‌نظر به این‌که قانون‌گذار به موجب مواد 10 و 11 و 12 و 13 قانون شکار و صید مصوب خرداد 1346، ارتکاب اعمالی از قبیل شکار و صید در فصول و‌ ساعات ممنوعه و با وسایل و طرق ممنوعه و شکار کردن بدون پروانه و آلوده کردن آب‌ها به موادی که آبزیان را نابود کند و صید و یا از بین بردن حیوانات‌ قابل شکار با استفاده از مواد منفجره و جز این‌ها را جرم شناخته است و به موجب مادۀ 14 همین قانون دربارۀ وسایل شکار حکم خاص به این بیان انشاء ‌کرده است: «‌وسایل شکار و صید از قبیل تفنگ و فشنگ و نورافکن و تور و قلاب ماهی‌گیری و امثال آن که مرتکبین اعمال مذکور در مواد 10 و 11 و12 و 13 همراه دارند ضبط و فوراً با گزارش امر تحویل مقامات صالحه می‌شود و این وسایل تا خاتمۀ رسیدگی و صدور حکم قطعی زیر نظر سازمان‌ نگهداری خواهد شد. دادگاه ضمن صدور حکم، نسبت به اموال مزبور تعیین تکلیف می‌کند»، مستفاد از قسمت اخیر مادۀ مزبور این است که دادگاه در‌صورت صدور حکم مجازات متهم، برطبق مواد یادشده درمورد وسایل صید و شکار، با عنایت به نحوۀ عمل ارتکابی و نوع وسیله‌ای که به کار رفته و‌ کیفیت و کمیت صید و سابقۀ متهم و سایر اوضاع و احوال خاصّ قضیه، با ذکر دلیل، تصمیم مقتضی مبنی بر ضبط وسیلۀ شکار و یا ردّ آن به متهم اتخاذ‌ نماید.

خلاصه

اگر دادگاه، متهم به شکار غیرقانونی را به مجازات محکوم کند، باید درمورد ضبط لوازم شکار یا ردّ آنها به متهم، تعیین تکلیف کند.

 

 

 

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *