0 تا 100 طلاق شرعی و غیر رسمی

0 تا 100 طلاق شرعی و غیر رسمی


طلاق شرعی وغیررسمی یعنی خطبه طلاق به صورت  شرعی و مطابق با قوانین اسلامی بین زوجین جاری می شود و زن و مرد به لحاظ شرعی برهم حرام می شوند. بهتراست بدانیم این نوع طلاق در شناسنامه ثبت نمی گردد.

مطابق ماده ۲۰ قانون حمایت خانواده ، ثبت نکاح و طلاق باید به صورت رسمی و با حضور زوجین انجام شود؛ و اگر فردی به صورت غیررسمی عقد یا طلاق را انجام دهد، به جزای نقدی درجه پنج یا حبس تعزیری درجه هفت محکوم خواهد شد.

طلاق شرعی، غیر رسمی است و در جایی ثبت نمی‌شود. اما با این حال از نظر شرع قابل قبول و پذیرفته شده است .

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع طلاق می‌توانید از وکیل خانواده یا وکیل طلاق   در گروه وکلای حق وران مشاوره بگیرید

مشاوره رایگان از طریق بخش پرسش و پاسخ بوده و پاسخ ها توسط وکلای پایه یک دادگستری که جزو وکیل خوب تهران هستند به شما ارائه می شود.برای مشاوره (رایگان) پرسش و پاسخ با گروه وکلای حق وران از وب سایت ما https://haghvaran.com دیدن کنید و با ما ارتباط برقرار کنید.

 

طلاق شرعی و غیر رسمی چیست ؟

طلاق شرعی وغیررسمی یعنی خطبه طلاق به صورت  شرعی و مطابق با قوانین اسلامی بین زوجین جاری می شود و زن و مرد شرعا برهم حرام می شوند.

این نوع طلاق در شناسنامه ثبت نمی گردد و اطرافیان ازاین جدایی مطلع نمی شوند . البته این نوع طلاق بیشتر درمورد ازدواج های موقت انجام می شود زیرا همانگونه که ازدواج موقت زوجین در شناسنامه ثبت نمی شود طلاق شرعی هم به همین گونه است.

ویس زیر در این زمینه است :

متن طلاق نامه شرعی

به موجب قانون مدنی ، صیغه طلاق ، باید با الفاظ خاصی ادا شود که دلالت بر قصد طلاق ، توسط طرفین داشته باشد .

متن عربی الفاظ صیغه طلاق از طرف مرد، به این صورت خوانده می شود که مرد ، به عنوان طلاق دهنده ، بگوید : « زَوْجَتِی .. طالِقٌ » و اگر به عنوان نمونه ، نام همسر وی مریم باشد ، بگوید « زَوْجَتِی مریم طالِقٌ » . البته ، در صورتی که مرد ، برای ادا نمودن متن عربی صیغه طلاق ، وکیل گرفته و سردفتر طلاق ، به جای زن و مرد ، صیغه طلاق را جاری سازد ، الفاظ عربی خطبه یا صیغه طلاق ، به این صورت بیان می شود : « زَوْجَةُ مُوکِّلی مریم طالِقٌ » .

 

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران

 طلاق شرعی بدون ثبت

 طلاق شرعی،  طلاق غیر رسمی است که در جایی ثبت نمی‌شود. با این حال از نظر شرع پذیرفته شده است اما ذکر این نکته ضروری است که طلاق غیررسمی در نهایت باید ثبت شودو دادگاه باید از وضعیت تاهل و جدایی افراد اطلاع داشته باشد.

علاوه بر آن طلاق شرعی و غیر رسمی عواقبی هم به دنبال دارد . به عنوان مثال اگر یکی از زوجینی که طلاق شرعی گرفته‌اند، فوت کند دیگری ازمایملک متوفی ، ارث می برد.

مطابق ماده ۲۰ قانون حمایت خانواده ، ثبت نکاح و طلاق باید به صورت رسمی و با حضور زوجین انجام شود؛ و اگر فردی به صورت غیررسمی عقد یا طلاق را انجام دهد، به جزای نقدی درجه پنج یا حبس تعزیری درجه هفت محکوم خواهد شد.

 

شاید به خواندن این مطلب هم علاقه مندباشید

اگر زن راضی به طلاق نباشد چه میشود؟

شروط طلاق کدام است؟

طلاق و اقسام آن

 شرایط طلاق شرعی

برای طلاق شرعی دوشاهد عاقل ، بالغ و عادل باید حضورداشته باشند.
بر خلاف سایر انواع طلاق‌ها، در طلاق شرعی نیازی به ارائه دلیل نیست.  چون در این گونه طلاق ، به اجازه دادگاه احتیاج نیست و تنها صیغه طلاق بین طرفین جاری می‌شود.
با توجه به مورد قبل، حتی اثبات و تایید این طلاق هم از سوی دادگاه لزومی ندارد.
زمانی که صیغه طلاق شرعی در حال جاری شدن است، زن نباید هیچ مانع شرعی داشته باشد.
با توجه به عدم ثبت این جدایی‌ها در دادگاه، می‌توان گفت که قانونی محسوب نمی‌شوند.

 عده طلاق شرعی

در عقد دائم ابتدای شروع عدّه طلاق ، از زمانی است که صیغه طلاق خوانده می شود، خواه زن بداند یا نداند.در مورد زنانی که عادت می شوند احتیاط آن است که بقدری صبر کند که دوبار حیض ببیند و پاک شود هنگامی که حیض سوم را دید عدّه او تمام است.

عدّه ازدواج موقّت بعد از تمام شدن مدّت، در صورتی که عادت ماهانه می بیند، به مقدار دوحیض کامل است و اگر عادت نمی بیند چهل وپنج روز تمام است.

عده زن باردار ، متولّد شدن فرزند یا سقط شدن آن است، حتّی اگر یک ساعت بعد از طلاق بچّه به دنیا آید، عدّه او تمام می شود و می تواند شوهر کند.

 

 

شاید به خواندن این مطلب هم علاقه مندباشید

مشاوره رایگان با وکیل خانواده

وکیل زن خوب در تهران

طلاق به درخواست زوجه (سوال1309)

 طلاق شرعی غیابی چگونه است ؟

برای اجرای صیغه طلاق ، درحالت عادی معمولاَ زوجین به دفتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه می کنند و صیغه طلاق توسط محضردار جاری می شود.

اما اگر مرد  بنا به دلایلی جهت اجرای صیغه طلاق در دفتر ثبت طلاق ، حضور پیدا نکند صیغه طلاق به صورت غیابی  ، بدون حضور مرد جاری خواهد شد. و ممنوعیت شرعی ندارد.

 اهمیت بهره گیری از خدمات وکیل درمسائل حقوقی

برای رهایی از روند طولانی دادگاه ، لزوم استفاده از وکیل به شدت احساس می شود.چرا که ارائه راه حل های تخصصی و قانونی منجر به کوتاه شدن روند پرونده و هدایت در مسیر صحیح خواهد بود.

به طور کلی ، میتوان از عمده خدمات وکلا برای تنظیم لوایح؛ دادخواست ها؛ قراردادها؛ شکایت نامه ؛مشاوره گرفتن برای موکل در تمام بخش های حوزه خانواده کمک گرفت

وکیل خوب تهران با توجه به تخصص و تجربه، می‌تواند به عنوان یک راهنمای مناسب در این باره عمل کند.تخصص و تجربه وکیل، از جمله مهمترین عواملی است که باید در انتخاب وکیل دعاوی خانوادگی مدنظر قرار گیرد.

یک وکیل خوب با داشتن تخصص و تجربه کافی، با مسائلی که در دعاوی خانوادگی مطرح می‌شود، آشناست . به همین دلیل به عنوان یک مشاور حرفه‌ای برای شما عمل کند.

وکلای خانواده ی ما در موسسه حقوقی حق وران   می توانند به شما در تمام مراحل طلاق، اعم از میانجی گری، تنظیم توافق و یا حضوردرجلسات رسیدگی همراه شماباشند. وکلای طلاق ما سالهاست که به شهروندان تهران در حل دعاوی خانوادگی  کمک می کنند،

گروه وکلای حق وران

خدمات گروه وکلای حق وران

خدمات گروه وکلای حق وران شامل

 الف )مشاوره حقوقی تلفنی 

 ب ) مشاوره رایگان

ج ) مشاوره حقوقی حضوری می شود.

 مشاوره حقوقی تلفنی

سریع‌ترین و بهترین راه حل برای حل مشکلات حقوقی و دریافت پیشنهاد ، مشاوره حقوقی تلفنی است. تیم ما در طول روزهای کاری آماده پاسخگویی به شماست.

با تماس با خط تلفنی مشاوره حقوقی، شما می توانید به صورت مستقیم با یک مشاور حقوقی ارتباط برقرار کنید.برای مشاوره تلفنی بایدازطریق لینک زیر(مشاوره حقوقی تلفنی) اقدام به رزرو مشاوره نمایید.

پس ازپرداخت وجه مشاوره و دریافت شماره تماس وکیل ، دراسرع وقت می توانید باوکیل مورد نظر ارتباط برقرارکنید.

نحوه رزرو مشاوره حقوقی تلفنی

  1. ابتداوارد صفحه اصلی سایت به آدرس haghvaran.com می شوید.سپس مشاوره تلفنی را انتخاب نموده روی آن کلیک می نمایید.

2.وارد صفحه مشاوره تلفنی می شوید.سپس سریع و بدون اتلاف وقت از میان متخصصین و وکلای پایه یک، فرد مورد نظر خود را انتخاب و برروی رزرو مشاوره کلیک می نمائید.

3.مدت زمان مشاوره را انتخاب کنید، شماره موبایل خودرا وارد نموده ،سپس برروی تائید شماره موبایل کلیک کنید.

4.جهت ادامه مراحل ، می بایست کد فعالسازی را در کادر مربوطه وارد نمایید.سپس ارسال مجدد رابزنید.

5. اکنون می توانید پرداخت راانجام دهید.

6.پس ازپرداخت وجه مشاوره  ، شماره وکیل مورد نظر دراختیار شما قرار می گیرد و دراسرع وقت می توانید با وکیل مورد نظر ارتباط برقرار کنید.

مشاوره  حقوقی رایگان (آنلاین )

مشاوره حقوقی رایگان برای این است که فرصتی در اختیار افراد قرار گیرد تا وضعیت پرونده خود را با یک وکیل یا مشاور حقوقی در میان گذاشته و به این اطمینان برسد که وکیل حقوقی می‌تواند به او کمک کند تا گره کور پرونده رابازکند.

در مشاوره حقوقی رایگان، هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود. فرد در طول گفتگوی رایگان متوجه می شود که آیا وکیل حقوقی یا کیفری می‌تواند برای وضعیت او پیشنهاداتی را برای نحوه رسیدگی به پرونده مطرح کند یا خیر.

موسسه‌های زیادی وجود دارند که در تمامی مسائل حقوقی مشاوره رایگان می‌دهند. تا اطمینان حاصل کنند که همه در صورت نیاز به عدالت دسترسی دارند. اما در انتخاب آن‌ها باید بسیار دقت داشته باشید موسسه حقوقی حق وران با وجود چندین وکیل سرآمد درزمینه دعاوی ملکی  می توانند به شما و عزیزانتان خدمات مشاوره ای با کیفیت خوب و قیمت مناسب ارائه کنند.

نحوه دریافت مشاوره حقوقی رایگان

  1. ابتداوارد صفحه اصلی سایت به آدرس haghvaran.com می شوید.سپس مشاوره آفلاین را انتخاب نموده روی آن کلیک می نمایید.

2 .وارد صفحه پرسش و پاسخ شده ،  می توانید سوال خودرا جستجو نمائیدویا روی پرسیدن سوال کلیک  نمایید.

3. پس ازاینکه وارد صفحه (ارسال سوال حقوقی ) شدید. شماره تلفن همراه  وسوال حقوقی خود را درقسمت مشخص شده بنویسید.

4. پس از یادداشت سوال کدامنیتی را بزنید و درپایان برروی کلمه ( ارسال سوال ) کلیک نمائید.

5. پس ازارسال سوال ، منتظر پاسخ موسسه حق وران بمانید. شما می توانید درکوتاه مدت پاسخ سوال خودرا دریافت کنید.

 

خدمات مشاوره حقوقی حضوری :

برای مشاوره حضوری با گروه وکلای حق وران ، می توانید باشماره های (۰۲۱۸۸۱۰۹۵۶۰ الی ۶۲) تماس بگیرید و وقت خودرا با وکیل خوب تهران  رزرو کنید.

آدرس گروه وکلای حق وران :

دفتر مرکزی : تهران خیابان میرزای شیرازی ، بالاتر از مطهری ، پلاک ۲۱۹ ، طبقه پنجم ، واحد دو ، گروه وکلای حق وران
تماس :  ۸۸۱۰۹۵۶۰الی ۶۲
تماس اضطراری :۰۹۱۲۹۴۲۶۶۷۴
پست الکترونیک: haghvaran@gmail.com

 

خانم آخرتیمشاهده نوشته ها

Avatar for خانم آخرتی

این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *