نمونه رای اعمال حق حبس در فرض تقسیط مهریه

براساس ماده 1085 قانون مدنی پرداخت مهریه به صورت اقساطی منجر به از بین رفتن حق حبس زن نخواهد شد.

 رای شعبه بدوی

در خصوص دادخواست م. ا. ن. فرزند م. بطرفیت الف. ع. بخواسته الزام خوانده به تمکین از وی با توجه به محتویات پرونده و دادخواست تقدیمی و اظهارات خواهان دائر بر اینکه سابقاً دادخواست مشابه را طرح نموده بود که بدلیل استفاده خوانده از حق حبس رد شده است و الآن مهریه خوانده را بطور اقساط پرداخت می کند و ظرف یکسال آینده نیز منزل تهیه می کند لذا تقاضای الزام خوانده به تمکین از وی را دارد که خوانده در دفاع اظهار داشت خواهان باید الآن منزل تهیه نماید والا وی همچنان بلحاظ عدم پرداخت مهریه از حق حبس خویش استفاده می کند دادگاه با توجه به مراتب موصوف و اینکه حسب رأی شماره 708 مورخ 1387/5/22 وحدت رویه دیوانعالی محترم کشور صدور حکم به پرداخت مهریه بطور اقساط مانع از استفاده از حق حبس نمی باشد خواسته را وارد ندانسته و باستناد ماده 1085 قانون مدنی و با عنایت به رأی وحدت رویه فوق الذکر حکم برد خواسته را صادر و اعلام می نماید رأی صادره حضوری و ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم تجدیدنظر استان تهران می باشد.

سمانه آئینه

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

رابطه ی حق حبس زوجه و تقسیط مهریه در قانون ایران تعیین شده است. براساس قانون مدنی ایران تا وقتی که مهریه به زن تسلیم نگردد وی می تواند از انجام وظایفی که در قبال همسر خود دارد خودداری نماید. همچنین در صورتی که پرداخت مهریه منوط به تمکن مالی شوهر شده باشد تمکین باشد توسط زن صورت بگیرد.

رأی شعبه تجدیدنظر استان تهران

در خصوص دادخواست تجدیدنظرخواهی آقای م. ا. ن. فرزند م. نسبت به دادنامه شماره 9409970202300576 مورخ 1394/4/21 صادره از شعبه 253 دادگاه خانواده تهران در پرونده شماره 9409980202300461 متضمن حکم به رد دعوی تمکین به لحاظ استفاده از حق حبس با توجه به بررسی و مداقه در جمیع اوراق پرونده نظر به اینکه تجدیدنظرخواه اعتراض موجه و مدلل و موثری که موجبات نقض دادنامه تجدیدنظرخواسته را ایجاب نماید بعمل نیاورده است و نیز استدلال و استناد محکمه محترم بدوی صحیح بوده و با رعایت اصول و قواعد دادرسی صادر گردیده لذا دادگاه ضمن رد اعتراض تجدیدنظرخواه مستندا به ماده 358 قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی دادنامه تجدیدنظرخواسته را عینا تایید و ابرام می نماید رای صادره به استناد ماده 365 قانون معنون قطعی است.

   

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

گروه وکلای حق وران با همکاری  جمعی از وکیل خوب تهران به صورت تخصصی اقدام به ارائه خدمات در زمینه های زیر می نماید :

وکیل قاچاق کالا و ارز، وکیل شرب خمر، وکیل رابطه نامشروع، وکیل ارث ، وکیل جرایم اینترنتی، وکیل پیش فروش آپارتمان، وکیل مالیات، وکیل ملکی وکیل خانواده ؛ وکیل شهرداری ، وکیل تجاوز جنسی ، وکیل سقط جنین ، وکیل جرایم پزشکی ، وکیل سرقفلی ، وکیل جعل ، وکیل فروش مال غیر ، وکیل وقف

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس در ۲۴ ساعت شبانه روز : 09129426674

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید: haghvaran

منیره شفیعیمشاهده نوشته ها

Avatar for منیره شفیعی

من منیره شفیعی با بیش از 4 سال سابقه، نویسنده گروه وکلای حق وران هستم . این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *