نظر به این‌که در اصل 35 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای حق استفاده از وکیل اهمیت خاصی منظور گردیده و از طرفی با توجه به مادۀ 9‌ قانون تشکیل محاکم جنایی و مستنبط از مقررات تبصرۀ 2 مادۀ 7 و مادۀ 12 لایحۀ قانونی تشکیل دادگاه‌های عمومی مصوب 20 شهریور 1358 و ‌اصلاحیه‌های بعدی آن با لحاظ بخش‌نامۀ مورخ 17/ 7/ 61 شورای نگهبان دارای اعتبار قانونی است مداخلۀ وکیل تسخیری «در صورتی که متهم شخصاً ‌وکیل تعیین نکرده باشد» در محاکم کیفری و در موردی‌که مجازات اصلی آن جرم اعدام یا حبس دایم باشد ضروری است. بنابراین رأی شعبۀ 16 دیوان عالی کشور که در خصوص مورد براساس این نظر صادر شده، قانونی و موجه تشخیص می‌گردد.

خلاصه

در جرائمی که مجازات قانونی آنها اعدام یا حبس ابد باشد، تعیین وکیل تسخیری ضروری است. (در حال حاضر این موضوع در تبصرۀ 1 مادۀ 186 ق.آ.د.ک مصوب 1378 پیش‌بینی شده است).

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *