرونده های الزام به تنظیم سند رسمی ملک توسط وکیل دعاوی ملکی مورد پیگیری قرار بگیرد.

زیرا وکیل ملکی تمامی نکات مهم در خصوص الزام به تنظیم سند ملک را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

 

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران
الزام به تنظیم سند رسمی ملکی

معرفی بهترین وکلای در الزام به تنظیم سند رسمی ملک

وکیل پیش فروش آپارتمان

الزام به تنظیم سند رسمی ملک توسط وکیل

وکیل دعوی الزام به تنظیم سند رسمی بایددر نوشتن دادخواست خود مهارت بسیار زیادی داشته باشد. زیرا از مهم ترین و تخصصی ترین دعاوی حقوقی  دعوای الزام به تنظیم سند رسمی می باشد. این دعوا به دلیل پیچیدگی و اهمیت فراوانش  نیازمند داشتن وکیل متبحری است که  علاوه بر دانش و علم کافی از تجربه کافی نیز بهره‌مند باشد. یک وکیل الزام به تنظیم سند رسمی می بایست با تسلط بر قوانین و انطباق آن با موضوع مطروحه بهترین تصمیم را برای موکل خویش اتخاذ نماید.

گروه وکلای حق وران

وقتی که قرار شد و کیل ملکی به جای موکل اقدام به تنظیم دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی کند؛ نیاز به حضور موکل در دادگاه نمی باشد.ضمن اینکه وکیل میتواند تمامی خسارات پیش بینی شده را از فروشنده طلب کند.

بهتر است بدانید وکیل براحتی می‌تواند با مخالفت های فروشنده در عدم انتقال و تنظیم سند با حضور مامور دادگاه اقدام به زدن سند رسمی به نام خریدار کند.

همچنین اقدام به فک رهن ملکی که در رهن است را از فروشنده بخواهد.

مدارک لازم برای الزام به تنظیم سند رسمی ملکی

 1. از جمله مدارک لازم برای تنظیم دادخواست الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی ملک می‌توان به ارائه شناسنامه و کارت ملی خواهان، ارائه سند و مدارک معتبر مثل قولنامه مبایعه نامه یا توافقات ثبت شده طرفین و در صورت نبود مبایعه نامه معرفی شهود معتبر برای شهادت و تایید اظهارات خواهان اشاره کرد.
 2. مدارک زیر برای الزام به تنظیم سند ضروری است.
 3. دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی ملک
 4. کپی از کارت ملی و شناسنامه خواهان
 5. ارائه اصل و کپی اسناد مورد نیاز مانند: موبایل؛ نامه هایی که بین فروشنده و خریدار امضا شده و در آن مالک متعهد به تنظیم سند رسمی ملک می باشد.
 6. به همین علت باید قرارداد مذکور و کپی آن را در زمان ارائه دادخواست پیوسته سایر مدارک کنیم.
 7. وکیل دعاوی ملکی یا شخصی که دادخواست را ارائه می کند، باید اسناد و مدارک را از جمله وکالت نامه و کپی آن را به دادگاه تقدیم کند.
 8. چنانچه مدارک مالکیت ملک در دسترس باشد؛ خواهان یا وکیل ملکی باید اسناد و مدارک مربوطه را مثل سند رسمی پروانه ساخت و بیرا همراه با دادخواست به دادگاه حقوقی ارائه کند.
 9. درخواست مشاوره حقوقی در خصوص الزام به تنظیم سند رسمی

الزام به تنظیم سند رسمی ملک قولنامه ای

قولنامه سندی است که حاوی تعهد به انعقاد عقد بیع می باشد؛ نه خود بیع. بنابراین قولنامه واجد اثر انتقال ملک نبوده و نمی توان بر اساس آن دعوای الزام مالک به تنظیم سند رسمی انتقال مالکیت را از دادگاه تقاضا کرد.

الزام به تنظیم سند رسمی انتقال مالکیت در صورت فوت فروشنده

در صورت فوت فروشنده پیش از انتقال رسمی ملک، دعوا باید به طرفیت ورثه او مطرح شود؛ چرا که ورثه به عنوان قائم مقام عام متوفی در عقد بیع جانشین فروشنده خواهند بود. شایسته تذکر است نام تمامی وراث به جز زوجه متوفی باید به عنوان خوانده در دادخواست قید شود و الا دعوا به شکل قانونی مطرح نشده است. زوجه متوفی از عین اموال غیر منقول ارث نمی برد و بر همین اساس نیز نباید طرف دعوای الزام به تنظیم سند رسمی انتقال مالکیت قرار بگیرد.

نکات مهم دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

 •  اگر فروشنده ملک را به شخص ثاالث منتقل کند؛ انتقال مال غیر محسوب می شود و امکان ابطال معامله دوم وجود دارد.
 • بهتر است قبل از طرح دعوی و هر اقدامی خریدار اظهارنامه ای مبنی بر حضور فروشنده در تاریخ و محل مقرر در قرارداد ارسال کند. اگر در قرارداد ذکری از زمان و مکان تنظیم سند به میان نیامده باشد ارسال اظهارنامه ضروری است.
 • خریدار باید اطمینان حاصل کند که ملک خریداری شده دارای گواهی پایان کار و پروانه از شهرداری  باشد
 • ملک باید دارای سابقه ثبت داشته باشد.
 • می توان جهت  تأخیر در تنظیم سند از سوی فروشنده یا تأخیر در پرداخت ثمن معامله از سوی خریدار مبلغی را به عنوان وجه التزام و خسارت قراردادی در نظرگرفت.
الزام به تنظیم سند رسمی ملک (Requirement to prepare the official property document)

حق الوکاله در دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

برای تعیین میزان حق الوکاله می تواند از طریق درگاه زیراقدام کنید.

محاسبه حق الوکاله در دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

حق الوکاله های الزام به تنظیم سند رسمی از یک تعرفه مشخص مطابق با آیین نامه در نظر گرفته می شود.

برای بهای خواسته تا ۵۰ میلیون تومان حق الوکاله وکیل ملکی ۸ درصد بهای خواسته خواهد بود.

بهای خواسته بیشتر از ۵۰ میلیون تومان تا ۲ میلیارد ریال حق الوکاله وکیل ملکی ۷ درصد بهای خواسته می باشد.

بهای خواسته چنانچه بیشتر از ۲ میلیارد ریال تا ده میلیارد ریال باشند؛ حق الوکاله وکیل دعاوی ملکی ۵ درصد بهای خواسته است.

اگر بهای خواسته شده نسبت به مازاد بر ۱۰ میلیارد ریال تا ۳۰ میلیارد ریال باشد؛ حق الوکاله وکیل ملکی ۴ درصد بهای خواسته محاسبه میشود

در صورتی که بهای خواسته 30 میلیارد ریال بالاتر باشند؛ برای دستمزد وکیل به میزان ۳ درصد بهای خواسته در نظر می گیرند.

البته میزان حق الوکاله پرداختی در این امور تا سقف میزان تمبر باطل شده توسط وکلای دادگستری می توان از خوانده دعوا دریافت کرد.

قابل توجه اینکه به دلیل پیچیدگی ها و سختی های پرونده های دعاوی ملکی؛ دعاوی پیش فروش آپارتمان و دعوای الزام به تنظیم سند رسمی بهتر است تا بین وکیل و موکل مبایعه نامه های اختصاصی قید شود.

گروه وکلای حق وران

جهت اطلاعات بیشتر در خصوص حق الوکاله ها می توانید با بهترین وکلای خوب تهران متخصص در دعاوی الزام به تنظیم سند رسمی مشاوره فوری تلفنی ؛ مشاوره رایگان و یا مشاوره واتساپی داشته باشید.

مجموعه حق وران بزرگ ترین مرکز تخصصی حوزه های وکالت حقوقی و کیفری در تهران می باشد که، خدمات مشاوره حقوقی توسط بهترین وکلای خوب تهران اعم از:

وکیل قاچاق کالا و ارز ؛وکیل ملکی؛ وکیل مالیات؛ وکیل ارث، وکیل شرب خمر؛ وکیل رابطه نامشروع؛ وکیل جرایم اینترنتی؛ وکیل تابعیت؛ وکیل پیش فروش آپارتمان و…

را در کوتاهترین زمان ممکن از طریق :

تماس تلفنی فوری

مشاوره رایگان

مشاوره های آنلاین

ارائه می‌کند. خدمات فوق در ۲۴ ساعت شبانه‌روز فعال است.

منیره شفیعیمشاهده نوشته ها

Avatar for منیره شفیعی

من منیره شفیعی با بیش از 4 سال سابقه، نویسنده گروه وکلای حق وران هستم . این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *