به صراحت بند 2 مادۀ 3 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین، مصوب اسفند‌ماه سال 73، در موضوعات كیفری در ‌صورتی‌كه حداكثر مجازات بیش از 91 روز حبس و حداقل آن كمتر از این باشد، دادگاه مخیر است كه حكم به بیش از سه ماه حبس یا جزای نقدی از ‌هفتاد هزار و یك ریال تا سه میلیون ریال بدهد. ‌بنابراین تعیین مجازات حبس كمتر از نود و یك روز برای متهم، مخالف نظر مقنن و روح قانون می‌باشد و‌ چنانچه نظر دادگاه به تعیین مجازات كمتر از مدت مزبور باشد می‌بایستی حكم به جزای نقدی بدهد و با این كیفیات رأی شعبۀ 12 دادگاه تجدیدنظر استان خراسان كه حكم سه ماه حبس دادگاه عمومی را فسخ و متهم را به جزای نقدی محكوم كرده منطبق با این نظر است و به اكثریت آراء موافق ‌موازین قانونی تشخیص می‌گردد.

خلاصه

در جرائم دارای حداکثر مجازات بیش از 91 روز حبس و حداقل كمتر از این مقدار، دادگاه مخیّر است به بیش از سه ماه حبس یا جزای نقدی از هفتاد هزار و یك ریال تا سه میلیون ریال حکم صادر کند.

 

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *