نظر به این‌كه مادۀ 1 قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر، مصوب 1308، انتقال‌دهندگان مال غیر را كلاهبردار محسوب كرده و مجازات كلاهبرداری را‌ در تاریخ تصویب آن قانون مادۀ 238 قانون مجازات عمومی معین نموده بود و با تصویب قانون تعزیرات اسلامی مصوب 1362 مادۀ 116 قانون‌ تعزیرات از حیث تعیین مجازات كلاهبردار جایگزین قانون سابق و سپس طبق مادۀ یك قانون تشدید مجازات مرتكبین ارتشاء و اختلاس و‌ كلاهبرداری مصوب 1367 مجازات كلاهبرداری تشدید و برابر مادۀ 8 همان قانون كلیه مقررات مغایر با قانون مزبور لغو گردیده است. لذا جرائمی كه به‌ موجب قانون، كلاهبرداری محسوب شود از حیث تعیین كیفر مشمول قانون تشدید مجازات مرتكبین ارتشاء و اختلاس و كلاهبرداری مصوب 1367‌ بوده و رأی شعبۀ چهارم دیوان عالی كشور كه با این نظر مطابقت دارد صحیح تشخیص می‌شود.

خلاصه

انتقال مال غیر، به موجب مادۀ 1 قانون «مجازات راجع به انتقال مال» مصوب 1308، در حکم کلاهبرداری است و مجازات آن براساس مادۀ 1 قانون «تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری» مصوب 1367، تعیین می‌شود.

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *