نظر به این‌كه به موجب مواد 75 تا 82 قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح مصوب 1371 برای جعل و استفاده از سند مجعول، مجازات جداگانه تعیین‌شده و به علاوه در مادۀ 83 قانون مزبور نیز برای استفاده‌كننده از سند مجعول در مواردی كه جاعل خود استفاده‌كننده باشد مجازات مقرر گردیده است‌. بنابراین برطبق مواد مزبور استفاده از سند مجعول، عملی مستقل از جعل محسوب و نسبت به جاعل نیز بزه جداگانه است. بنا به مراتب دادنامه شمارۀ 6ـ 28/ 2/ 76 كه به موجب آن با رعایت تعدد و مادۀ 47 قانون مجازات اسلامی برای جعل و استفاده از سند مجعول، كیفرهای جداگانه تعیین شده، ‌صحیح و منطبق با موازین قانونی است.

خلاصه

جعل سند و استفاده از سند مجعول توسط جاعل دو جرم مستقل محسوب می‌شود که مجازات آنها تداخلی با هم ندارند و باید مجازات هر دو، در خصوص جاعل، اعمال شود. (نیز ← رأی شمارۀ 1288، ص 104).

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *