استحقاق یا عدم استحقاق مطالبۀ اجور در مدت خیار از طرف انتقال‌گیرنده در معامله با حقّ استرداد، نظر به مادۀ 34 اصلاحی قانونی ثبت مصوب مردادماه 1320 که به موجب آن اصل وجه ثمن و اجور مال مورد معامله در مدت خیار متعلق، حقّ انتقال‌گیرنده شناخته شده و نظر به مادۀ 722 قانون آیین ‌دادرسی مدنی که به موجب آن در صورتی‌که مال مورد معامله در تصرف انتقال‌گیرنده باشد، انتقال‌دهنده در مدتِ تصرف حقّ مطالبۀ اجرت‌المثل گیرنده ندارد، رأی شعبۀ دهم نتیجتاً مورد تأیید است.

خلاصه

در معامله با حقّ استرداد– که در آن ثمن به فروشنده و مبیع به خریدار تحویل داده شده است- فروشنده حقّ مطالبۀ اجرت‌المثل مبیع را از خریدار نخواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

 

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *