مستفاد از مادۀ 367 قانون مجازات اسلامی مصوب 1370، ارش، اختصاص به مواردی دارد كه در قانون برای صدمات وارده به اعضاء بدن، دیه تعیین‌ نشده باشد. در مادۀ 442 قانون مزبور برای شكستگی استخوان اعم از آن كه بهبودی كامل یافته و یا عیب و نقص در آن باقی بماند، دیه معین شده است ‌كه حسب مورد همان مقدار باید پرداخت گردد. تعیین مبلغی زائد بر دیه با مادۀ مرقوم مغایرت دارد. علیهذا نظر شعبۀ 12 دادگاه تجدیدنظر مركز استان‌ صحیح و منطبق با قانون می‌باشد.

خلاصه

تعیین ارش مختصّ مواردی است که در قانون برای صدمات وارده، دیه تعیین نشده باشد لذا تعیین ارش درمورد شکستگی استخوان منجر به نقص عضو که قانون برای آن دیه تعیین کرده مبنای قانونی ندارد.

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *