‌منظور از جرائم و محکومیت‌های قتل عمدی که به موجب تبصرۀ 2 ماده واحدۀ لایحۀ قانونی «عفو عمومی متهمان و محکومان جزایی» مصوب 13/ 6/ 58، شورای عالی انقلاب جمهوری اسلامی ایران، از شمول مقررات آن قانون مستثنی گردیده، جرائمی است که به مرحلۀ انجام رسیده و منتهی به فوت‌مجنی‌علیه شده باشد بنابراین جرائم و محکومیت‌های کسانی که شروع به اجرای جرائم مذکور نموده و قصد ارتکاب‌شان به واسطۀ موانع خارجی که ارادۀ ‌آنان در آنها مدخلیت نداشته، معلق و بی‌اثر مانده و جنایتِ منظور واقع نشده است در صورتی‌که مشمول ماده واحده باشد جزو مستثنیات تبصرۀ مزبور‌ محسوب نبوده و از تعقیب و مجازات معاف خواهد بود.

خلاصه

جرائم ذکرشده در تبصرۀ 2 لایحۀ قانونی «عفو عمومی متهمان و محکومان جزایی» مشمول عفو نخواهند شد[1] مگر این‌که به صورت ناقص انجام شده باشند.

 

 

 

 

 

 

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *