با مستفاد از مادۀ 47 قانون مجازات اسلامی كه هرگاه بعد از صدور حكم معلوم شود محكوم‌علیه دارای محكومیت‌های كیفری دیگری نیز بوده كه در‌ موقع انشاء رأی مورد توجه واقع نشده است، به منظور اعمال و اجرای مقررات مربوط به تعدد جرم، در صورت مختلف بودن مجازات‌ها، دادگاه صادر‌كنندۀ حكم اشد و در صورت تساوی مجازات‌ها، دادگاهی كه آخرین حكم را صادر كرده، بایستی مبادرت به اصدار حكم تصحیحی نماید. ‌علیهذا رأی شعبۀ 28 دیوان عالی كشور كه با این نظر مطابقت دارد منطبق با روح قوانین و اصول و موازین قانونی تشخیص و به اكثریت آراء تأیید ‌می‌گردد.

خلاصه

هرگاه مشخص شود که محکوم‌علیه، محکومیت‌های کیفری دیگری نیز داشته که در زمان صدور رأی به آنها توجه نشده است، در صورت تفاوت مجازات محکومیت‌های کیفری مختلف، دادگاه صادرکنندۀ حکمِ اشد و در صورت یکسانی مجازات محکومیت‌های کیفری مختلف، آخرین دادگاه صادرکنندۀ حکم، حکم را اصلاح کرده، مقررات تعدد جرم را اعمال می‌کند.

 

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *