نظر به این‌كه دعوی مطالبۀ ضرر و زیان ناشی از جرم، عنوان حقوقی دارد. در مواردی كه دادگاه ضمن رسیدگی به امر كیفری به دعوی ضرر و زیان ناشی از‌جرم هم رسیدگی می‌نماید با توجه به اطلاق بند 5 مادۀ 21 قانون تشكیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب هرگاه خواستۀ ضرر و زیان ناشی از جرم بیش از مبلغ بیست میلیون ریال باشد مرجع تجدیدنظر آن، دیوان عالی كشور خواهد بود و با مستفاد از عبارت ذیل تبصرۀ مادۀ 316 از قانون آیین دادرسی كیفری‌ حكم جزایی هم در این موارد به تبع امر حقوقی قابل رسیدگی تجدیدنظر در دیوان عالی كشور است. بنابراین رأی شعبۀ یازدهم دیوان عالی كشور كه بر این ‌اساس صادر گردیده موافق با موازین قانونی
تشخیص می‌شود.

خلاصه

تجدیدنظرخواهی درمورد حکمِ دعوی زیان ناشی از جرم، تابع قواعد و اصول آیین دادرسی مدنی است و حکم کیفری به تبع امر حقوقی قابل تجدیدنظرخواهی است. (نیز ← مادۀ 234 ق.آ.د.ک مصوب 1378).

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *