‌مستنبط از مقررات مواد 491 و 496 و 531 و 534 اصلاحی قانون آیین دادرسی مدنی این است که قانون‌گذار سابقه ابلاغ در مرحلۀ بدوی دادرسی را‌ برای ابلاغ دادخواست‌های پژوهشی و فرجامی کافی ندانسته و مقتضی دانسته است که در هر یک از مراحل دادرسی نشانیِ اقامتگاه طرف دعوی تعیین ‌شود و از همین نظر است که قانون‌گذار، پژوهش‌خواه و فرجام‌خواه را مکلف به تعیین محل اقامت پژوهش‌خوانده و فرجام‌خوانده کرده و عدم انجام این‌تکلیف را در ظرف مدت معین از موارد صدور قرار ردّ دادخواست‌های پژوهشی و فرجامی قرار داده است. بنا به مراتب مزبور دادنامۀ 209- 2/ 3/ 1356 ‌شعبۀ دوم دادگاه شهرستان تهران صحیح و مطابق با موازین قانونی است.‌ این رأی بر مبنای مادۀ سوم از موادّ اضافه‌شده به قانون آیین دادرسی کیفری مصوب یکم مرداد 1337 و در جلسۀ مورخ 6/ 4/ 1360 هیأت عمومی‌دیوان عالی کشور صادر گردیده و از طرف دادگاه‌ها باید درمورد مشابه پیروی شود.

خلاصه

سابقۀ ابلاغ در مرحلۀ بدویِ دادرسی، برای ابلاغ دادخواست‌های پژوهشی و فرجامی کافی نیست و پژوهش‌خواه و فرجام‌خواه، باید در مرحلۀ تجدیدنظر و فرجام‌خواهی، محلّ اقامت پژوهش‌خوانده و فرجامخوانده را تعیین کنند.

 

 

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *