نمونه رای تعارض فاکتور خرید با سیاهه جهیزیه

یکی از دعاوی مربوط به حوزه ی خانواده استرداد جهیزیه است. اگر زوجه ادعا نماید وسیله ای برای اوست در حالی که فاکتور خرید به نام زوج باشد، خانم باید دلایلی بر اینکه پرداخت وجه از جانب اوبوده ارائه دهد.

 رای شعبه بدوی

در خصوص دادخواست خانم . ف.ص.ن. با وکالت خانم ط. خ. بطرفیت آقای س.ح. م. با وکالت آقای ج. د. بخواسته استرداد جهیزیه بشرح دادخواست تقدیمی با عنایت به اظهارات خواهان در جلسه دادگاه و مدارک و مستندات ابرازی مشارالیها با عنایت به اینکه خوانده در جلسه دادگاه حاضر گردیده و ایراد و دفاعی موثر در قبال دعوی خواهان بعمل نیاورده است .دادگاه دعوی خواهان را ثابت تشخیص داده مستندا به مواد 30، 31 ، و 1118 قانون مدنی حکم به محکومیت خوانده به استرداد و تحویل نمودن جهیزیه طبق لیست پیوست در حق خواهان صادر و اعلام می دارد. همچنین دادگاه مستند به مادتین 519 و 515 قانون آئین دادرسی مدنی خوانده را به پرداخت هزینه دادرسی مطابق تعرفه در حق خواهان محکوم می نماید. ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران می باشد.

دکتر زینب جنیدی مقدم

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

در دعوی استرداد جهیزیه، اگر اجناسی در لیست وجود داشته باشند که فاکتور خرید آنها به نام زوج باشد، زوجه باید دلیل پرداخت قیمت اقلام مذکور را ارائه کند؛ درغیر اینصورت اجناس مزبور متعلق به زوج است و جهیزیه زوجه محسوب نمی شود.

رأی شعبه تجدیدنظر استان تهران

در خصوص تجدید نظر خواهی آقای س.ح. م. با وکالت آقای ج. د. به طرفیت خانم ف. ص.ن. با وکالت خانم ط. خ. از دادنامه شماره 1597 مورخ 1393/10/26 صادر شده از شعبه 271 دادگاه عمومی تهران که به موجب آن تجدیدنظر خواه به استرداد جهیزیه تجدیدنظر خوانده به شرح لیست پیوست دادخواست بدوی و نیز پرداخت هزینه دادرسی در حق وی محکوم شده است با توجه به مندرجات پرونده واسناد و مدارک ابرازی و اظهارات و توضیحات طرفین در جلسه مورخ 1394/4/16 این دادگاه و نظر به اقرار تجدیدنظر خواه به مالکیت تجدیدنظر خوانده نسبت به اقلام مندرج در بندهای 1و2و3و4و5 و سطر اول بند7 و بند 11 که جزء مهریه زوجه است واینکه دلیل بر اثبات ادعای خود در مورد اینکه بخشی از اقلام مزبور در اختیار و تحویل زوجه می باشد اقامه ننموده ودرخواست سوگند هم نکرد لذا رای دادگاه در مورد استرداد این اقلام و پرداخت هزینه دادرسی مطابق قانون ودلایل موجود در پرونده صادر شده است به همین سبب با استناد به ماده 358 قانون آیین دادرسی مدنی تائید می گردد و اما در مورد اقلام مندرج در بند 6 و سطر 2 بند 7 و8و9و10 لیست ابرازی زوجه نظر به اینکه فاکتور خرید این اقلام بنام زوج بوده و زوجه دلیلی بر پرداخت قیمت اقلام مذکور و خرید آن اقامه نکرده و زوج منکر مالکیت زوجه و پرداخت قیمت اجناس مذکور از ناحیه زوجه شده وبا درخواست زوجه با صیغه قسم و لفظ جلاله سوگند یاد نمود که این اقلام را با پول خودش خریداری کرده ووجهی بابت خرید این اقلام توسط زوجه پرداخت نشده است لذا این بخش از رای دادگاه مغایر با قانون و دلایل موجود تشخیص با استناد به ماده 358 قانون مذکور دادنامه تجدیدنظر خواسته در مورد این اقلام نقض و حکم بر بیحقی زوجه ( خواهان بدوی ) صادر می گردد . این رای قطعی است.

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

گروه وکلای حق وران با همکاری  جمعی از وکیل خوب تهران به صورت تخصصی اقدام به ارائه خدمات در زمینه های زیر می نماید :

وکیل قاچاق کالا و ارز، وکیل شرب خمر، وکیل رابطه نامشروع، وکیل ارث ، وکیل جرایم اینترنتی، وکیل پیش فروش آپارتمان، وکیل مالیات، وکیل ملکی وکیل خانواده ؛ وکیل شهرداری ، وکیل تجاوز جنسی ، وکیل سقط جنین ، وکیل جرایم پزشکی ، وکیل سرقفلی ، وکیل جعل ، وکیل فروش مال غیر ، وکیل وقف

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس در ۲۴ ساعت شبانه روز : 09129426674

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید: haghvaran

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *