اثبات رابطه ی نسبی بین فرزند و والد

 

مقدمه:

اثبات رابطه ی نسبی بین فرزند و والد در دعاوی وکیل ارث اهمیت زیادی دارد .

. زمانی که زن و مردی با هم ازدواج می‌کنند و پیوند زناشویی می‌بندند، به تولد هر فرزندی که ناشی از این ازدواج است، در اصطلاح حقوقی به آن نسب می‌گویند. در واقع اثبات رابطه نسب همان ارتباط خونی بین فرزندان و پدر و مادر است.

برخورداری فرزندان از حقوق قانونی ، منوط به آن است که نسب آنها ، مشروع باشد . معمولا در زمینه بهره مندی از حقوق قانونی همچون نفقه و ارث ، در مورد فرزندانی که ناشی از رابطه زوجیت شرعی و به ثبت رسیده هستند ، مشکلی پیش نمی آید و شناسنامه ارائه شده توسط فرزندان ، برای اثبات نسب مشروع آنها ، کفایت می کند .

در بعضی مواقع که پدر و مادر از تلقیح مصنوعی استفاده می‌کنند، نسب ناشی از تلقیح مصنوعی است. گاهی مواقع هم نسب ناشی از رابطه شبه‌ناک است. نسب مشروع نیز ناشی از ازدواج قانونی و مشروع زن و مرد است. برای اثبات نسب بین دو نفر باید ازدواج زن و مرد و همچنین نسب پدر و مادر اثبات شود.

طرح دعوای نسب:

برای دعوای اثبات نسب باید از طریق دادگاه خانواده اقدام کرد. خواهان دعوا کسی است که ادعای نسبیت با خانواده‌ای را دارد و دادخواستش را با عنوان اثبات نسب پدری، مادری یا هر دو مطرح می‌کند. اگر شناسنامه خواهان دعوا مثبت ادعا نبوده و شهادت و امارات مربوط به فراش موجود نباشد، می‌توان از طریق آزمایش DNA نسبت به اثبات مدعا اقدام کرد. کودکانی که بی‌سرپرست یا گمشده هستند، بهتر است از همین روش دی‌ان‌ای استفاده کنند. دعوای اثبات نسب قابل تجدیدنظر خواهی بوده است. پس از اعلام قطعیت اثبات نسب، فرزند دارای آثار حقوقی شده و می تواند برای مواردی همچون رابطه وراثت اقدام کند.

دادگاه صالح :

دادگاه رسیدگی به این موضوع بر عهده و در صلاحیت دادگاه خانواده است. زمانی که رای صادر می‌شود، می‌توان در دادگاه تجدید نظر استان نسبت به این رای اعتراض گذاشت. این دادگاه وظیفه بررسی به اثبات را دارد.

برای اثبات نسب مادری چون دوران بارداری و زایمان را نمی‌توان به راحتی انکار کرد و همچنین از موقع به دنیا آمدن نوزاد تا مدت 15 روز باید تولد او را در ثبت احوال اعلام شود و شناسنامه دریافت شود، برای همین اثبات نسب مادر خیلی راحت‌تر از اثبات برای پدر است.

چون مردان به راحتی می‌توانند ازدواج موقت داشته باشند، برای همین برای اثبات نسب پدری، باید آزمایشات مختلفی گرفت شود تا رابطه فرزند و پدر مشخص شود و این آزمایشات هم به راحتی در دسترس نیست و هم پر هزینه است. برای همین این کار با دشواری‌های زیادی همراه است. لذا توصیه ما همراه داشتن وکلای متخصص خانواده حق وران در این نوع پرونده ها است.

در صورت اثبات نسب فرزند نامشروع چه می‌شود؟

زمانی که نوزادی حاصل رابطه نامشروع باشد، هرچند نسبت این نوزاد به پدر غیر قانونی است و می‌توان اثبات کرد که این نوزاد حاصل رابطه نامشروع این زن با مرد مشخصی است، ولی مرد به عنوان پدر عرفی نوزاد وظیفه دارد نفقه این فرزند را بپردازد و برایش شناسنامه بگیرد.

برای پیگیری مسائل مربوط به وکیل رابطه نامشروع نیز میتوانید از طریق وکلای حق وران اقدام نمائید.

از جایی که این موضوع در زمینه های مختلفی سبب بروز مشکلات و دعاوی مختلف از جمله دعاوی مربوط به ارث میگردد ، وکیل ارث دارای توانمندی های لازم در اثبات این رابطه سببی میتواند کمک کننده باشد.

کلام آخر:

در پرونده های نسب به علت پیچیدگی موضوع و نتایج موثر و دقیق موضوع حتما از وکیل متخصص نسب حق وران باید کمک بگیرید تا بر اساس تجربه و تخصص پرونده دنبال گردد و به نتیجه برسد.

 

 

 

 

 

مشاوره حقوقی وکیل ملکی

برای انجام مشاوره حقوقی وکیل ملکی از طریق دکمه زیر اقدام کنید

کارشناسان حق وران در اسرع وقت به سوال شما پاسخ خواهند داد. مشاهده سایر سوالات و پاسخ ها  در اینجا

خدمات مشاوره حقوقی تلفنی حق وران تنها با یک تماس با شما فاصله دارند.

خدمات رایگان مشاوره حقوقی وکلای ملکی را از بخش پرسش و پاسخ از دست ندهید.

بهترین خدمات مشاوره را از ده وکیل خوب تهران  در مجموعه حق وران بخواهید.

کلیه خدمات این مجموعه شامل مشاوره با بهترین وکلای تهران در زمینه می باشد.

وکلای مجموعه حق وران آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص پرونده های ملکی در زمینه:

وکیل قاچاق کالا و ارز ؛وکیل ملکی؛ وکیل مالیات؛ وکیل ارث، وکیل شرب خمر؛ وکیل رابطه نامشروع؛ وکیل جرایم اینترنتی؛ وکیل تابعیت؛ وکیل پیش فروش آپارتمان و…

تخلیه مغازه و ملک تجاری؛ دعاوی موجر و مستاجر؛ دعاوی تملک آپارتمانها؛ تعهدات و کلیه دعاوی ملکی می باشد.

۲۴ ساعت شبانه روز می توانید جهت ارائه خدمات مشاوره به صورت تلفنی و حضوری و آنلاین با ما در تماس باشید.

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس : ۰۹۱۲۹۴۲۶۶۷۴

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید
haghvaran@

 

 

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *