‌قتل غیرعمدی در اثر بی‌احتیاطی در رانندگی وسیلۀ نقلیۀ موتوری بدون داشتن پروانۀ رانندگی که مجازات آن در مادۀ 153 قانون تعزیرات مصوب 18/ 5/ 62 کمیسیون امور قضایی مجلس شورای اسلامی معین شده، از آن جهت که نوعاً تفریط به نفس است، در حکم شبه‌عمد بوده و از لحاظ پرداخت‌دیه مشمول بند «ب» مادۀ 8 قانون دیات مصوب 20/ 4/ 61 می‌باشد. بنابراین، رأی شعبۀ 14 دیوان عالی کشور که بر این اساس صادر گردیده صحیح و ‌منطبق با موازین قانونی است.

خلاصه

قتل غیرعمد ناشی از رانندگی، در حکم شبه‌عمد است و موعد پرداخت دیۀ آن، دو سال بعد از زمان وقوع قتل خواهد بود. (بند «ب» مادۀ 488 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392).

 

 

 

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *