‌هرچند برطبق مادۀ 9 لایحۀ قانونی رفع تجاوز از تأسیسات آب و برق کشور مصوب تیرماه 1359 شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران، به سازمان‌های‌آب و برق این اختیار داده شده که اگر در مسیر و حریم خطوط انتقال و توزیع نیروی برق و حریم کانال‌ها و انهار آبیاری، احداث ساختمان یا درخت‌کاری و‌ هر نوع تصرف خلاف مقررات شده یا بشود برحسب مورد با اعطای مهلت مناسب با حضور نمایندۀ دادستان مستحدثات غیرمجاز را قلع و قمع و رفع ‌تجاوز نمایند ولی با لحاظ این‌که دادگستری مرجع تظلمات عمومی است؛ این اختیار حقّ سازمان‌های آب و برق را برای اقامۀ دعوی در دادگاه نسبت به‌ موارد مذکور سلب نمی‌نماید. بنابراین رأی شعبۀ ششم دیوان عالی کشور صحیح و موافق قانون تشخیص می‌شود.

خلاصه

سازمان‌های آب و برق برای رفع تجاوز از تأسیسات آب و برق، دو راه در پیش دارند: الف) اقدام از طریق دادگستری. ب) استفاده از مادۀ 9 لایحۀ قانونی رفع تجاوز از تأسیسات آب و برق کشور.

 

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *