‌نظر به این‌که نفقۀ زن و اولادِ واجب‌النفقه که زندگی مشترک دارند معمولاً یک‌جا و بدون تفکیک سهم هر یک از آنان پرداخت می‌شود، ترک انفاق زن و فرزند از ناحیۀ شوهر در چنین حالت ترک فعل واحد محسوب و مستلزم رعایت مادۀ 31 قانون مجازات عمومی است و آثار و نتایج متعدد فعل واحد ‌موجب اعمال مقررات مربوط به تعدد جرم نخواهد بود. بنابراین رأی شعبۀ دوم دیوان عالی کشور که بر مبنای این نظر صادر شده صحیح و منطبق با ‌موازین قانونی است.

خلاصه

پرداخت نفقۀ زن و اولادِ واجب‌النفقه، فعل واحد محسوب می‌شود بنابراین مقررات تعدد جرم درمورد ترک انفاق زن و اولاد، قابل اجرا نیست. (نیز ← رأی شمارۀ 633، ص 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *