مادۀ 5 قانون تعیین موارد تجدیدنظر احکام دادگاه‌ها و نحوۀ رسیدگی آنها مصوب 14 مهر‌ماه 1367، مرجع تجدیدنظر احکام دادگاه‌ها را که توسط ‌دیوان عالی کشور نقض شده، دادگاه هم‌عرض دادگاهِ صادرکنندۀ حکم اولی قرار داده است. بنابراین دادگاه اولی که صادرکنندۀ حکم منقوض بوده‌ نمی‌تواند مرجع رسیدگی تجدیدنظر پس از نقض حکم باشد؛ هرچند که قاضی جدیدی برای دادگاه مزبور تعیین شده باشد. فلذا رأی شعبۀ یازدهم دیوان عالی کشور که دادگاه اولی را صالح به رسیدگی پس از نقض حکم نشناخته صحیح و منطبق با موازین قانونی است.

خلاصه

پس از نقض حکم در دیوان عالی کشور، بررسی تجدیدنظر در آن با دادگاه هم‌عرض دادگاه صادرکنندۀ حکم اولی است. (بند «ج» مادۀ 401 ق.آ.د.م مصوب 1379

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *