در رانندگی وسائط نقلیۀ موتوری که بر اثر بی‌احتیاطی، منتهی به قتل یا جرح یا نقص عضو گردد و دادگاه وقوع جرم و تخلف راننده را احراز نماید که ‌مستلزم پرداخت دیه و مجازات تعزیری باشد، باید نظر استنباطی خود را درمورد نوع دیه و مجازات تعزیری توأماً به دیوان عالی کشور اعلام نماید و‌ تفکیک تعیین دیه از مجازات تعزیری صحیح نیست. بنابراین رأی شعبۀ چهاردهم دیوان عالی کشور که براساس این نظر صادر شده منطبق با موازین قانونی است.

خلاصه

در صورت احراز وقوع جرم و تخلف راننده در رانندگی وسائط نقلیۀ موتوری و لزوم پرداخت دیه و تعزیر، دادگاه مکلف است نوع دیه و میزان تعزیر را تعیین نماید.

 

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *