نمونه رای انتقال مالکیت در فرض در رهن بودن مال

اگر شما ملکی را خریده باشید و فروشنده حاضر به تنظیم سند و انتقال ملک نشود. شما باید دادخواست الزام تنظیم سند بر علیه ایشان ثبت نمایید. حال ممکن است در این میان متوجه شوید علت عدم انجام تعهد ایشان به خاطر این است که ملک مثلا در رهن بانک است، در این شرایط آیا دادگاه تعیین تکلیف میکند؟ یا چون سند در رهن است قضیه الزام به تنظیم سند منتفی می شود؟ در رای زیر به این نکته اشاره میکند.

 رای شعبه بدوی

در خصوص دعوی خانم م. الف. با وکالت خانم ن. الف. و خانم الف. ت. بطرفیت آقای غ.ح. پ. بخواسته الزام به ایفای تعهد ( شروط ضمن العقد نکاح ) مبنی بر انتقال سه دانگ مالکیت پلاک ثبتی شماره… مفروز از پلاک 15 فرعی واقع در بخش 3 تهران ( تنصیف دارایی ) بشرح موصوف و منعکس در پرونده امر ، دادگاه از توجه به جامع محتویات اوراق پرونده و فارغ از اینکه مال مورد نظر چه زمانی به دارایی زوج اضافه گردیده است ( قبل یا بعد از عقد نکاح ) نظر به اینکه پلاک ثبتی موضوع اشاره حسب یک فقره جوابیه استعلام بعمل آمده از اداره ثبت اسناد و املاک منطقه ولیعصر به شماره ثبت وارده ی 724-94/11/26 به موجب سند رهنی شماره 7556-90/9/6 دفترخانه 882 تهران در رهن بانک مسکن قرار گرفته است و اینکه فرد ثالث ( بانک مشارالیه ) دارای حق عینی نسبت به مال مرهونه می باشد و حتی به فرض صدور رای اثری از لحاظ قانونی بر آن ( با توجه به حقوق عینی مرتهن ) بار نمی گردد فلذا بنا به مراتب فوق دعوی مزبور با کیفیت مطروحه را قابل استماع ن. نسته و مست ن. ً به ماده 2 و بند 7 ماده 84 قانون آیین دادرسی مدنی قرار رد دعوی خواهان را صادر و اعلام می نماید . رای صادره حضوری بوده و ظرف مهلت بیست روز پس از ابلاغ قابل پژوهش در محاکم تجدیدنظر استان تهران می باشد .

دکتر زینب جنیدی مقدم

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

همان طور که ملاحظه می کنید دادگاه بدوی در دعوای تنظیم سند ، به علت آنکه ملک در رهن است، دعوا را رد کرده و قابل استماع ندانسته است. ولی در رای دادگاه تجدید نظر آمده که درسته که ملک در رهن است ولی دادگاه موظف است با استعلام از مرتهن و مشخص شدن مبلغ رهن حکم ماهوی صادر کند. و صرف اینکه ملک موصوف در رهن بانکی باشد دلیل عدم الزام به ایفاءتعهد نیست.

رأی شعبه تجدیدنظر استان تهران

در خصوص تجدید نظر خواهی م. الف. با وکالت ن. الف. و الف. ت. بطرفیت غ.ح. پ. و با نک مسکن شعبه 15 خرداد تهران نسبت به دادنامه شماره 1557مورخ1394/11/26 دادگاه عمومی 256در پرونده کلاسه 01045مبنی بر صدور قرار رد دعوی ایفاء تعهد ضمن عقد نکاح مبنی بر انتقال سه دانگ مالکیت پلاک ثبتی شماره … مفروز پلاک 15 فرعی بخشی 3 تهران وارد است زیرا با توجه به محتویات پرونده و ملاحظه لوایح طرفین رای صادره مطا بق مستندات موجود در پرونده صادر نگردیده است بدین توضیح صرف اینکه ملک موصوف در رهن بانکی باشد دلیل عدم الزام به ایفاءتعهد نمی تواند باشد لذا این دادگاه باستناد ماده 353 قانون ایین دادرسی قرار صادره را نقض کرده و پرونده را جهت رسیدگی در ماهیت دعوی پس از استعلام از بانک ( مرتهن) و مشخص شدن مبلغ رهن نسبت به ملک منازع فیه به دادگاه بدوی ارسال گردد.

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

گروه وکلای حق وران با همکاری  جمعی از وکیل خوب تهران به صورت تخصصی اقدام به ارائه خدمات در زمینه های زیر می نماید :

وکیل قاچاق کالا و ارز، وکیل شرب خمر، وکیل رابطه نامشروع، وکیل ارث ، وکیل جرایم اینترنتی، وکیل پیش فروش آپارتمان، وکیل مالیات، وکیل ملکی وکیل خانواده ؛ وکیل شهرداری ، وکیل تجاوز جنسی ، وکیل سقط جنین ، وکیل جرایم پزشکی ، وکیل سرقفلی ، وکیل جعل ، وکیل فروش مال غیر ، وکیل وقف

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس در ۲۴ ساعت شبانه روز : 09129426674

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید: haghvaran

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *