با توجه به تعریف كارگر در مادۀ 2 قانون كار مصوب سال 1369 و با توجه به حقوق و تكالیفی كه در قانون مذكور برای كارگر و پیمانكار ملحوظ گردیده‌، مطالبۀ دستمزد و حقوق پیمانكار نسبت به كار انجام‌شده براساس قرارداد تنظیمی كه مستلزم امعان نظر قضایی است، انطباقی با اختلاف بین كارگر و ‌كارفرما نداشته و موضوع با توجه به شرح دعاوی مطروحه و كیفیت قراردادهای مستند دعوی از شمول مادۀ 157 قانون كار خارج و بالنتیجه رسیدگی به‌ موضوع در صلاحیت محاكم عمومی است. بنا به مراتب، رأی شعبۀ ششم دیوان عالی كشور كه بر این اساس صدور یافته صحیح و منطبق با موازین‌ قانونی تشخیص می‌شود.

خلاصه

رسیدگی به اختلاف بین کارگر و کارفرما درمورد کیفیت قرارداد تنظیمی، خارج از اختیار مراجع مذکور در مادۀ 157 قانون کار (هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف) و در صلاحیت دادگاه عمومیِ حقوقی است.

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *