ماده 62- روز جمعه ، روز تعطیل هفتگی کارگران با استفاده از مزد می باشد .

تبصره 1- در امور مربوط به خدمات عمومی نظیر آب ، برق ، اتوبوس رانی و یا در کارگاه هایی که حسب نوع یا ضرورت کار و یا توافق طرفین ، به طور مستمر روز دیگری برای تعطیل تعیین شود همان روز در حکم روز تعطیل هفتگی خواهد بود و به هر حال تعطیل یک روز معین در هفته اجباری است .

کارگرانی که به هر عنوان به این ترتیب روزهای جمعه کار می کنند، در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه (40%)  اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد .

تبصره 2- در صورتی که روزهای کار در هفته کمتر از شش روز باشد ، مزد روز تعطیل هفتگی کارگر معادل یک ششم مجموع مزد یا حقوق دریافتی وی در روزهای کار در هفته خواهد بود .

تبصره 3- کارگاه هایی که با انجام 5 روز کار در هفته و 44 ساعت کار قانونی کارگرانشان از دو روز تعطیل استفاده می کنند ، مزد هر یک از دو روز تعطیل هفتگی برابر با مزد روزانه کارگران خواهد بود .

2 دیدگاه

  • سلام
    طبق تبصره ۳ ماده ۶۲ کارگرانی که ۲ دوز در هفته تعطیلند بیشتر از کارگرانی که یک روز در هفته تعطیلند حقوق دریافت میکنند! و عادلانه نیست.

    • کارگر حقوق روزانه دارد یعنی حتی برای روز تعطیل نیز حقوق می گیرد.
      از طرفی طبق تبصره3: کارگری که 44ساعت هفته خود را در 5روز گذرانده (یعنی جای 7.33ساعت در روز برای 6روز 8.8ساعت در روز برای5روز) باقی روزها برایش روز تعطیل خواهد بود. اگر کارگر اضافه کار کند باید مزد اضافه کاری را بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *