نمونه رای حمل مشروب الکلی به عنوان مقدمه شرب خمر

در اثبات جرم شرب خمر اقرار یکی از ادله ی اثبات جرم محسوب می شود. برای همین اگر جرم شرب خمر ثابت شود داشتن مشوبات الکی مقدمه ی وقوع جرم محسوب می شود و خودش جرم مستقلی نیست.

 رای شعبه بدوی

به موجب کیفرخواست شماره 92001133 ـ 18/3/92 صادر شده از دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 21 تهران، ع.ذ. فرزند الف.، 25 ساله، اهل همدان و ساکن تهران و مجرد و بیکار و مسلمان و فاقد سابقه کیفری، متهم است به شرب خمر و حمل و نگهداری مشروب الکلی. دادگاه با بررسی اوراق و محتویات پرونده و نحوه دستگیری متهم توسط پلیس راهنمایی و رانندگی و مثبت بودن تست الکل وی و نیز اقاریر صریح و شرعی متهم به شرب خمر با علم به حرمت آن، لذا بزهکاری وی را محرز دانسته و به استناد مواد 165ـ166ـ 168و174 قانون مجازات اسلامی حاکم بر زمان وقوع جرم نامبرده را بابت شرب خمر به تحمل هشتاد تازیانه حدی محکوم می نماید. اما در خصوص کشف یک پاکت ساندیسی مشروب الکلی از متهم و در کنار صندلی خودروی وی، با توجه به دفاعیات متهم و به عقیده دادگاه مقدمه شرب خـمر بوده و جرم علیحده ای محسوب نمی گردد لـذا به استناد ماده 177 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری رأی بر برائت وی از بزه اخیرالذکر صادر و اعلام می کند و مشروب الکلی نیز معدوم شود. این رأی حضوری و ظرف بیست روز پس از ابلاغ، قابل اعتراض در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران می باشد.

دکتر زینب جنیدی مقدم

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

درسته که حمل مشروبات الکی جرم مستقلی است ولی اگر اثبات شود فرد شرب خمر نموده همراه داشتن مشروبات برای او به عنوان مقدمات جرم است. پس مجازات جداگانه ای ندارد.

رأی شعبه تجدیدنظر استان تهران

آقای ع.ذ. نسبت به دادنامه صادره به شماره 400470 ـ19/4/92 از سوی شعبه 1089 دادگاه عمومی جزایی تهران از حیث صدور حکم به تحمل هشتاد ضربه تازیانه به عنوان حد شرعی از باب شرب خمر با تقدیم لایحه ای تجدیدنظر خواهی نموده اند. توجهاً به مفاد لایحه ابرازی و نظر به اقاریر صریح تجدیدنظرخواه در محکمه بدوی بر شرب خمر در حد نصاب شرعی و عنایتاً به سایر محتویات پرونده مطروحه و دادنامه تجدیدنظرخواسته ایرادی مدلل و موجه که مؤثر در مقام بوده و موجبات نقض دادنامه موصوف را فراهم آورد ارائه و اعلام نگردیده است و عنایتاً به اینکه دادنامه معترض عنه مطابق موازین قانونی از حیث رعایت مقررات شکلی و ماهوی صادر گردیده است و عاری از منقصت قانونی است، فلذا با رد تجدیدنظرخواهی، دادنامه تجدیدنظرخواسته را به استناد بند الف از ماده 257 از قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری تأیید نموده و اعلام می‌دارد. رأی صادره قطعی است.

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *