نمونه رای تاثیر حق حبس زوجه بر تمکین

اگر زوجه باکره باشد، می تواند به استناد حق حبس از تمکین خودداری کند.


نمونه رای تاثیر حق حبس زوجه بر تمکین

حق حبس یکی از حقوق زوجه است که معمولا از آن بی اطلاع هستند. حق حبس بر اساس ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی یعنی زن می تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط بر  اینکه مهراو حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهدبود. حال با وجود حق حبس زوج می تواند درخواست الزام به تمکین نماید؟

 رای شعبه بدوی

در خصوص دادخواست ع. عامری با وکالت پ. به طرفیت ف. الف. به خواسته الزام خوانده به تمکین با توجه به شرح دادخواست وبا توجه به اینکه خواهان در جلسه رسیدگی و جهت اثبات ادعای خود دلیل موجهی به دادگاه ارائه نداده است.ونباید نظریه کمسیون پزشکی که خوانده باکره بوده و میتواند از حق حبس استفاده نمایدلذا دادگاه به استناد ماده 1257/ 197قانون آیین دادرسی مدنی حکم به بطلان دعوی/ خواهان را صادر واعلام می نماید رای صادره حضوری وظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدید نظر خواهی در دادگاههای محترم تجدید نظر استان تهران می باشد.

دکتر زینب جنیدی مقدم

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

اگر زوجه باکره باشد، می تواند به استناد حق حبس از تمکین خودداری کند؛ بنابراین دعوی الزام به تمکین از جانب زوج برای دادگاه محکوم به بطلان است.

رأی شعبه تجدیدنظر استان تهران

در خصوص تجدیدنظرخواهی آقای ع. ع.د. با وکالت آقای ح. پ. به طرفیت خانم ف. الف. از دادنامه شماره 942048-94/11/28 صادره از شعبه محترم 259 دادگاه عمومی حقوقی خانواده تهران که به موجب آن در مورد دعوی الزام به تمکین تجدیدنظرخوانده (زوجه) توسط تجدیدنظرخواه (زوج) بلحاظ استفاده از حق حبس در اجرای مقررات ماده 1257 از قانون مدنی حکم به بطلان آن صادرگردیده است بشرح توضیحات داده شده در دادنامه موصوف با عنایت به اوراق و محتویات پرونده صادر گردیده است وارد نیست و رای صادره وفق موازین شرعی و قانونی اصدار یافته و ایراد شکلی و ماهوی به آن وارد نیست و استدلال محکمه محترم بدوی و مستندات آن نیز صحیح می باشد و تجدیدنظرخواه دلیلی که موجبات نقض و یا بی اعتباری دادنامه را فراهم نماید ارائه ننموده لذا بنا به مراتب دادگاه مستندا به قسمت اخیر ماده 358 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی 21/1/79 ضمن رد اعتراض معترض دادنامه تجدیدنظرخواسته را نتیجتا تایید می نماید . رای دادگاه حضوری بوده و به موجب ماده 365 قطعی می باشد.

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

گروه وکلای حق وران با همکاری  جمعی از وکیل خوب تهران به صورت تخصصی اقدام به ارائه خدمات در زمینه های زیر می نماید :

وکیل قاچاق کالا و ارز، وکیل شرب خمر، وکیل رابطه نامشروع، وکیل ارث ، وکیل جرایم اینترنتی، وکیل پیش فروش آپارتمان، وکیل مالیات، وکیل ملکی وکیل خانواده ؛ وکیل شهرداری ، وکیل تجاوز جنسی ، وکیل سقط جنین ، وکیل جرایم پزشکی ، وکیل سرقفلی ، وکیل جعل ، وکیل فروش مال غیر ، وکیل وقف

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس در ۲۴ ساعت شبانه روز : 09129426674

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید: haghvaran

دکتر محمد جواد گوهریانمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر محمد جواد گوهریان

سلام من دکتر محمد جواد گوهریان هستم و متولد سال ۱۳۶۴ و دارای دکترای تخصصی در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه خوارزمی هستم. بنده سابقه  تالیف و گردآوری بیش از ۸ مقاله در حوزه حقوق خصوصی در نشریات معتبر داخلی و  گرد آوری کتاب در حوزه آرای وحدت رویه قضائی را دارا می باشم. انجام وکالت و مشاوره در بیش از ۴۳۸ پرونده مطرح در محاکم داخلی و بیش از یازده پرونده داوری در عرصه قرارداهای داخلی تا سال ۱۳۹۸ توسط بنده به انجام رسیده است. تخصص در وکالت در زمینه ملکی و همینطور در زمینه شرکت های داخلی و بین المللی در خصوص انعقاد قرارداهای جاری  و وکالت دائم از دیگر حوزه های فعالیت بنده هست. همینطور بنده مفتخرم پاسخ سوالات کاربران عزیزمان را که عضو با ارزش سایت در نزد ما محسوب می شوند، را به دقت و به صورت رایگان در سایت و در بخش پرسش وپاسخ قرار بدهم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *