درمورد قتل عمدی اگر بعضی از اولیاء دم، کبیر و بعضی دیگر صغیر باشند و اولیاء دم کبیر تقاضای قصاص نمایند با تأمین سهم صغار از دیۀ شرعی ‌می‌توانند جانی را قصاص نمایند بنابراین آراء شعب 11 و 16 دیوان عالی کشور که با این نظر مطابقت دارد صحیح و منطبق با موازین قانونی است.

خلاصه

اگر در قتل عمد، بعضی از اولیای دم کبیر باشند و بعضی دیگر صغیر، و اولیای دمِ کبیر خواهان قصاص باشند، باید قبل از قصاص سهم اولیاء دم صغیر را از دیه تأمین کنند.

[1] . مادۀ 354 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392: «اگر مجنی‌علیه یا همۀ اولیای دم یا برخی از آنان، صغیر یا مجنون باشند، ولیّ آنان با رعایت مصلحتشان حقّ قصاص، مصالحه و گذشت دارد و همچنین می‌تواند تا زمان بلوغ یا افاقۀ آنان منتظر بماند. اگر برخی از اولیای دم، كبیر و عاقل و خواهان قصاص باشند، می‌توانند مرتكب را قصاص كنند لكن در صورتی كه ولیّ صغیر یا مجنون خواهان ادا یا تأمین سهم دیۀ مولی‌علیه خود از سوی آنها باشد، باید مطابق خواست او عمل كنند. مفاد این ماده، در مواردی كه حق قصاص به علت مرگ مجنی‌علیه یا ولیّ دم به ورثۀ آنان منتقل می‌شود نیز جاری است. این حكم درمورد جنایاتی كه پیش از لازم‌الاجرا شدن این قانون واقع شده است نیز جاری است.»

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *