شروط طلاق

شروط طلاق کدام است؟


همانطور که همه می دانیم مطابق قانون کشور ، حق طلاق برای مرد می باشد و زوج (شوهر) می تواند با وجود شرایط طلاق زوجه ، مقرر در قانون مدنی ، علیرغم رغم مخالفت وی او را طلاق  بدهد. گاهی پیش می آید که زوج ، حق خود در طلاق را به همسرش  وکالت می دهد. که این همان حق طلاق زن است و می تواند از شرایط طلاق  به درخواست زوجه باشد.

ازشروط طلاق زن ،ترک نفقه ی زن حداقل به مدت ۶ ماه، مریضی سخت و لاعلاج شوهر، اعتیادمضر زوج ، ازدواج مجدد زوج بدون رضایت همسرو..می باشد که اگر زن در دادخواست طلاق ،یکی از موارد قیدشده را اثبات کند می تواند بدون رضایت مرد رای طلاق را اخذ کند.

اگر در مورد  سایر شروط طلاق  و یا دعاوی خانوادگی به کمک نیاز دارید ،  بهترین وکلای تهران  ، همین امروز برای پاسخ به سوالات شما در دسترس است. با دو دهه تجربه حقوقی ، وکلای متخصص آگاه ، مؤثر و دلسوز ما درخدمت شما هستند.

مشاوره رایگان از طریق بخش پرسش و پاسخ بوده و پاسخ ها توسط وکلای پایه یک دادگستری که جزو وکیل خوب تهران هستند به شما ارائه می شود.برای مشاوره (رایگان) پرسش و پاسخ با گروه وکلای حق وران از وب سایت ما https://haghvaran.com دیدن کنید و با ما ارتباط برقرار کنید.

 

شروط طلاق زن

 • ترک نفقه حداقل به مدت ۶ ماه
 • مریضی سخت و لاعلاج شوهر
 • اعتیادمضر زوج
 • امراض مقاربتی زوج (مرد)
 • عدم توانایی زوج برای بچه دارشدن
 • ترک زندگی توسط زوج
 • ازدواج مجدد زوج بدون رضایت همسر
 • محکومیت شوهر به زندان بالای ۵ سال یا ارتکاب به جرایمی که بر خلاف شان زوجه است

 

شروط طلاق مرد

مطابق  ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در قانون ، تقاضای طلاق همسرش را درخواست کند. در واقع منظور از این ماده این است که انجام طلاق نیاز به رعایت تشریفات و شرایط خاصی  دارد که برای انجام طلاق مرد باید به این شرایط عمل کند. ولی نیاز نیست برای طلاق همسر دلیل محکمه پسند داشته باشد .

مواردی که معمولا بیشتر از سوی مرد درخواست می شود شامل عدم تمکین، بیماری ، اعتیاد و یاسوء رفتارزن است.

به بیان ساده برای درخواست طلاق از سوی زوج ، رعایت شرایط زیر لازم است:

 • مرد باید بالغ و عاقل باشد.(مرد باید دارای شرایط لازم برای اعمال حقوق و تکالیف خود باشد.)
 • مرد باید رشیده باشد، یعنی توانایی اداره امور مالی خود را داشته باشد.
 • مرد باید دارای شرایط قانونی برای ازدواج باشد. ( در واقع باید گواهی اشتغال به کار، عدم اعتیاد، عدم سوءپیشینه و … را ارائه کند.)
 • مرد باید مهریه زن را پرداخت کند.

 

حق طلاق در شروط ضمن عقد

گاهی پیش می آید که زوج ، حق خود در طلاق را به همسرش  وکالت می دهد. که این همان حق طلاق زن است و می تواند جزو شرط ضمن عقد هم باشد. حق طلاق به دوصورت انجام می شود:

 •  در سند ازدواج به صورت شرط ضمن عقد  قید شود
 • زوج (مرد) با مراجعه  به دفتراسنادرسمی وکالت در طلاق  را به همسرش می دهد.

نکته : وکالت طلاق باید در قالب سند رسمی باشد. یعنی حتما دردفاتر اسنادرسمی به ثبت رسیده باشد.چه درسند ازدواج به صورت شرط ضمن عقد باشد یا جداگانه تنظیم شده باشد.

 

شروط طلاق توافقی 

طلاق توافقی ، نوعی از طلاق است که زوجين به هر دلیلی تمایل دارند با تفاهم از هم جدا شوند و هر توافقی که آنها در خصوص مهريه، جهیزيه، حضانت و ملاقات فرزند داشته باشند از نظر دادگاه محترم و قابل قبول خواهد بود. به شرطی که توافق در راستای مسائل مربوط به زوجیت مثل مهریه ، نفقه زن، اجرت المثل ، حضانت و  نفقه فرزندان باشد. طلاق توافقی ساده ترین و سریع ترین روش طلاق است. اما در صورت عدم توافق کامل زوجین، می تواند فرآیندی طولانی و پرهزینه باشد.

 

درطلاق توافقی ، زوجین درمورد مسائل مالی (مهریه ،نفقه ، استردادجهیزیه حتی حضانت فرزندان به توافق  می رسند. زیرا اگر  توافقی در مورد موارد مذکور نباشد طلاق توافقی نامیده نمی شود و طلاق توافقی به سرانجام نخواهد رسید. مهمترین موضوع در طلاق توافقی تعیین تکلیف درمورد مهریه و همچنین نفقه ی دوران زوجییت است. . بنابراین زوجین  به توافق کامل رسیده اند و رای دادگاه نیز بر مبنای توافق زوجین صادر می شود .

 

شاید به خواندن این مطلب هم علاقه مندباشید

اگر همسرم در زندان باشد می توانم طلاق بگیرم؟

  وکیل زن خوب در تهران

طلاق خلع (سوال 1144)

 شروط طلاق غیابی به درخواست مرد

مطابق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق طلاق در اختیار مرد قرار دارد. بنابراین اگر مردی دادخواست طلاق بدهد و زن  یا وکیل وی در دادگاه حاضر نشود و لایحه نیز ندهد رای طلاق صادر خواهد شد . مسلم است که چون رای طلاق غیابی است ، زن می تواند در مهلت قانونی مقرر درقانون  واخواهی ( اعتراض ) کند. ولی آنچه اهمیت دارد این است که رای طلاق به درخواست مرد از سوی دادگاه صادر می شود. ولی ثبت طلاق منوط به پرداخت حقوق مالی زن (زوجه) است  که شامل مهریه، اجرت المثل ایام زوجیت (درصورت مطالبه از سوی زوجه)، نفقه ایام عده، نفقه معوقه (در صورت مطالبه زوجه و..) می باشد.

 شروط طلاق غیابی به درخواست زن

اگر زنی به طرفیت شوهر دادخواست طلاق غیابی بدهد و دلیلی محکمه پسند برای طلاق ارائه کند و شوهر یاوکیل وی علی رغم ابلاغ ،در دادگاه حاضر نشود و لایحه هم ندهد و اخطاریه دادگاه هم به او ابلاغ واقعی نشده باشد رای طلاقی که از سوی دادگاه صادر می شود غیابی است.

شروط طلاق خلع

خلع در لغت به معنای بخشیدن است به این معنا که زوجه در مقابل طلاق حتما باید خواسته ای را ببخشد. که ممکن است این خواسته شامل بخشیدن تمام یا قسمتی از مهریه است و مرد نیز باید قبول کند.طلاق توافقی و طلاق از سمت زوجه که دادگاه زوج را اجبار به طلاق کرده باشد  درزمره طلاق خلع قرار می گیرد.

 

وکیل طلاق چه کمکی به شما می کند؟

یکی از پرونده هایی که نمی تواند بدون وکیل سرانجام خوبی داشته باشد پرونده های طلاق هستند. زیرا اکثر زوجین با قوانین آشنایی ندارند و با رفتارهای نا آگاهانه باعث پیچیده شدن مشکل می شوند لذا با ویژگیهای وکیل خوب طلاق در تهران می‌توان به تسلط وکیل به مفاد قانونی ۱۱۲۷ تا ۱۱۳۳ قانون مدنی شارکت که می‌توانند از این قوانین در روند پرونده استفاده کنند

.همچنین  وکیل خانواده  به دلیل آشنایی با مراحل طلاق ، می تواند پرونده را خیلی سریع وراحت پیگیری کنند .و نیز می‌تواند باعث کاهش آسیب های طلاق و یا هوشمندی موکل و عدم تجزیه حقوق وی از سایر حقوق شود.

گروه وکلای حق وران
گروه وکلای حق وران

 

درمورد دعاوی خانوادگی از جمله طلاق ، بسیاری از موارد باید در طول مراحل طلاق یا قبل از آن حل شود، از جمله تقسیم اموال،  حضانت فرزند، تقسیم دارایی ها، و .. وکیل خانواده  می تواند با راهنمایی شما در مراحل قانونی، مشاوره در مورد حقوق خود، حفاظت از منافع و کمک به شما برای گرفتن بهترین نتیجه ممکن برای پرونده خود، به شما کمک کند.

 وکیل زن خوب در تهران در موسسه حقوقی حق وران  می تواند به شما در تمام مراحل طلاق، اعم از میانجی گری، تنظیم توافق  به شما مشاوره دهد و یا درزمان حضور درجلسات رسیدگی همراه شما باشد. وکلای طلاق ما سالهاست که به شهروندان تهران در حل مشکل طلاق کمک می کند. ما از تجربه و مهارت های منحصر به فرد خود برای ارائه مشاوره قوی در مورد گزینه های قانونی خود و محافظت از حقوق شما به هر قیمتی استفاده خواهیم کرد.

. وکلای ما با دلسوزی و دقت به پرونده شما رسیدگی خواهند کرد و اطمینان حاصل می کنند که شما از طلاق مطمئن هستید.برای تعیین وقت مشاوره اولیه، همین امروز با شماره 09129426674 یا  88109560-62 تماس بگیرید یا از وب سایت ما https://haghvaran.com دیدن کنید.

 

 

شایدبه خواندن این مطلب هم علاقه مندباشید

حق نحله چیست و چگونه به زن تعلق می گیرد؟

طلاق آسان یا طلاق توافقی، چگونه جدایی راتاحدامکان راحت کنیم

طلاق به دلیل افسردگی زوج (سوال 1281)

 

خدمات گروه وکلای حق وران در حوزه ی دعاوی خانوادگی و طلاق

در گروه حقوقی حق وران ما متعهد هستیم که با بالاترین کیفیت ومنصفانه ترین هزینه ،وکالت حقوقی را برای شما ارائه دهیم. ما می دانیم که رسیدن به یک نتیجه موفق برای شما بسیار مهم است. ونیز میدانیم پرداخت هزینه های مشاوره گاهی ممکن است دشوار باشد. 

به همین دلیل گروه حقوقی حق وران برای راحتی شما دوست عزیز ، بخش پرسش و پاسخ حقوقی رایگان درنظر گرفته است. که بدون پیمودن مسیرطولانی و پرداخت هزینه ، می توانید مشاوره رایگان دریافت نمایید.

 

گروه وکلای حق وران

 

مشاوره رایگان وآنلاین

اگر به دنبال دریافت اطلاعات بیشتر و پرسش وپاسخ یا وکلای حق وران هستید می توانید از لینک ( مشاوره رایگان وآنلاین) اقدام کنید.

مشاوره حضوری

برای مشاوره حضوری با گروه وکلای حق وران ، می توانید باشماره های (۰۲۱۸۸۱۰۹۵۶۰ الی ۶۲) تماس بگیرید و وقت خودرا با وکیل خوب تهران  رزرو کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی

سریع‌ترین و بهترین راهکار برای حل مشکلات حقوقی و گرفتن راهکار مشاوره حقوقی تلفنی است.تیم ما در طول روزهای کاری آماده پاسخگویی به شماست. با تماس با خط تلفنی مشاوره حقوقی، شما می توانید به صورت مستقیم با یک مشاور حقوقی ارتباط برقرار کنید.برای مشاوره تلفنی بایدازطریق لینک زیر(مشاوره حقوقی تلفنی) اقدام به رزرو مشاوره نمایید. پس ازپرداخت وجه مشاوره و دریافت شماره تماس وکیل ، دراسرع وقت می توانید باوکیل مورد نظر ارتباط برقرارکنید.

 

خانم آخرتیمشاهده نوشته ها

Avatar for خانم آخرتی

این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *