نمونه رای درخواست تعدیل اجاره‌بها

در قراردادهای مشمول قانون روابط موجر و مستاجر سال 1356 درخواست تعدیل اجاره بها می تواند توسط موجر یا مستاجر بر مبنی افزایش یا کاهش هزینه های زندگی صورت گیرد  دادگاه با در نظر گرفتن میزان شاخص کل بهای کالا که از طرف بانک مرکزی تعیین می گردد اقدام به صدور حکم می نماید. البته ارائه دادخواست تعدیل میزان اجاره بها دارای شروطی می باشد که در این نمونه رای سعی داریم به بررسی آن بپردازیم.

 رای شعبه بدوی

در خصوص دعوی ی.م. به‌ طرفیت خواندگان به‌خواسته تعدیل اجاره‌بها پلاک ثبتی … بخش … تهران نظر به اینکه برابر متن دادخواست و مفاد دادنامه شماره 335 مورخه 1389/4/23 این دادگاه تعدیل قبلی مورخه 1388/12/22 اعلام شده است و تاریخ دادخواست فعلی 1391/12/19 می‌باشد که سه سال از تاریخ تعدیل قبلی سپری نشده، شرایط و ارکان قانونی تعدیل وفق مواد 3و4 قانون روابط موجر و مستأجر سال 1356، احراز نمی‌گردد؛ برابر وحدت ملاک ماده 40 قانون امور حسبی که تصریح می‌نماید: هرگاه دادگاه راساً یا بر حسب تذکر، به خطای تصمیم خود برخورد، در صورتی که آن تصمیم قابل پژوهش نباشد، می‌تواند آن را تغییر‌دهد. لذا دادگاه از تصمیم مورخه 1392/5/26 و ارجاع به کارشناس عدول می‌نماید. به لحاظ عدم احراز شرایط و ارکان قانونی تعدیل، دادگاه قرار رد دعوی خواهان را صادر و اعلام می‌نماید. رأی در فرجه 20 روزه پس از ابلاغ، در دادگاه استان قابل تجدید‌نظر‌ می‌باشد.

سمانه آئینه

خواننده عزیز سلام !

من از گروه وکلای حق وران در خدمت شما هستم..

برای ارائه دادخواست تعدیل میزان اجاره لازم است به سه نکته حائز اهمیت جهت استماع دعوی توجه نمایید:

1.مدت قرارداد اجاره منقضی شده باشد ؛

2. از تاریخ اجاره و استفاده از منافع آن سه سال تمام گذشته باشد ؛

3. در صورتی که موجر یا مستاجر از قبل در خواست تعدیل اجاره بها را دادند از زمان صدور حکم باید سه سال تمام گذشته باشد.

رأی شعبه تجدیدنظر استان تهران

تجدید‌نظر‌خواهی آقای ی.م. به طرفیت خانم‌ها و آقایان م. و. همگی خ.ر. از دادنامه شماره 0879-1392/8/7 صادر شده از شعبه 128 دادگاه عمومی حقوقی تهران، که به موجب آن قرار رد دعوای تجدیدنظرخواه به خواسته تعدیل اجاره‌بها صادر شده است، نظر به این که در زمان طرح دادخواست، شرایط قانونی برای اقامه دعوا فراهم نبوده و بر این اساس دعوا قابلیت رسیدگی نداشته و مورد مستلزم صدور قرار عدم استماع دعوا بوده است، دادگاه با بررسی پرونده، نظر به این که تجدیدنظرخواه در این مرحله از دادرسی، دلیل و مدرکی که موجب گسیختن دادنامه تجدیدنظرخواسته شود، اقامه و ابراز نکرده است و تجدیدنظرخواهی با هیچ‌یک از بندهای ماده 348 قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی، منطبق نبوده، رأی معترضٌ‌به از حیث انطباق با اصول دادرسی و مقررات قانونی دارای ایراد موثری نبوده از این رو با رد تجدیدنظرخواهی انجام شده، برگرفته از ماده 353 قانون یاد شده، دادنامه تجدیدنظرخواسته را تأیید می‌کند. این رأی قطعی است

   

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدمات گروه وکلای حق وران ، ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی می باشد.  با توجه به شلوغی شهرها امروزه دیگر نیازی به طی مسیر طولانی و یا ساعت ها انتظار  برای دریافت خدمات مشاوره حقوقی همچون گذشته نیست ، بلکه شما می توانید به راحتی با رزرو یک مشاوره تلفنی از وکلای پایه یک دادگستری تهران از خدمات مشاوره تخصصی حقوقی بهره مند شوید.

خدمات رایگان ما برای همه

آیا میدانید گروه وکلای حق وران خدمات مشاوره رایگان ارائه نموده است ؟

گروه وکلای حق وران به منظور ارائه خدمات عمومی گسترده برای همه ی مردم با توان های مالی مختلف و به منظور ارائه راهنمایی موثر ، اقدام به ارائه مشاوره رایگان حقوقی نموده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان کافی است که در فرم زیر سوال خود را بپرسید  و سپس در قسمت مشاوره افلاین پاسخ سوالات خود و دیگران را ببینید.

گروه وکلای حق وران با همکاری  جمعی از وکیل خوب تهران به صورت تخصصی اقدام به ارائه خدمات در زمینه های زیر می نماید :

وکیل قاچاق کالا و ارز، وکیل شرب خمر، وکیل رابطه نامشروع، وکیل ارث ، وکیل جرایم اینترنتی، وکیل پیش فروش آپارتمان، وکیل مالیات، وکیل ملکی وکیل خانواده ؛ وکیل شهرداری ، وکیل تجاوز جنسی ، وکیل سقط جنین ، وکیل جرایم پزشکی ، وکیل سرقفلی ، وکیل جعل ، وکیل فروش مال غیر ، وکیل وقف

وکلای حق وران راهنمای شما در رسیدن به نتیجه مطلوب می باشند. شماره تماس در ۲۴ ساعت شبانه روز : 09129426674

ما را در اینستاگرام دنبال نمایید: haghvaran

منیره شفیعیمشاهده نوشته ها

Avatar for منیره شفیعی

من منیره شفیعی با بیش از 4 سال سابقه، نویسنده گروه وکلای حق وران هستم . این مقاله توسط گروه وکلای حق وران، تشکیل شده از وکلای حرفه ای و پایه یک دادگستری با سالها تجربه ، تحریر و نظارت شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای شما گردآوری شده است. در صورتی که شما سوالات مشابه دارید ، پائین همین پست بپرسید تا مطلب مورد نظر شما گردآوری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *