نمونه رای استرداد هدایای تقدیمی از طرف خانواده زوجین

میدونستید هدایایی که خانواده همسر برای فرد می آورد در حکم هبه است. پس در صورتی که موجود باشد و آنها مطالبه کنند، باید هدایا رو پس داد….

 رای شعبه بدوی

در خصوص دادخواست س. ک. بطرفیت ه. ب. با وکالت بعدی سید حسن حسینی بخواسته صدور حکم به محکومیت خوانده به استرداد طلاجات به شرح فاکتورها ؛ دادگاه با توجه به دادخواست تقدیمی خواهان و با توجه به فاکتورهای شماره 2406 و 949و3087 و 250و1292و3858 و 0624و3875و3813 و با توجه به تعیین وقت رسیدگی و استماع اظهارات طرفین با توجه به قبول وکیل خوانده در وجود اموال نزد خوانده اما با این دفاع که اقلام فوق الذکر .. بوده است اما خواهان اظهارداشت امانت بوده است که در این موضوع با توجه به وجود اصل اموال نزد خوانده …. که خواسته خواهان را ثابت دانسته و باستناد به مواد 265 265و803 قانون مدنی و مواد 198 ق.ا.د.م رای بر الزام خوانده به استرداد طلاجات به شرح فاکتورهای فوق الذکر صادر و اعلام می گردد . رای صادره حضوری است و ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در دادگاه تجدید نظر استان تهران می باشد.

دکتر زینب جنیدی مقدم

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

هدایای تقدیمی از طرف خانواده زوجین در هنگام ازدواج، امانی یا عاریه محسوب نمی شوند، بلکه هبه است؛ بنابراین قابلیت تصرف و استفاده دارند و درخواست استرداد آنها(در صورت عدم وجود شرایط استرداد هبه) فاقد محمل قانونی است.

رأی شعبه تجدیدنظر استان تهران

تجدیدنظرخواهی خانم ه. بکویر دیلو باوکالت آقایان علی و س. ح. از دادنامه شماره 0946مورخ 94/9/14 شعبه محترم سوم دادگاه عمومی ملارد که بموجب آن در خصوص دعوی مطروحه خانم س. ک. بطرفیت مشارالیها (که عروس وی بوده ) بخواسته مطالبه طلاجات اهدائی بوی در پرونده کلاسه 3-94-619 رابر خواسته تصدیر گردیده وارد است زیرا هدایائی که از طرف خانواده طرفین به همدیگر داده میشود امانی یا عاریه نیست بلکه هبه است در غیر اینصورت که از طرف قابل تصرف و استفاده از سوی مهدی الیه نبود در حالیکه عادت خلاف این امر بوده و عروس یاداماد و هردو از هدایای اهدایی استفاده می کنند و چه بسا تبدیل یا تفویض یا بفروش رسانند و همه این دلایل ظهور در هبه است نه امانت و رجوع از هبه جایز نبوده بویژه اینکه اصل موهوبه هم موجودنباشد (بنود ماده 803 قانون مدنی ) باعنایت به ملاحظه لوایح طرفین استدلال دادگاه محترم بدوی دادنامه بر اساس قواعد و موازین فقهی و حقوقی جاری و تشریفات دادرسی ساری تصدیر یافته ایراد تجدیدنظرخواه باهیچیک از شقوق ماده 348 قانون آئین دادرسی منطبق نمیباشد مستندا” به ماده 358 قانون آیین دادرسی مدنی ضمن رد تجدید نظرخواهی تجدیدنظر خواه دادنامه تجدیدنظر خواسته راعینا” تأیید مینماید. رأی صادره قطعی است.

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *