هرچند به موجب تبصرۀ 12 قانون بودجۀ سال 1374 كل كشور قانون‌گذار كمیسیون خاصی را جهت رفع اختلاف مربوط به ساختمان‌ها و تأسیسات و ‌اراضی مربوط به وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای انتظامی، شهرداری‌ها، سازمان تأمین اجتماعی و سازمان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران تعیین و رأی آن را برای دستگاه‌های ذیربط لازم‌الاجراء‌ اعلام كرده است لیكن با توجه به اصل 159 قانون اساسی‌جمهوری اسلامی ایران كه دادگاه‌های دادگستری را مرجع رسمی تظلمات و شكایات شناخته و رأی شمارۀ 516-20/ 10/ 1367 این هیأت‌ هم قبلاً در همین زمینه و مبتنی بر مرجعیت عام مراجع قضایی در رسیدگی به دعاوی مطروحه اصدار یافته است، مضافاً این‌كه قوانین بودجه علی‌الاصول دارای اعتبار یكساله می‌باشند و اجرای مجدد آن بعد از سپری شدن مدت یك‌سال نیاز به تصویب مجدد قانون‌گذار دارد. بناء علیهذا رأی شعبۀ 17‌دیوان عالی كشور كه دادگاه‌های دادگستری را مرجع رسیدگی به این قبیل دعاوی دانسته، صحیح و منطبق با موازین قانونی
تشخیص می‌گردد.

خلاصه

با توجه به اصل 159 ق.ا.، که دادگستری را مرجع عام تظلمات و شکایات دانسته است، اختلاف درمورد ساختمان‌ها، تأسیسات و اراضی مربوط به وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای انتظامی، شهرداری‌ها، سازمان تأمین اجتماعی و سازمان هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران به وسیلۀ دادگاه‌های عمومی حل و فصل می شود.

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *